Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği ve Danıştay Kararı | Dilekcesepeti.com

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği ve Danıştay Kararı

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için son olarak Danıştay tarafından verilen hesap işletim ücretinin iadesine ilişkin kararı paylaşıp, bu karar kapsamında hesap işletim ücretinin iadesini almak için dilekçe örneğimizi istifadenize sunacağız.

hesap isletim ucreti iadesi dilekce

Danıştay Hesap İşletim Ücretinin Alınmasını Haksız Buldu

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder)’in yaklaşık olarak dört yıldır vermiş olduğu mücadele tüketiciler lehine sonuçlandı,

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) tarafından, 03 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esası Hakkında Yönetmeliğin 10 ve 13. Maddelerinin bazı hükümlerinin iptali talebiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) aleyhine Danıştay’a dava açılmıştı,

Danıştay 15. Dairesinin yapmış olduğu incelemeler sonucunda Hesap İşletim Ücreti alınmasına yönelik hükmü oybirliğiyle iptal etti. Bununla birlikte TÜSODER’in talep etmiş olduğu “nakit avans çekim ücreti, tahsis ücreti ve kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemelere” ilişkin hükümlerin iptaline yönelik talebi ise reddetti.

Danıştay kararında, ücret masraf ve komisyonlar BDDK. tarafından belirlenirken, tüketicinin korunması amacına ve kanunun ruhuna uygun olup olmadığının, denetlenmesinin önem arz ettiği açıkça belirtilmiştir.

Hesap İşletim Ücreti İptal Edildi

Danıştay 15. Dairesinin kararında hesap işletim ücreti ile ilgili açık bir tanım yapılmadığı ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun vermiş olduğu savunma dilekçesinde “bu ücretin, hesabın işletilmesinden kaynaklanan bir ücret olarak hesaba ilişkin muhasebe kayıtlarının yapılması, kontrolü ve sürdürülebilmesinden kaynaklanan masraflar” olarak tanımlandığı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Başlıkta Tüketici Hakları Nelerdir Öğrenelim

Danıştay kararında yapılan değerlendirmede ise “açıkça sebebi gösterilip niteliği ortaya konulmayan hesap işletim ücreti alınmasını öngören düzenleme, yönetmeliğin dayanağı olan 6502 Sayılı Yasanın 4/3.md. ile bu konuda yerleşik yargı kararları çerçevesinde ücret, komisyon ve masrafların haklı, makul ve belgeli olması gerektiği kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir” şeklinde belirtilerek yapılan bu haksız uygulamaya son verilerek tüketiciler lehine bir karar verilmiş oldu.

Geçmişe Yönelik Hesap İşletim Ücreti Nasıl Alınır

Danıştay’ın vermiş olduğu bu karardan sonra bu haksız uygulamaya maruz kalan tüketicilerin bu konuda ilgili bankadan talepte bulunması gerekmekte, Öncelikli olarak tüketicinin bankadan geçmiş on yıl içerisinde hesabından kesilmiş olan hesap işletim ücretinin ne kadar olduğunu öğrenmesi ve bankanın vermiş olduğu cevabi yazıya göre hesap işletim ücretini ilgili bankadan talep etmesi gerekmekte.

Hesap İşletim Ücretinin Nasıl Alınacağı ile ilgili işlemlerin nasıl yapılacağını aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Öncelikli olarak vatandaşların hesaplarından kesilen hesap işletim ücretinin ne kadar olduğu ve buna ilişkin dekontları bankadan talep etmeleri gerekmektedir.
  • Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçesi yazılarak, Danıştay kararı ve banka dekontları eklenmelidir.
  • Hesap İşletim Ücreti İadesi dilekçesi dışında Noter aracılığıyla ihtarname gönderilebilir ya da iadeli taahhütlü posta ile talepte bulunulabilir.

Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi Yazdığım Halde Banka İade İşlemi Yapmıyor Ne Yapabilirim

Hesap İşletim Ücretinin iadesi için dilekçe ile talepte bulunduğunuz halde ilgili bankanın iade işlemini gerçekleştirmemesi halinde elinizde bulunan dekontlar ile birlikte ilçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Sitemizde bulunan hesap işletim ücreti iadesi dilekçe örneği üzerinde gerekli düzenlemeyi yaparak kolayca uyarlayabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Hesap İşletim Ücreti Ekstresi Talebi Dilekçe Örneği

Dilekçe örneklerimizi PDF olarak aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

Bunun yanı sıra Hesap İşletim Ücretinin İadesine İlişkin Danıştay Kararı da PDF formatında paylaşılmıştır.

Danıitay-Hesap-isletim- ucreti- iade- karari

Hesap isletim ucreti iadesi dilekcesi

Hesap isletim ucreti kesintisi ogrenme dilekcesi

Benzer bir hususta ele aldığımız bir konu olan Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvuruda Bulunulur konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ENDER TURAN dedi ki:

    İLGİLERİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Adli Tatil Ne Zaman 2018 Adli Tatilde Duruşma Yapılır mı

Ülkemizde her yıl belli bir zamanda Hakim, Savcı, adliye çalışanları ve avukatların rahatça izinlerini kullanması amacıyla adli tatil uygulaması yapılmaktadır,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016