Hayvana Eziyet İşkence Suçuna Hapis Cezası (Yeni Düzenleme)

A+
A-

Hayvanlara Eziyet ve İşkence Etme Suçuna İlişkin Yeni Düzenleme

Son zamanlarda televizyon kanallarında ve sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerde sahipli ve sahipsiz hayvanlara eziyet edilmesi vatandaşlar arasında ciddi tepkilere neden olmuş, özellikle hayvan severler arasında infial uyandırmıştır. Toplumdan gelen bu tepkiler üzerine yetkililer hukuk sistemimizde eksiklik olarak kabul edilecek olan hayvanlara karşı işlenen suçlarla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak üzere çalışmalara başlamış ve nihayetinde sahipli veya sahipsiz hayvanlara kötü muamelede bulunan, eziyet ve işkence yapan, öldüren kişilere ilişkin hapis cezası içeren kanun tasarısı Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü Tarafından hazır hale getirilmiştir. Taslak üzerinde yapılacak olan son düzenlemelerle yasanın yakın zamanda Resmi Gazetede yayınlanması ve yürürlüğe girmesi beklenmekte.

Hayvanlara işkence ve eziyet suçu şikayet

hayvana eziyet iskence sucuna hapis cezasi yeni duzenleme

Hayvanlara Kötü Muamele, Eziyet ve İşkence İçin Hapis Cezası

Hayvanlara eziyet eden ve onlara kötü muamelede bulunanlar, sahipli veya sahipsiz sokaklarda yaşayan kedi veya köpeklere çeşitli işkence edenler artık hapis cezası ile cezalandırılacak. Uzun zamandır tüm hayvan severlerin gerek oturma eylemi gerek açlık grevi ve yürüyüşler ile yaptıkları eylemlerin ses getirmesi, hayvan severleri mutlu edecek bir sona doğru yaklaşıldı. Yapılan bu eylemler sonucunda yetkililer hayvan severlerin ve toplumun diğer kesimlerinin sesine kulak vererek harekete geçti ve bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmaya başladı.

Daha önce sokakta hayvanlara eziyet eden onları öldüren ve çeşitli işkenceler yapan kişiler için para cezası uygulanmaktaydı. Bu miktarın düşük olması, merhametten yoksun, psikolojileri bozuk bu acımasız insanları hayvana eziyet etmekten alıkoyamıyordu. Binlerce insanın çeşitli makamlara verdikleri dilekçeler, toplanan binlerce imzaların başta Cumhurbaşkanına, Başbakana ve birçok bakanlığa gönderilmesinin ardından gereken cevap Adalet Bakanlığından geldi, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğünün hazırlanan taslağın kanunlaşması ile sahipli ya da sahipsiz hayvana zalimce ve acımasız bir şekilde eziyet eden kişiye 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçun işlenmesi durumunda ise bu suçu işleyen kişinin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4,5 dört buçuk seneye kadar çıkılacak.

Yine bu kapsamda sahipli ya da sahipsiz haklı bir sebep olmadan hayvanı öldüren kişiye de yine aynı şekilde 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu kapsamda nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanın öldürülmesi halinde ise bu suçu işleyen kişilerin 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasına, bu suçun birden fazla hayvana yönelik işlenmesi halinde ise 4,5 yıldan 10,5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiracının Mal Sahibine Karşı Sorumlulukları Borçları

Ülkemizin birçok yerinde bulunan özellikle farklı dernek adları altında faaliyet gösteren gruplar tarafından beslenen hayvanlar bahis karşılığı veya zevkine dövüştürülmekte bunun sonucunda bu hayvanların ciddi yaralanmalarına ve ölümlerine neden olunmaktaydı. Yetkililer daha önce hayvanlara karşı bu tür eylemlerde bulunan kişilere sadece kabahatler kanunundan idari para cezası uygulamaktaydı, ancak yapılan yeni düzenleme ile hayvanları dövüştüren kişiler için de hapis cezası getirilmiş oldu. Hayvanların birbirine zarar vermesi ile sonuçlanan dövüşler sonrasında bu tür davranışlarda bulunanlara 2 aydan 2 seneye kadar hapis cezası uygulanmaya başlanacak.

Sahipli hayvana karşı işlenen suçlarında unutulmadığı bu yeni düzenleme de bu tür eylemde bulunan kişiler yönünden cezai işlemin uygulanabilmesi için hayvan sahibinin Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunması gerekmekte. Sahipsiz hayvanlara karşı işlenen suçlar için ise; Orman ve Köy İşleri Bakanlığı veya bakanlığa bağlı il ve ilçe bölge müdürlükleri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına yapılacak yazılı başvuruyla ilgililer hakkında soruşturma açılması talep edilebilecek.

Hayvanlara Kötü Muamele, Eziyet ve İşkence Suçu Nedeniyle Şikâyet Dilekçesi Örneği

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kanun tasarısının resmi gazeteden yayınlanarak yasallaşmasından sonra bu konuda hazırlayacağımız hayvanlara kötü muamele, eziyet ve işkence suçu nedeniyle şikâyet dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Dilekcesepeti.com olarak siz değerli okurlarımıza son dk güncellemelerini detaylı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz. İlk önce haberdar olmak için Facebook ve Twitter Sayfamızı takipte kalabilirsiniz.

Savcılığa Suç Duyurusu Dilekçe örneği ile ilgili yazımızı da ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Hatsu Dilekçe Örneği : Yeni Abonelik-Adres Değişikliği-İtiraz

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Hatay ilinde hizmet vermekte olan bir kuruluştur. Hatay’ın tüm ilçelerine su ve kanalizasyon ile ilgili...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016