Hukuk Mahkemesi İstinafa Cevap Dilekçesi Örneği

A+
A-

Daha önceden Ceza Mahkemesi İstinafa cevap dilekçesi örneği adlı yazımızda Ceza Mahkemelerindeki istinaf sürecinde ihtiyacınız olabilecek bilgileri ve ilgili dilekçe örneğini paylaştığımız üzere; bu yazımızda da siz değerli okurlarımız için Hukuk Mahkemesi İstinafa Cevap Dilekçesi örneği paylaşımında bulunarak süreci kısaca istifadenize sunmaya çalışacağız.

Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi örneği

Hukuk Mahkemesi İstinafa Cevap Dilekçesi Örneği

Hukuk Mahkemesinde İstinaf Süreci Nasıl İşler

İlk derece hukuk mahkemelerinden verilen nihai kararlar ile ihtiyati tedbir, haciz taleplerinin reddi ve bu taleplerin kabulü halinde itiraz üzerine verilecek kararlara karşı istinaf yoluna başvurulabilir.

Miktar veya değeri binbeşyüz Türk Lirasını geçmeyen malvarlığı davalarına ilişkin kararlar kesindir.

Alacağın bir kısmını dava edilmiş olması durumunda binbeşyüz Türk Liralık kesinlik sınırı alacağın tamamına göre belirlenir.

Alacağının tamamının dava edilmiş olması durumunda kararda asıl talebin kabul edilmeyen bölümü binbeşyüz Türk Lirasını geçmeyen taraf istinaf yoluna başvuramaz.

İlk derece mahkemelerinin diğer kanunlarda temyiz edilebileceği veya haklarında Yargıtay başvulabileceği belirtilmiş olup da bölge adliye mahkemelerinin görev alanına giren dava ve işlere ilişkin nihai kararlarına karşı, bölge adliye mahkemelerine başvurulabilir (HMK. Md. 341)

Hukuk Mahkemelerinde İstinaf Başvuru Dilekçesinin Verilmesi

Hukuk Mahkemeleri Kanununun 342. Maddesinde istinaf dilekçesinin nasıl olacağı ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Hukuk Mahkemelerinde istinaf başvuru dilekçesi hükmün tebliğinden itibaren iki hafta içerisinde yapılmalıdır. İstinaf başvuru dilekçesi hükmü veren mahkemeye veya başka bir yer mahkemesine verilebilir. İstinaf başvuru dilekçesi verilirken istinaf kanun yoluna başvuru harç ve tebliğ giderleri de dahil olmak üzere tüm giderler ödenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Su Faturasına İtiraz İçin Dilekçe Örneği : Nasıl İtiraz Edilir

İstinaf dilekçesinin reddi halinde, red kararına karşı bir hafta içinde istinaf yoluna başvurulabilir.

Hukuk Mahkemeleri İstinaf Dilekçesine Cevap

İstinaf dilekçesi, kararı veren mahkemece karşı tarafa tebliğ olunur. Karşı taraf tebliğden iki hafta içinde cevap dilekçesini karar veren mahkemeye veya bu mahkemeye gönderilmek üzere başka bir mahkemeye verebilir. (HMK. Md. 347)

İstinaf dilekçesi kendisine tebliğ edilen taraf başvurma hakkı bulunmasa veya başvurma süresini geçirmiş olsa bile, vereceği cevap dilekçesi ile istinaf yoluna başvurabilir. İstinaf yoluna asıl başvuran taraf buna karşı iki hafta içinde cevap verebilir (HMK Md. 348)

Taraflar, ilamın kendilerine tebliğinden önce istinaf yoluna başvurma hakkında feragat edemez (HMK. Md.349)

Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesine Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır

İstinaf dilekçesine cevap dilekçesini ceza mahkemeleri ve hukuk mahkemeleri olarak ayırmak daha faydalı olacaktır.  Hukuk Mahkemelerinde yazılacak olan istinaf başvuru dilekçesinde Hukuk Mahkemeleri Kanununun 342. Maddesinde belirtilen hususların dilekçede yer alması gerekmektedir. Buna ilişkin olarak daha önce yazmış olduğumuz Hukuk Mahkemeleri İstinaf Başvurusu konulu ayrıntılı yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Ceza Mahkemelerinde ise istinaf başvurusuna cevap dilekçesi yazılırken, mahkemenin adı, dosya esas ve karar numarası, tarafların adı, soyadı ve adresleri ve talebimiz açık ve net şekilde yazılmalıdır.

Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesine Cevap Dilekçesi Örneği

Sitemizde hazırlamış olduğumuz örnek hukuk mahkemesi istinaf dilekçesine cevap dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Yayınlamış olduğumuz dilekçelerin bilgilendirme amaçlı örnek dilekçeler olduğu unutulmamalıdır. İleride herhangi bir hakkaybına maruz kalınmaması açısından istinaf dilekçesine cevap dilekçesi yazmadan önce bir hukuk uzmanına veya avukatınıza danışmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

İstinaf Dilekçesine cevap dilekçesi örneği Hukuk Mahkemeleri için

Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesine Cevap Dilekçesi Örneği

Hukuk Mahkemesi İstinaf Dilekçesine Cevap Dilekçesi Örneğimizi PDF olarak indirmek için;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır Püf Noktaları

Hukuk Mahkemesi istinaf Cevap Dilekcesi ornegi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu

İlk derece mahkemelerinden olan Hukuk Mahkemeleri tarafından verilen kararların istinafa (Bölge Adliye Mahkemesine) gönderilip gönderilemeyeceği en çok sorulan ve merak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016