Haciz Durdurma Dilekçe Örneği (Ne Yapmak Gerekiyor)

A+
A-

Herhangi bir sebeple hakkınızda icra işleminin yürütülmesi halinde, yapılan işlemin usulsüz olduğunu veya böyle bir borcunuzun olmadığını iddia etmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Daha önce icraya itiraz nasıl yapılır, icrayı nasıl kaldırabilirim ve buna benzer konularda birçok yazıyı sitemizde paylaşarak okurlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık, bu yazımızda ise yine genel olarak icraya itiraz konularına değinerek haciz durdurma işlemi için neler yapılabileceği konusunda bilgi vererek, haciz durdurma dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

İcra işlemlerinde yapılan itiraz işlemlerini yetkiye itiraz ve ödeme emrine itiraz şeklinde ikiye ayırabiliriz, ödeme emrine itiraz ise kendi içerisinde borca itiraz ve imzaya itiraz şeklinde iki başlık halinde ele alabiliriz.

İcra haciz durdurma işlemi dilekçe örneği

Haciz Durdurma Dilekçe Örneği (Ne Yapmak Gerekiyor)

İcrada Yetkiye İtiraz

İcra daireleri yetki konusunda kendiliğinden karar veremez, bu nedenle yetki itirazının taraflardan biri tarafından icra dairesine yapılması gerekmektedir. İcrada yetkiye itiraz 7 gün içerisinde yapılmalıdır. 7 gün içerisinde yapılmayan yetki itirazlarında borçlu yetkisiz icra dairesinin yetkisini kabul etmiş olur. Ayrıca borçlunun yetkiye itirazda yetkili icra dairesinin neresi olduğunu dilekçesinde açıkça belirtmesi gerekmektedir.

Ödeme Emrine İtiraz

İcra işleminin iptali ve haczi durdurmanın bir diğer yolu ise haklı sebeplerle ödeme emrine yapılan itiraz olacaktır. Borçlunun, borçlu olmadığını iddia etmesi ve alacaklının takip yetkisinin bulunmadığı konusunda yapmış olduğu itiraz ödeme emrine itiraz olarak adlandırılmaktadır. Ödeme emrine itiraz edilebilmesi için öncelikli olarak ödeme emrinin tebliğ edilmesi gerekmektedir. Ayrıca borçlunun ödeme emrine itiraz ettiğini açıkça iradesi ile ortaya koyması “Borca itiraz ediyorum” “Borcumu ödedim alacağım yoktur, itiraz ediyorum” “Borcu Kabul Etmiyorum” “itiraz ediyorum” şeklinde açıkça ifade etmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

Borca İtiraz

Borca itiraz işlemini birkaç şekilde ifade edebiliriz, bu genel olarak borçlu olmadığı iddia edilerek “Borcum Yoktur” şeklinde yapılacak olan itiraz veya kısmi itiraz “borcum bu kadar değildir, ….kadarını ödedim, …..bu kadar borcum bulunmaktadır” şeklinde olabilir. Ayrıca sözleşmenin geçersizliği, alacağın gününün gelmemiş olması, alacağın zamanaşımına uğramış olması da borca itiraz olarak nitelendirilebilir. Borca itiraz işleminin de icra dairesine 7 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

İmzaya İtiraz

Borçlu ödeme emrinin kendisine tebliği ile imzaya itiraz edebilir veya hem imzaya hem de borca aynı anda itiraz edebilir. “senetteki imza bana ait değildir, senette alacaklı olan kişiye de herhangi bir borcum bulunmamaktadır” şeklinde itiraz gerçekleştirilebilir. İmzaya itirazı, adi senede dayanarak yapılan takiplerde borçlunun senetteki bulunan imzaya itiraz etme işlemi olarak nitelendirebiliriz. Resmi senetlerde borçlunun imzaya itirazı mümkün değildir, böyle bir durumda borçlu sahtecilik davası açarak imzanın kendisine ait olmadığını iddia edebilir. İmzaya itiraz da 7 günlük süre içerisinde yetkili icra dairesine yapılmalıdır.

İmzaya itiraz yapılacak icra işlemlerini durdurur, dolayısıyla haciz de yapılamaz, icra mahkemesi tarafından yapılacak olan inceleme sonucunda imzanın borçluya ait olmadığının tespit edilmesi halinde icra işleminin iptaline karar verilir.

Haciz Durdurma İşlemi Nasıl Yapılır

Borcun kesinleşmesi sonrasında yapılan işlemlerden biri de haciz işlemidir, alacaklı kişinin talebi ile yetkili icra dairesi tarafından gerekli şartların oluşması halinde haciz işlemi yapılır. Haciz işleminin durdurulması için icra mahkemesine dava açılması ve icraya konu alacak miktarı kadar teminat yatırılması gerekmektedir. İcra mahkemesine yapılacak olan haciz durdurma talebinde mahkeme hakimi icra dosyasını inceleyerek bu konuda gerekli kararı verecektir. Bir diğer haciz durdurma işlemi ise borçlu ve alacaklının aralarında anlaşması ve borçlunun taksitler halinde borcunu ödeyeceğini kabul ve taahhüt etmesi alacaklının da buna rıza göstermesi ile mümkün olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019

Haciz Durdurma Dilekçe Örneği

Sitemizde daha önce paylaşmış olduğumuz icra ile alakalı dilekçe örneklerinden faydalanabileceğiniz gibi aşağıda istifadenize sunmuş olduğumuz haciz durdurma dilekçe örneği üzerinde de gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde güncelleyebilirsiniz. Haciz durdurma dilekçesi aşağıda istifadenize sunulmuştur.

İcra haciz durdurma dilekçesi

Haciz Durdurma Dilekçe Örneği

Haciz durdurma dilekçe örneği indirmek için PDF;

Haciz Durdurma Dilekcesi ornegi

Sitemiz üzerinden İcra Dilekçe Örnekleri bölümümüzde yine konuyla ilgili bir çok dilekçe örneğine de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. seher dedi ki:

    201- / 1414- sayılı dava dosyasına 6500 tl borcum var ödeme durumum yok avukat haciz başlatacağını söylüyor ne yapmalıyım acil destek

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Seher hanım, haciz işlemini durdurabilmeniz için ne yapmanız gerektiği ile ilgili makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kesinleşmiş bir icra dosyasının bulunması halinde avukat haciz işlemi başlatabilir, avukatla görüşmenizi ödeme durumunuz varsa bunu taksitle ödeyeceğinize ilişkin taahhütte bulunarak haciz işlemini durdurmanızı tavsiye ederiz, ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu taahhütte bulunmanız ve ödeme yapmamanız halinde hapis cezası ile cezalandırılabilirsiniz bu durumu göz önünde bulundurun.


Önceki yazıyı okuyun:
Gümrük Müdürlüğü Cumartesi Açık mı Memur Var mı

Gümrük Müdürlükleri ülkeye girişi yapılacak ya da ülkeden çıkacak mallar itibariyle devlet güvenliğinin tehlikeye atılmasının önüne geçmeye çalışır ve devlet...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016