Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Nedir

A+
A-

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Nedir

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kısa adıyla HAGB; kurulan hükmün sanık hakkında bir hukuki sonuç doğurmamasını ifade eder. 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 231. Maddesi ile düzenlenmiştir. Sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, iki yıl (08.02.2008 tarihli 5728 sayılı Kanunla 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır, ayrıca 18 yaşından küçük sanıklar için bu ceza üç yıl ve daha az olarak belirlenmiştir.)  veya daha az süreli hapis veya adli para cezası ise, mahkemece; hükmün  açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilebilir. Makalemizin diğer kısımlarında Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması, HAGB olarak kısaltılacak ve birçok yerinde bu şekilde kullanılacaktır.

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasının Şartları

HAGB kararları bütün sanıklar hakkında uygulanmaz.  HAGB kararlarının uygulanabilmesi için bazı şartların bulunması gerekmektedir. Öncelikle sanığın daha önce herhangi bir kasıtlı suçtan ötürü mahkum olmaması.  Mahkemece,  sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanat oluşması, suçun işlenmesi ile mağdurun veya kamunun uğradığı zararın aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi gerekmektedir.

HAGB kararına itiraz dilekçesi

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Kararına İtiraz

Mahkeme bütün bu yönleri ile gerekli incelemeyi yaptıktan sonra verilen cezanın Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına karar verebilir.

HAGB kararının verilebilmesi için sanığın muvafakati gereklidir, sanık hakkında HAGB kararının uygulanmasını isteyip istememe konusunda serbesttir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İflas İşlemleri 2019 Harç ve Giderleri (Güncellendi)

Hakkında HAGB Kararı Verilen Sanık Ne Yapmalıdır

Hükmün açıklanmasının Geriye Bırakılması Kararı verilmesi halinde sanık 5 yıl süre ile denetime tabi tutulur. Bu süre içerisinde sanığın herhangi bir kasıtlı suçtan dolayı ceza almaması gerekmektedir. Süre sanığa verilen cezanın kesinleşmesi ile başlar. Sanık hakkında HAGB kararı verilen hükümde mahkum olunan hapis cezası ertelenemez, kısa süreli olması halinde seçenek yaptırımlara çevrilemez. Sanık hakkında verilen HAGB kararının kesinleşmesinden sonra belirlenen denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlerse hüküm açıklanır.

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) Kararı Temyiz Edilebilir mi

Mahkemece verilen cezanın Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması nedeniyle ertelenmesine karar verilmiş ise bu ceza temyiz edilemez. HAGB kararlarına karşı üst mahkemeye itiraz edilebilir. Üst Mahkemenin verdiği karar kesindir. TCK nın 51.maddesinde düzenlenen erteleme hususu, HAGB den farklıdır. TCK nın 51. Maddesi uyarınca cezanın ertelenmesi hususunda verilen kararlar da istinaf yoluna gidilebilir.

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına Kararına İtiraz

HAGB kararına itiraz

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması  HAGB  2017 Yılı İtibarı ile Yapılan Değişiklikler

5271 Sayılı Yasanın 231. Maddesi ile düzenlenmiş olup 08/02/2008 tarihli 5728 Sayılı Kanunla bazı değişiklikler yapılmış olup, Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması 2017 yılı için de aynı kanun çerçevesinde uygulanmaya devam edilmektedir.

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasını İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Mahkemece verilen cezanın Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması nedeniyle ertelenmesine karar verilmiş ise, bu cezaya ancak üst mahkemeye gönderilip incelenmesi amacıyla itiraz edilebilir. Bu nedenle dilekçemizin üst mahkemeye hitaben yazılmış olması gerekmektedir. Yani Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği bir karar için üst mahkeme olan Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edilebilir. Dilekçede itiraz sebeplerimiz delillere dayanılarak, gereksiz hususlara yer verilmeden, talebimiz açık ve net belirtilerek yazılmalıdır. Sitemiz içerisinde bulunan Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına İtiraz Dilekçe Örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak itirazınıza uygun uyarladıktan sonra ilgili mahkemeye verebilirsiniz.  Yine de dilekçe yazarken bir hukuk uzmanına danışmanız veya yardım almanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına İtiraz Dilekçesi Örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ahmet ÖZTÜRK dedi ki:

  merhaba, buna itiraz etmek için herhangi bir ücret ödeniyormu?

  1. Dilekçe Sepeti dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey;
   Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

 2. asli dedi ki:

  Hagb davam vardı 2009 da 5 yıl geçti kendiliğinden siliniyormu , memuriyetimi etkilermi

 3. Admin dedi ki:

  Merhaba Aslı Hanım;
  HAGB hâli hazırda zaten hükmün açıklanmaması durumudur. Hüküm açıklanmadığı için memuriyetinize etki etmeyecektir. Ancak söz konusu suç nedeniyle disiplin soruşturması geçirip geçirmeyeceğiniz konusu ayrıdır. Kaldı ki 2009 yılında verilen bir HAGB için gerekli süre çoktan geçmiş gözüküyor. Eğer bir sorun teşkil etseydi bugüne kadar hakkınızda işlem yapılırdı. Süresi dolan HAGB için cezayı veren mahkemeye bir dilekçe ile müracaatta bulunarak; kaydın silinmesi talebinde bulunmak; her ihtimale binaen daha doğru olacaktır. Mahkeme HAGB süresinin dolması ile birlikte davanın düşmesine karar verecektir.

 4. Esra dedi ki:

  İyi gunler hagb dusdukden sonra polislige zarariolma durumu varmi sartlarda hagb kararini almamis olmak yaziyorda

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Esra hanım, Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) ertelenmiş bir ceza olarak kabul edilebilir. Denetim süresi içerisinde herhangi bir kasıtlı suç işlenmemesi halinde HAGB kararını veren mahkemeye başvurarak düşme kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Emniyet teşkilatı ve benzer kurumlar personel alımı sırasında bu konulara fazlaca dikkat etmektedirler. Kendi yönetmeliklerinde böyle bir düzenleme varsa bu açıdan yapılacak fazlada bir şey yoktur.


Önceki yazıyı okuyun:
Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Kararına İtiraz Dilekçesi

Mahkemeler tarafından yapılan bir yargılama sonucunda hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı sonrasında; sanık lehine bir durum olduğu için itiraz etme...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016