HGS Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği : Kısa ve Öz Anlatım

A+
A-

HGS yani hızlı geçiş sistemi her ne kadar günlük trafiğin ve ulaşımın çoğu noktasında bize ciddi anlamda bir rahatlık kazandırıyor ise de; maalesef HGS nedeniyle kesilen cezalardan ötürü de çoğu vatandaşımız mağdur olabiliyor. Özellikle bazı sistemsel hatalar ve sahte plakalarla geçiş yapan art niyetli kişiler yüzünden hayatında hiç HGS noktasından geçmemiş araçlara bile ceza kesilebiliyor. HGS cezaları da genel itibariyle kaçak geçiş yapılan ödeme miktarının 10 katı olduğu için hatırı sayılır meblağlara tekabül ediyor. İşte bu noktada hatalı yazıldığını düşündüğünüz HGS cezaları için yapmanız gereken bir şey var, o da HGS cezasına itiraz etmek. Şimdi sizlere HGS cezasına nasıl itiraz edilir kısaca bahsederek, siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz HGS Cezasına İtiraz Dilekçesini hazır olarak paylaşacağız.

Hızlı Geçiş Sistemi HGS itiraz dilekçesi nasıl yazılır

HGS Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği : Kısa ve Öz Anlatım

Önce Kuruma Müracaat Etmek Gerekiyor

Hatalı  olarak yazıldığını düşündüğünüz bir HGS cezası var ise; ilk etapta kuruma bir başvuruda bulunmak gerekiyor. Bunun için geçerli olan süre ise; tebliğ tarihinden (yani cezanın size bildirildiği tarihten itibaren) 7 gündür. Bu süreyi geçirmemek gerekmektedir. Kurumlara yapacağınız itirazlar muhtemelen daha hızlı sonuçlanacaktır.

Eğer Kuruma Müracaat Edilemeyecekse Sulh Ceza Hakimliğine

Eğer kuruma müracaat edemeyecekseniz ya da “benim acelem yok mahkeme karar versin” diyorsanız, bu durumda Sulh Ceza Hakimliklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun için ise; kararın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün süreniz bulunmaktadır. Kurum ya da mahkeme hangisine başvuruda bulunacağınız hususu ise sizin tercihinize kalmıştır. Hak kaybı yaşamak istemeyenler için en garantii yol tabii ki Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru olacaktır.

HGS Cezası İçin Hangi Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Edilmeli

Bu noktada kafalar epeyce karışmakta olup, tek bir cümle ile izah edecek olursak; HGS cezasına itiraz konusunda yetkili olan Sulh Ceza Hakimliği, HGS cezasının uygulandığı yerden sorumlu olan Sulh Ceza Hakimliği ‘dir. Yani daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; İzmir – Aydın otobanında ihlali geçiş nedeniyle HGS cezası uygulanan İstanbul ‘da yaşayan bir kişi; HGS cezasına itirazını, İzmir ya da Aydın Sulh Ceza Hakimliklerinden birisine (ceza İzmir gişelerinde uygulanmışsa İzmir,  Aydın gişelerinde uygulanmışsa Aydın Sulh Ceza Hakimliği) başvurması gerekecektir. Tabii ki  başvuru için illaki İzmir ya da Aydın ‘a gitmesine gerek olmayacak. Aşağıdaki HGS cezasına itiraz dilekçesi örneklerimiz arasında da paylaştığımız üzere; kendisine en yakın olan başka bir Sulh Ceza Hakimliği kanalıyla da bu dilekçesini ilgili birime gönderebilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kolayca Uyarlayabileceğiniz Hazır 10 Adet Tutanak Örneği (İş, Öğrenci, vs.)

HGS Cezasına İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

HGS Cezasına itiraz dilekçesi hazırlarken, olay ile ilgili tüm detayların net bir şekilde yazılması gerekecektir. Sonrasında ise; cezanın neden iptal edilmesi gerektiği mümkünse somut delillerle de desteklenerek (örneğin hiç oradan geçmedim, bu güzergahı kullanmadım, şahitlerim vardır, belgeli olarak şuraya girmiş çıkmışlığım vardır, vs. Gibi) belirtilmelidir. Dilekçemizin sağ bölümünde tarih, sağ alt bölümünde adımı soy adımız imzamız, üst başlığa muhatap kurum, daha sonrasında sola yaslı bir şekilde itiraz eden, itiraz edilen karar, vs. Gibi hususlarında bulunması gerekmektedir. Son olarak EKLER bölümünün de belirtilmesi gerekmektedir. Bu düzenin nasıl olması gerektiği hususunda hemen aşağıdaki HGS cezasına itiraz dilekçe örneklerimizden yararlanabilirsiniz.

Buraya Dikkat !

Her ne kadar HGS cezasına itiraz dilekçesi hazırlayıp bir itirazda bulunacak olsanızda; söz konusu cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde yüzde 25 indirime hak kazanacağınızı unutmayın. Her ne kadar haklı olduğunuzu düşünseniz de; Mahkemeden ya da kurumdan aleyhinize bir karar çıkması durumunda, sonradan bu cezayı ödemek istediğinizde bu yüzde 25 ‘lik indirimden yararlanma şansınız kalmayacaktır.

Nasıl Sonuçlanacak

Mahkeme ya da kurum tarafından yapılan itirazınız değerlendirilerek incelemeye alınacak ve sonrasında ise; duruma göre haklı görülmeniz halinde cezanız iptal edilecek, haklı görülmez iseniz ise cezanıza yapmış olduğunuz itirazınız reddedilecektir. Bu aşamada özellikle HGS Cezasının Haksız yere uygulandığına dair; tüm delilleri mahkemeye ya da kuruma ibraz etmeniz çok önemlidir.

HGS Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Kuruma İtiraz Dilekçe Örneği

Hızlı Geçiş Sistemi HGS itiraz dilekçesi örneği

HGS cezasina itiraz dilekcesi ornegi Karayollari Genel Mudurlugu

Dilekçe örneğini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

HGS cezasina itiraz dilekcesi ornegi Karayollari Genel Mudurlugu

Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçesi Örneği

sulh Ceza hakimliğine HGS itiraz dilekçesi

HGS cezasina itiraz dilekcesi ornegi Sulh Ceza Hakimligi

Dilekçe örneğini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eski Hükümlülere İşkur ve KOSGEB Hibe Kredi Desteği 2019

HGS cezasina itiraz dilekcesi ornegi Sulh Ceza Hakimligi

Başka Sulh Ceza Hakimliğine İtiraz Dilekçesi Örneği

Sulh Ceza Hakimliğine HGS İtiraz dilekçesi örneği

HGS cezasina itiraz dilekcesi ornegi Baska Sulh Ceza Hakimligine Gondermek icin

Dilekçe örneğini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

HGS cezasina itiraz dilekcesi ornegi Baska Sulh Ceza Hakimligine Gondermek icin

Konu hakkında herhangi bir hak kaybına uğramamak adına alanında uzman bir hukukçudan yardım almanız faydanıza olacaktır.

Yazımızın daha fazla kişiye ulaşması ve daha fazla kişinin konu hakkında bilgilenmesi için aşağıdaki PAYLAŞ butonlarını kullanarak Sosyal medyadan paylaşabilirsiniz. Bir Mum Diğerini Yakmakla Işığından Bir Şey Kaybetmez !

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği ve Danıştay Kararı

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için son olarak Danıştay tarafından verilen hesap işletim ücretinin iadesine ilişkin kararı paylaşıp, bu karar...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016