Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır : Adına Haciz Var mı Öğren

A+
A-

Haciz sorgulama işlemi ile İcra dava sorgulama işlemi aynı nitelikleri taşımaktadır. Adıma haciz var mı, haciz sorgulama işlemi nasıl yapılır diye merak eden okurlarımız, bu yazımızı okuyarak haciz sorgulama işleminin nasıl yapılacağı. Adınıza haciz olup olmadığı konusunda bilgi edinmiş olacaksınız.

Herhangi bir haciz işleminin yapılabilmesi için öncelikli olarak icrada devam eden bir dosyanın var olması gerekmektedir. Yapılacak olan haciz işlemi de, icra müdürlüğünde kayıtlı bu dosya üzerinden yapılacaktır. Dolayısıyla adıma haciz var mı, haciz sorgulama işlemi nasıl yapılır sorularının yanıtını bulmak için birkaç farklı şekilde sorgulama işlemi yapabiliriz. Haciz sorgulama işleminin kaç farklı şekilde yapıldığını, yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Haciz icra sorgulama nasıl yapılır

e devlet ve sms ile haciz sorgulama islemi nasil yapilir

E-devlet Haciz Sorgulama İşlemi

E-devlet sistemi kullanılarak yapılan birçok işlem gibi, mahkeme dosyanızın, icra dosyanızın olup olmadığı, dolayısıyla adınıza haciz işlemi yapılıp yapılmadığını da öğrenebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi haciz işleminin var olup olmadığını öğrenmek için öncelikli olarak adınıza icra dosyası bulunup bulunmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bilişim alanında yapılan yeniliklerle vatandaşların bulunduğu yerden birçok işlemleri yapabilmelerine olanak sağlanmıştır. E-devlet olarak bilinen turkiye.gov.tr internet adresinden vatandaşların birçok kamu işlemlerini takip etmeleri, öğrenmeleri ve yazışma yapmalarına olanak sağlanmıştır.

Ülkemizdeki hemen hemen bütün kurumların e-devlet kapısı ile bağlantısı bulunmaktadır. Vatandaşların e-devlet sisteminden icra dosyası sorgulama işlemi yapabilmeleri için e-şifrelerinin olması gerekmektedir. Her hangi bir PTT şubesine gidilerek temin edilebilen e-şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılarak gerekli işlemi yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla “kamu kurumları”, devamla  “Adalet Bakanlığı” butonlarını tıklayarak, son olarak açılacak olan ekrandan “mahkeme dava dosya sorgulama” butonu kullanılarak, icra dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirerek, hakkınızda bir icra dosyasının bulunup bulunmadığı öğrenecek, dolayısıyla adıma haciz var mı sorusuna da yanıt bulmuş olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  UYAP E Satış Portalı Nedir

4060 SMS Yoluyla Haciz Sorgulama İşlemi

Hakkınızda herhangi bir icra dosyasının bulunup bulunmadığını öğrenmenin bir diğer yolu ise, Adalet Bakanlığı tarafından sunulan SMS bilgilendirme sistemidir. UYAP veri tabanı kullanılarak gerçekleştirilen bu sistemde, vatandaşların haklarında herhangi bir soruşturma, mahkeme ve icra dosyasının bulunup bulunmadığını SMS yolu ile öğrenebilirler. Bu işlemden faydalanmak için 4060 aboneliği yaptırmak gerekmektedir.

Adalet Bakanlığının SMS bilgilendirme sistemi olan 4060 aboneliğinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi verecek olursak, sırasıyla; GSM Operatörü fark etmeksizin bütün operatörlerden abone işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikli olarak TCKİMLİKNO TAM ABONE yazarak veya, TCKİMLİKNO KİŞİSEL ABONE yazarak 4060’a SMS göndermeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra abonelik işleminiz gerçekleştirilecektir ancak, abone olacak kişinin T.C. kimlik numarası ile hat sahibinin T.C. kimlik numarasının birbiri ile aynı olması gerekmektedir.

