HAGB Kararına İtiraz Dilekçe Örneği (Nasıl İtiraz Edilir)

A+
A-

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununun 231.maddesinde düzenlenmiştir. HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması) kararı, sanık hakkında verilen kararın hukuki bir sonuç doğurmamasını ifade eder. Bu konuda daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık, bu yazımızda ise HAGB kararına itiraz nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız, ayrıca  HAGB itiraz dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

hagb kararina nasil itiraz edilir

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) Kararı Kimler İçin Uygulanır

Ceza Muhakemesi Kanununun 231.maddesinde HAGB ile ilgili gerekli düzenleme yapılmıştır. Yapılan yargılama sonucunda sanık hakkında verilen cezanın iki yıl veya daha az hapis cezası veya adli para cezası olması halinde, mahkemece HAGB kararı verilebilir.

HAGB Şartları Nelerdir

Bütün sanıklar hakkında HAGB kararı uygulanmaz.  HAGB kararının uygulanabilmesi için bazı şartların bulunması, özellikle sanığın daha önce herhangi bir kasıtlı suçtan ötürü mahkum olmaması gerekmektedir. Ayrıca, sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları ve kişilik özellikleri göz önünde bulundurularak sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaatin oluşması halinde mahkemece sanık hakkında HAGB kararı uygulanacaktır.

Mahkemece HAGB kararının verilebilmesi için öncelikli olarak sanığın buna muvafakat etmesi gerekmektedir. Bu husus yargılama sırasında sanığa sorulur ve sanığın muvafakati halinde şartların oluşması halinde sanık hakkında HAGB kararı uygulanır.

HAGB Kararına İtiraz Nasıl Yapılır

Hakkında HAGB kararı verilen sanık 5 yıl denetime tabi tutulur, sanığın denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlemesi halinde HAGB kararı ilgili mahkeme tarafından yeniden ele alınarak açıklanır. Bu nedenle sanığın 5 yıllık denetim süresi içerisinde herhangi bir kasıtlı suç işlememesi gerekmektedir. Bu süre HAGB kararının kesinleşmesi ile başlar. Sanık hakkında verilen HAGB kararı ertelenemez, kısa süreli olması halinde seçenek yaptırımlara çevrilemez.

Mahkemece verilen HAGB kararına karşı üst mahkemeye itiraz edilebilir. İtirazı inceleyen üst mahkemenin vereceği karar kesindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  GASKİ Abonelik Fatura İtirazı Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

HAGB kararı ile TCK 51. maddesinde düzenlenen erteleme (tecil) birbirinden farklıdır. HAGB kararına karşı itiraz yoluna gidilebiliyorken, TCK 51. maddesi uyarınca ertelenen (tecil edilen) cezalara karşı istinaf yolu açıktır ve istinaf incelemesini Bölge Adliye Mahkemeleri yapar.

HAGB Kararına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır.

HAGB kararına itirazı bir üst mahkeme inceleyerek sonuçlandıracaktır, bu nedenle yazılacak olan dilekçenin üst mahkemeye gönderilmek üzere yazılması doğru olacaktır. Örneğin Asliye Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu HAGB kararına yapılacak olan itirazı bir üst mahkeme olan Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi inceleyecektir. HAGB kararına itiraz dilekçesinde, HAGB kararına itiraz ettiğinizin dilekçede açıkça anlaşılıyor olması ve itiraz sebeplerinizin açık ve net şekilde gösterilmesi gerekmektedir.

HAGB Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

Sitemizde daha önce paylaşmış olduğumuz, talebinize uygun HAGB kararına itiraz dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Sitemizde yayınladığımız dilekçe örneklerinin bilgilendirme amaçlı olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinilmesi için bir hukuk uzmanına veya avukatınıza danışmanız faydalı olacaktır.

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

hagb itiraz dilekçe örneği

HAGB İtiraz Dilekçe Örneği indirmek için PDF;

HAGB İtiraz DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
HAGB İtiraz Dilekçesi Örneği

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununun 231. Maddesinde düzenlenmiş olup, HAGB kurulan hükmün sanık hakkında hukuki...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016