Gecikmiş Vergi Borcunu Ödemenin En Kolay ve Hızlı Yolu

A+
A-

Mükelleflerin çeşitli sebeplerle vergi borcunu zamanında ödeyememiş olması hiç ödeyemeyeceği anlamına gelmemektedir. Geliştirilen uygulamalar ve iyileştirilen iş süreçleri sayesinde her mükellef vergi borcunu geç de olsa ödeme imkanına sahiptir.

Bu kapsamda hazırlanan mevzuat uyarınca yararlanılabilecek hizmet kanalları sınırlı olsa da motorlu taşıtlar vergisinin yoğun gecikmeye konu olması nedeniyle çeşitli istisnaları vardır. Aşağıda tüm detaylarıyla gecikmiş vergi borcunu ödemenin en kolay ve hızlı yollarına değinilmiştir.

Gecikmiş vergi borcu nasıl ödenir

gecikmis vergi borcunu odeme

Geciken Vergi Borcunun Ödenmesi

Vadesi geçmiş vergi borcu istisnai bir düzenlemeye tabidir ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her hizmet kanalından ödeme yapılabilmesine imkan verilmemektedir.

Dolayısıyla gecikmiş borcu olan mükelleflerin yararlanabileceği sadece bir hizmet kanalı vardır. Geciken vergi borçları yalnızca vergi daireleri aracılığıyla ödenebilmektedir.

Vadesi geçen vergi borçları internet üzerinden, banka aracılığıyla ya da çekle ödenmesi mümkün değildir.

Bağlı olduğu vergi dairesine giden mükellefler borcunu öğrendikten sonra vezne aracılığıyla borç ödemesini yapabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (İstisna)

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vadesi geçmiş borç ödemeleriyle ilgili tek istisnası motorlu taşıtlar vergisine aittir. Motorlu taşıtlar vergisi ödemesini zamanında yapmayan mükellefler bağlı olduğu vergi dairesinin veznesine ek olarak anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vergi ödemesini yapma imkanına sahiptir. Bu istisna farklı hiçbir vergi türü için geçerli değildir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinin banka aracılığıyla yapılabilmesi istisnasının sebebi mükellef sayısının çok fazla olmasıdır.

Bağlı Olunandan Farklı Vergi Dairesine Ödenebilir Mi?

Vergi mükelleflerinin bağlı olduğu vergi dairesine erişimi olmayabilir ve bu durum için de bir çözüm geliştirilmiştir. Mükelleflerin bu konuda dikkat etmesi gereken tek detay aynı belediye veya büyükşehir sınırları içerisindeki bir vergi dairesinden yararlanılamayacağıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcılığın İddianamesi Neden İade Edilir Şartlar Nelerdir

Örneğin İstanbul’un Eyüp ilçesinde ikamet eden ve buradaki vergi dairesine bağlı bulunan bir mükellef İstanbul sınırları içerisindeki farklı hiçbir vergi dairesine ödeme yapamaz, ancak diğer şehirlerdeki herhangi bir vergi dairesinden ödemesini sorunsuzca yapabilir.

Vergi ödemesini yapan mükelleflere daha sonra Vergi Dairesi Alındısı düzenlenip verilmektedir. Bu belgenin saklanması ileride sağlanacak kontroller sonrası olası mağduriyetlerin önüne geçecektir.

Vergi Türlerine Göre Beyan ve Ödeme Süreleri

  • Gelir Vergisi beyannamesinin verilebileceği son gün Mart ayının 25’idir, ilk taksit ödemesi 31 Mart günü, ikinci taksit ödemesi ise 31 Temmuz günü yapılır.
  • Kurumlar Vergisi beyannamesinin verilebileceği son gün hesap döneminin kapandığı ayı takip eden 4’üncü ayın 25’nci günüdür, ödeme ise hesap döneminin kapandığı ayı takip eden 4’üncü ayın son günüdür.
  • Katma Değer Vergisi beyannamesinin verilebileceği son gün aylık işlem yapanlar için her ayın 24’üncü günü, üçer aylık dönemler halinde işlem yapanlar için ilk çeyrek 24 Nisan, ikinci çeyrek 24 Temmuz, üçüncü çeyrek 24 Ekim, dördüncü çeyrek 24 Ocak, ödemeler ise beyanname verildikten sonra en geç 2 gün içerisinde yapılmalıdır.
  • Gelir Vergisi Stopajı beyannamesinin verilebileceği son gün aylık işlem yapanlar için her ayın 23’üncü günü, üçer aylık işlem yapanlar için ilk çeyrek 23 Nisan, ikinci çeyrek 23 Temmuz, üçüncü çeyrek 23 Ekim, dördüncü çeyrek 23 Ocak günüdür, ödemelerin beyannamenin son gününden itibaren en geç 3 gün içerisinde yapılması gerekir.
  • Kurumlar Vergisi Stopajı beyannamesinin verilebileceği son gün her ayın 23’üncü günüdür, ödemeler ise her ayın 26’ncı günü içerisinde yapılmalıdır.
  • GMSİ beyannamesinin verilebileceği son gün Mart ayının 25’inci günüdür, ilk taksit ödemesi 31 Mart, ikinci taksit ödemesi 31 Temmuz günü yapılır.
  • Basit Usul Vergi beyannamesinin verilebileceği son gün Şubat ayının 25’nci günüdür, ilk taksit ödemesi 28 ile 29 Şubat günleri, ikinci taksit ödemeleri ise 30 Haziran günü yapılır.
  • Geçici Vergi beyannamesinin verilebileceği son gün ilk çeyrek için 14 Mayıs, ikinci çeyrek için 14 Ağustos, üçüncü çeyrek için 14 Kasım, dördüncü çeyrek için 14 Şubat, ödemeler ise beyannamenin verilebileceği son günden itibaren en geç 3 gün içerisinde yapılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 148.Madde Yağma Gasp Suçu Nedir Tüm Detaylar

Sitemizde yer alan Vergi Affı Başvurusu Diğlekçe Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Siyasi Parti Üyeliği İptali İstifa Dilekçe Örneği

Belli bir statüde çalışan kamu kurumu görevlileri, silahlı kuvvetler mensupları, memurlar, kamu hizmetlerinden yasaklılar ve benzeri birçok kişinin siyasi partilere...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016