4060 SMS abonelerine gönderilen her SMS 1 TL olarak ücretlendirilmektedir. Bu nedenle hakkınızdaki mahkeme veya dava dosyasında birden fazla kişinin bulunması halinde sadece sizinle ilgili kısımlarda mesaj almak istiyorsanız TCKİMLİKNO KİŞİSEL ABONE yazarak 4060’a abone olmanızı öneririz. Adalet Bakanlığının sunmuş olduğu SMS bilgilendirme sisteminin Dünyada ve Türkiye’de birçok ödül aldığını da ayrıca eklemek istiyoruz.

Bilinmeyen Numara Sorgulama Servislerinden Haciz Dosyası Sorgulama İşlemi

İcra, haciz dosyası sorgulama işlemlerinin bir diğer şekli ise, bilinmeyen numara servislerinden birinin aranması ile gerçekleştirilebilir. Adalet Bakanlığı ile 118 Rehberlik Hizmetleri sunan çağrı merkezleri ile yapılan protokolle vatandaşların bu çağrı merkezlerini kullanarak dava ve icra dosyaları hakkında bilgi edinmelerinin önü açılmıştır. Toplumumuzda bilinmeyen numara servisleri olarak bilinen 118 rehberlik hizmetleri sunan çağrı merkezlerinden herhangi biri aranılarak birkaç dakika içerisinde hakkınızda bir icra dosyasının olup olmadığı, dolayısıyla haciz işleminin yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Askerlik Tecil Dilekçesi Örneği

Adalet Bakanlığı ile protokol düzenleyerek UYAP sistemine ait veri tabanı kullanılarak 118 bilinmeyen numara servislerinden sesli görüşme yaparak haklarında icra dosyası olup olmadığını öğrenebilirler. Adalet Bakanlığı ile protokol yapan 118 rehberlik hizmetleri sunan çağrı merkezlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • BN Telekom Haberleşme ve Ticaret AŞ (11880)
  • ASSİSTT Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri AŞ (11818)
  • PLUSS Telekom İleşitim Ticaret Ltd.Şti (11870, 11890, 11899)
  • INFOLINE Rehberlik ve Çağrı Merkezi Hizmetleri A.Ş. (11824 ve 11825)

118 Rehberlik Ücretleri Sunan Çağrı Merkezleri, ücretli olarak bu hizmeti vatandaşlara sağlamaktadırlar.

icra dosyası haciz sorgulama adıma icra var mı

haciz sorgulama nasil yapilir adina haciz var mi ogren

UYAP Vatandaş Portalından Haciz Dosyası Sorgulama İşlemi

UYAP vatandaş portalı kullanılarak yapılacak olan mahkeme, icra dosya sorgulama işlemi ile e-devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulama işlemi birbirine benzerlik göstermektedir. UYAP vatandaş portalından işlem yapabilmek için e-imza (elektronik imza) veya m-imza (mobil imza) sahibi olmanız gerekecektir. E-imza veya m-imza ile vatandaş portalını kullanarak her türlü mahkeme, icra dosyasını sorgulama işlemi yapabileceğiniz gibi UYAP sistemine kayıtlı ve sisteme taranmış olan bütün belge ve tutanakları görme şansınızda olacaktır. Ayrıca, e-imza veya m-imza kullanılarak, UYAP vatandaş portalı üzerinden ilgili Mahkemeden veya İcra Dairesinden talepte bulunabileceksiniz. Adıma haciz var mı, haciz sorgulama işlemi bu şekilde daha ayrıntılı yapılabileceğinden, bütün tereddütleriniz giderilmiş olacaktır.

İcra dosya sorgulama işlemi ile ilgili yazımızı sadece 2 dakikada okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İcra Mahkemesi Harç Hesaplama İçin 2019 Harçları

Daha önceden İcra Harç ve Giderleri ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızla icra harç ve giderleri hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016