Harç Alınmayan İcra İşlemleri

A+
A-

Harçtan Muaf İcra İşlemleri

Genel olarak, icra dairelerinde ve icra mahkemelerinde yapılan işlemlerden nispi ve maktu harçlar alınmakta olup, alınan bu harçlar yapılan işlemin türüne ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bazı durumlarda icra işlemleri kanun koyucu tarafından harçtan muaf (bağışık) tutulmuştur. Bu yazımızda harç alınmayan icra işlemleri hangileri sizlere açıklamaya çalışacağız.

Harçtan Müstesna İşlemler

Harçtan Muaf İcra İşlemleri aşağıdaki şekilde Harçlar Kanununun 13.ve 14. Maddelerinde düzenlenmiştir.

 • Değeri 50 Türk Lirasını geçmeyen takipler (ticari senetlere ait takipler hariç)
 • Ayda 100 Türk Lirasını geçmeyen nafakaya ait takipler (birden fazla kişi lehine nafakaya hükmedilmesine dair ilamlarda, her kişi lehine hükmedilen miktar, müstakil olarak nazara alınır)
 • İcra ve İflas Dairelerinin kusuru yüzünden yanlış yapılmış olan işlemlerin ıslahı ve iptaline ilişkin kararları ile bu iptal veya ıslah dolayısıyla yeniden yapılacak işlemler
 • Erler ve İhtiyaçları devlet tarafından karşılanan onbaşı ve çavuşların yapacakları takipler ( Harçlar Y. Md 14).
 • TC Ziraat Bankası
 • Halk Bankası AŞ.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ( 5502 S. Y. MD. 36).
 • Darülaceze
 • İcra Mahkemesinin cezaya ilişkin kararları
 • İcra ve İflas yasasının 270. Maddesine göre yapılacak defter tutma ve işlemleri.
 • Genel Bütçeye dair idareleri yasanın bir ve üç sayılı tarifelerine giren bütün işlemleri ( Örneğin üniversiteler “2547 sayılı yasanın 56/b md.”, hazine, MEB ile ilgili takiplerde bu kurumlardan harç alınmaz ve aleyhlerine tahsil harcı tahakkuk ettirilmez.) Harçtan Muaftırlar.
Hangi icra işleminden harç alınmaz

Harç Alınmayan İcra İşlemleri

İş mahkemeleri tarafından işçiler lehine hükme bağlanmış olan hak ve alacakların takibinde hiçbir harç alınmadan gerekli işlem yapılır. Bu harçlar işçi haklı çıktığı takdirde takip sonunda hesap edilerek ayrıca bir hükme gerek kalmadan borçludan tahsil olunur.(Harçlar Yasası md. 33)

İcra Harçları 2017 Yılı Güncel Rakamlar

İcra konusunda harçların bazıları maktu yani belirli bir miktarda; bazıları ise nisbi olarak yani işlem yapılan değer üzerinden yüzdeli olarak alınmaktadır. Aşağıdaki bulunan harçlar ile ilgili 2017 yılı genel tebliğinden hangi işlem ile ilgili ne kadar harç alındığına bakabilirsiniz. Aradığını bulamayanlar yorum bölümünden bilgi için soru sorabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 106 Madde : Tehdit Suçu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

icra harçları ve oranları

icra harç miktarları

icra harçları ve oranları

2017 Harçlar Genel TebliğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Hangi İcra Dairesi Yetkili Nasıl Öğrenilir (Yetki Kuralları)

Hukuk Usulü Mahkemeleri Kanununun 9 ve 27. Maddelerinde icra daireleri uygulanacak yetki bakımından atıfta bulunulmuştur (İİY.50.md.). Bu nedenle Hukuk Usulü...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016