Hükümözlü Nedir Kime Nedir Detaylı Bir Şekilde Anlattık

A+
A-

Hüküm özlü terimi kanunlarda yer alan bir terim değildir. Uygulamada Adalet Bakanlığı CTE. Ceza İnfaz Kurumlarının Tahsisi ve Nakil İşlemleri ve Diğer Konular isimli 45/1 nolu genelgesi ile hükümözlü terimine yer verilmiş ve ilk derece mahkemesi tarafından hakkında tutuklama kararı bulunan ve hüküm verilen tutuklu hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar tutuklu bulunan sanıklarla ilgili olarak “hükümözlü” teriminin yer alması ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu terim cezaevinde tutuklu olarak bulunan bazı kişilerin sınıflandırılmasında ve daha anlaşılabilir bir şekilde ifade edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu yazımızla hüküm özlü kimdir, kimlere hüküm özlü denilmektedir, hüküm özlü ile hükmen tutuklu arasında ne fark vardır gibi merak edilen konulara değinerek ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Kimler hükümözlü olur hükümözlü kime denir

hukumozlu nedir kime denir

Hükümözlü Kimdir, Kimlere Hüküm Özlü Denilmektedir

Yargılaması davam eden tutuklu kişiler hakkındaki dava dosyasının karara bağlanması diğer bir ifadeyle tutuklu sanıklar hakkında ilgili yerel mahkeme tarafından hüküm verilmesi halinde bu dava dosyasından tutuklu olan kişiler hüküm özlü sıfatını alacaklardır. Dava dosyasının karara çıkmasından kesinleşmesine kadar geçen zaman zarfında cezaevinde tutuklu olarak bulunan kişiler hüküm özlü olarak ifade edilir. Dava dosyasının Bölge Adliye Mahkemesi tarafından İstinaf veya Yargıtay tarafından temyiz incelemesinin yapılmasından sonra kesinleşmesi halinde tutuklu şahısların hükümözlü sıfatı kalkarak hükümlü sıfatını alacaklardır.

Hükümözlü ve Hükmen Tutuklu Arasında Ne Fark Vardır

Hüküm özlü ve hükmen tutuklu arasında herhangi bir fark yoktur, Yargıtay kararlarının birçoğunda tutukluluğu devam eden ve hakkında hüküm kurulan kişiler ile ilgili olarak “hükmen tutuklu” ifadesi kullanılmıştır. Hüküm özlü ve hükmen tutuklu terimleri aynı şeyi ifade etmektedir.

Hüküm özlüler (Hükmen Tutuklular) Koşullu Salıvermeden (Şartlı Tahliyeden) Faydalanabilir mi

Hüküm özlü veya hükmen tutukluların cezalarının kesinleşmemiş olması nedeniyle koşullu salıvermeden (şartlı tahliyeden) faydalanmaları mümkün değildir. Koşullu salıvermeden (şartlı tahliyeden) faydalanmanın koşullarından biride cezanın kesinleşmiş olmasıdır. Cezanın kesinleşmesi halinde ise hüküm özlü, hükümlü sıfatını alacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Duruşma Ne Kadar Sürer Kimler Katılabilir ?

Hüküm özlüler (Hükmen Tutuklular) Denetimli Serbestlikten Yararlanabilir mi Açık Cezaevine Ayrılabilir mi

Tutukluların ceza infaz kurumunda bulundukları süre içerisinde denetimli serbestlikten yararlanmaları ve açık ceza infaz kurumuna ayrılmaları mümkün değildir, hüküm özlüler için de aynen tutuklulara uygulanan ceza infaz ve güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin kanun hükümleri uygulanır. Hüküm özlülerin, tutuklu bulundukları dava dosyasına ilişkin hükmün kesinleşmesi ve hükümlü sıfatını kazanmalarından sonra denetimli serbestlikten faydalanmaları ve açık ceza infaz kurumuna ayrılmaları yönünde bir işlem yapılabilir.

Sitemizde daha önceden ele aldığımız ve sizlerle paylaşmış olduğumuz Mahkeme Kararına Göre İnfaz Yatar Hesaplama Nasıl Yapılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Hükümlü Kime Denir, Tutuklu Ne Zaman Hükümlü Olur

Cezaevinde bulunan ve yargılaması devam eden sanıklar tutuklu olarak ifade edilmektedir, bir kişinin hükümlü olabilmesi için öncelikli olarak yerel mahkemenin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016