Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu

A+
A-

İlk derece mahkemelerinden olan Hukuk Mahkemeleri tarafından verilen kararların istinafa (Bölge Adliye Mahkemesine) gönderilip gönderilemeyeceği en çok sorulan ve merak edilen konulardan bir tanesidir.  Ceza Mahkemelerinde olduğu gibi hukuk mahkemelerinde de verilen kararlar kesin olmayan kararlar istinaf talebiyle dilekçe yazılarak Bölge Adliye Mahkemesine gönderilebilir.

Hukuk mahkemelerinin vermiş olduğu kararlara karşı yapılan istinaf başvurularını Bölge Adliye Mahkemelerinin Hukuk Daireleri inceleri ve karara bağlar.

bölge adliye mahkemesi istinaf başvuru

Bölge Adliye Mahkemelerine nasıl istinaf başvurusunda bulunulacağı, istinaf başvurusunda bulunurken nelere dikkat edileceği, hukuk istinaf dilekçesi örneği ve Hukuk Mahkemeleri kararlarına karşı yapılacak olan istinaf ile ilgili merak ettiğiniz tüm konularla ilgili yazmış olduğumuz İstinaf Nedir ve İstinaf Dilekçe Örnekleri ile ilgili yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz,  yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Hukuk İstinaf Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

İlk derece mahkemler diye tabir ettiğimiz mahkemelerden olan hukuk mahkemelerin verdiği kararlar, talep eden tarafından yazılacak olan dilekçe ile başvurularak İstinaf incelemesi amacıyla Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilebilir. Istinaf dilekçesi verilebilmesi için dosyada taraf sıfatının olması ya da vekil olunması gerekmektedir. İstinaf talebinde bulunan taraf yerel hukuk mahkemesinin kararının neden bozulmasını talep ettiğini açıkça dilekçesinde belirtmelidir. Yazılacak dilekçede “istinaf talebinde bulunuyorum” ya da, “kararın bozulmasını talep ediyorum” şeklinde açıkca istinaf başvurusunda bulunduğu yazılmalıdır.  Hukuk istinaf başvurusunda bulunanın dilekçesinde, adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası, varsa karşı tarafın adı soyadı, yerel mahkemenin adı ve dosya numarası, suç ve kararın tebliğ tarihi yazılmalı ayrıca deliller ve hukuki dayanaklar da gösterilmelidir.

Hukuk İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği 

Sitemizde bulunan Hukuk İstinaf Başvuru Dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Hukuk davalarının birbirinden farklılık göstermeleri, bazı konuların uzmanlık gerektirdiği göz önünde bulundurularak herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız daha faydalı olacaktır.

Hukuk Mahkemeleri İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

İstinaf dilekçesi örneği hukuk mahkemesi

Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu Dilekçesi

Dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alacaklının İstemine Dayanan İflas Davası Dilekçesi Örneği

Hukuk İstinaf Dilekçesi Örneği

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Hukuk Davalarında Süreler

Hukuk davaları, ceza davalarının aksine süreler yönünden daha karışıktır. Hukuk davalarında da, diğer yargı davalarında olduğu gibi sürenin kaçırılması halinde...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016