İcra Dava Sorgulama İşlemi : Tıkla Anında Dosyanı Öğren

A+
A-

İcra dava sorgulama işlemi, mahkeme dosyası sorgulama işlemi ile benzer özellikler taşımaktadır. İcra dosyası sorgulama işlemi de birkaç farklı şekilde yapılabilir.

Özellikle herhangi bir alacak veya borç ilişkisi bulunan kişiler devam eden bir icra dosyalarının bulunup bulunmadığı varsa hangi aşamada olduğunu öğrenmek ve bu konuda ayrıntılı bilgi alabilmek için çaba sarf etmektedirler. İcra dosyası sorgulama işlemlerinin birkaç farklı yolla öğrenilmesinin mümkün olması nedeniyle bu farklı yollarla ilgili olarak okurlarımıza ayrı ayrı bilgi vermeye çalışacağız.

icra dosya sorgulama nasıl yapılır

icra dava sorgulama islemi nasil yapilir tikla aninda sorgula

E-devlet İcra Dava Dosyası Sorgulama İşlemi

Ülkemizin de gelişen teknolojiye ayak uydurması ve vatandaşların işlemlerini evlerinden, işyerlerinden veya gezi ve seyahatlerinden rahatça takip etmeleri amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak internet üzerinden turkiye.gov.tr adresini kullanarak kamu ile ilgili işlemlerini yapmalarına olanak sağlanmıştır. Ülkemizdeki hemen hemen bütün kamu kurumlarının e-devlet kapısına uyarlanması sağlanmış vatandaşların e-şifre ile turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak kamu kurumlarına erişmeleri ve bir çok işlemlerini buradan yapmalarına olanak sağlanmıştır. Adli sicil kayıt örneğinin alınması, mahkeme ve icra dava dosyasının sorgulanması gibi işlemleri buna örnek olarak gösterebiliriz.

İcra dava dosyası sorgulamak isteyen vatandaşların da turkiye.gov.tr adresini kullanarak icra dosyası sorgulamalarına işlemlerine olanak sağlanmıştır. Hakkında herhangi bir icra takibi olup olmadığını bilmeyen, hakkında icra takibi olduğunu öğrendiği halde hangi icra dairesinde olduğunu bilmeyen vatandaşlar PTT şubelerinden almış oldukları e-şifreleri ile haklarındaki icra dava dosyası olup olmadığını öğrenebilirler. PTT şubesinden alınan e-şifre ile e-devlet diye tabir ettiğimiz, https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yaparak sırasıyla kamu kurumları, sonrasında adalet bakanlığı butonu tıklanarak açılacak ekrandaki  mahkeme dava dosyası sorgulama butonu kullanılarak icra dava dosyası sorgulama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcılıktan Telefon Dinleme Kararı Nasıl Alınır (Hangi Suçlar)

4060 SMS Yoluyla İcra Dava veya İcra Dosyası Sorgulama İşlemi

İcra dosyası sorgulama işlemlerinin bir diğer şekli ise yine Adalet Bakanlığı tarafından sunulan hizmetlerden biri olan SMS ile icra dosyası sorgulama ve bilgi edinme işlemidir. Bu işlem için öncelikli olarak TCKİMLİKNO TAM ABONE yazarak veya TCKİMLİKNO KİŞİSEL ABONE yazarak 4060’a gönderilerek abone olunabilir. Adalet Bakanlığının bütün operatörlerle anlaşması olduğundan abone olma işlemi bütün operatörlerden yapılabilmektedir. 4060 aboneliği sırasında dikkat edilecek olan husus abone olacak olan kişinin T.C. kimlik numarası ile cep telefonu hat sahibinin T.C. kimlik numarasının aynı olmasıdır. T.C. kimlik numarasının farklılık göstermesi halinde 4060 aboneliği yapılamamaktadır.

118 den icra dosya sorgulama

bilinmeyen numaralar servislerindne icra dava dosyalarinizi ogrenebilirsiniz

4060 SMS aboneliğinin sağladığı en büyük fayda, sizinle ilgili herhangi bir icra dosyası işlemi, savcılıkça yapılacak olan soruşturma işlemi veya mahkeme dava dosyası işlemi sonucundan anında SMS ile bilgi verilmesidir. Bu bilgilendirme sayesinde herhangi bir hak kaybına maruz kalmadan zamanında müdahale etme şansınız olacaktır. Adalet bakanlığının uygulamaya geçirdiği SMS bilgilendirme sisteminin birçok uluslararası yarışmada ödül aldığını da bu vesile ile sizlere paylaşmış olalım.

Bilinmeyen Numara Sorgulama Servislerinden İcra Dava ve İcra Dosyası Sorgulama

İcra dosyası sorgulama işlemlerinin bir diğer şekli ile toplumumuzda bilinmeyen numaralar servisi olarak bilinen eski 118 şimdi ise 11818, 11880 ve 11811 gibi birçok telefon şirketi tarafından dosya sorgulama işlemi ile ilgili bilgi verilmektedir. Bilinmeyen numara sorgulama servislerinin UYAP sistemi ile yapmış oldukları entegrasyon sayesinde vatandaşa ait icra dosyası bilgilerine ulaşılarak sorgulama yapılabilmektedir. Bilinmeyen numara sorgulama servisleri ücretli olarak vatandaşlara bu konuda hizmet sağlamaktadır.

icra dosya sorgulama e-devlet

e devletten icra dava sorgulama islemi nasil yapilir

UYAP Vatandaş Portalından İcra Dava Dosyası Sorgulama

UYAP vatandaş portalı,  Adalet Bakanlığının vatandaşların UYAP üzerinden dava ve dosyalarını takip etmeleri, bu sistem üzerinden dava ve dosyalarına ilişkin sisteme taralı olan bütün belge ve tutanakları görmelerine olanak sağlamaktadır. UYAP vatandaş portalını kullanan vatandaşlar İcra dava dosyasını sorgulayabildiği gibi dosya ile ilgili bilgi ve belgeleri görerek  talepte de bulunabilirler. UYAP vatandaş portalını kullanabilmek için vatandaşların e-imza veya m-imza sahibi olmaları gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Nasıl Yapılır

Adliyeden İcra Davası Dosyası Sorgulama ve Öğrenme

Her ne kadar çok tercih edilen bir yöntem olmasa da, kimliğiniz ile birlikte adliyelerin İcra Müdürlüklerine ya da İcra Mahkemelerine giderek adınıza kayıtlı herhangi bir icra dava dosyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İcra işlemleri konusunda bir dilekçe örneği ile başvuruda bulunmanız yararınıza olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

İcra dairesine yapılacak olan yetki itirazı ile ilgili olarak vatandaşların en çok merak ettikleri ve takıldıkları konular olan icra yetkiye...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016