HAGB İtiraz Dilekçesi Örneği

A+
A-

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununun 231. Maddesinde düzenlenmiş olup, HAGB kurulan hükmün sanık hakkında hukuki bir sonuç doğurmadığını ifade etmektedir. HAGB ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Nedir konulu yazımızda bu konu ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık, bu yazımızda ise HAGB ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirdikten sonra, HAGB kararına itiraz dilekçesinin nasıl yazılması gerektiğini ve HAGB itiraz dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) Nedir

HAGB mahkeme tarafından verilen hükmün, sanık hakkında bir hukuki sonuç doğurmamasını ifade eder. Hakkında, HAGB kararı uygulanan sanık denetim süresi içerisinde herhangi bir kasıtlı suç işlememek zorundadır. Sanığın denetim süresi içerisinde herhangi bir kasıtlı suç işlemesi halinde hakkında verilen HAGB kararı açıklanır ve sanık hakkında verilen ceza infaz edilir.

HAGB Kararı Kimler Hakkında Uygulanır

HAGB kararlarının uygulanabilmesi için gerekli olan şartların oluşmuş olması gerekmektedir. Hakkında HAGB kararı uygulanacak sanığın, daha önceden hakkında kasıtlı bir suçtan mahkumiyet cezası almamış olması gerekmektedir. Ayrıca, mahkeme sanığın kişilik durumunu ve duruşmadaki  tutum ve davranışlarını değerlendirerek sanığın ileride herhangi bir suç işlemeyeceği yönünde kanaat getirdiği takdirde HAGB kararı uygular. Yine, sanığın, mağdur veya suçtan zarar görenin zararını karşılaması, suçtan önceki hale getirmesi veya tanzim etmesi de HAGB nin uygulanması için gerekli şartlar arasında sayılmaktadır. HAGB kararının uygulanabilmesi için sanığın muvafakat etmesi gerekmektedir. Hakkında HAGB kararının uygulanmasını istemeyen sanık hakkında HAGB kararı uygulanmaz.

HAGB Kararına Nasıl İtiraz Edilir

Sanık hakkında mahkeme tarafından HAGB kararı verilmiş ise bu karara sadece itiraz edilebilir. HAGB kararlarına karşı yapılan itirazı üst mahkeme inceler ve karara bağlar, üst mahkemenin verdiği kararlar kesin niteliktedir. HAGB kararlarına karşı istinaf ve temyiz yolu kapalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırma Raporu Örneği

HAGB Kararına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Sanık hakkında, mahkeme tarafından verilen HAGB kararına karşı yalnızca itiraz edilebilir ve itiraz dilekçesi üst mahkemeye hitaben yazılabilir. HAGB kararları, Yargıtay’a temyiz veya Bölge Adliye Mahkemesine istinaf talebiyle gönderilemez. Bu nedenle HAGB kararına karşı yapılacak itiraz dilekçeleri üst mahkemeye hitaben yazılmalıdır. İtiraz dilekçesinde gereksiz konulara değinilmekten kaçınılmalı, ayrıca mahkemenin vermiş olduğu HAGB kararına itiraz edildiği açıkça dilekçede belirtilmelidir.

HAGB Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

Sitemizde hazırlamış olduğumuz HAGB kararına itiraz dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak, talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz. İleride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukukçudan yardım almanız veya danışmanız faydanıza olacaktır. HAGB kararına itiraz dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuş olup aşağıdaki linklerini tıklayarak bilgisayarına indirebilirsiniz.

HAGB kararına itiraz dilekçesi

HAGB İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçe örneğini PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

HAGB İtiraz DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır : Adına Haciz Var mı Öğren

Haciz sorgulama işlemi ile İcra dava sorgulama işlemi aynı nitelikleri taşımaktadır. Adıma haciz var mı, haciz sorgulama işlemi nasıl yapılır...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016