İcra Dosya Sorgulama İşlemi İcra Dosyası Öğrenme (Tüm Yöntemler)

A+
A-

Hakkınızda bir icra dosyasının bulunup bulunmadığını öğrenmek veya mevcut icra dosyanızın numarasını öğrenmek için icra dosyası sorgulama işlemlerinden birini yaparak öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda icra dosya sorgulama işlemi ve icra dosya öğrenme işlemleri ile ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

İcra dosyası sorgulama işlemi ile icra dosya öğrenme işleminin 4 ayrı şekilde yapılabilir. Bunlar e-devlet kullanılarak icra dosyası sorgulama, 4060 SMS bilgilendirme servisi aboneliği ile icra dosyası öğrenme, UYAP vatandaş portalından icra dosyası sorgulama ile son olarak bilinmeyen numara öğrenme servisleri kullanılarak icra dosyası sorgulama işlemi ile icra dosyası öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerin nasıl yapılacağını sırasıyla aşağıdaki şekilde açıklayacak olursak.

icra sorgulama nasıl yapılır

118 li numaralardan icra dosyasi ogrenme

E-devlet İcra Dosyası Sorgulama ve İcra Dosyası Öğrenme İşlemi

Devletimizin, vatandaşların kamu hizmetlerinden daha kolay şekilde yararlanmaları, bilgi edinmeleri ve kamu kurumlarının daha şeffaf ve daha hızlı çalışmalarını sağlamak amacıyla e-devlet olarak bilinen turkiye.gov.tr adlı internet adresinden giriş yaparak bir çok işlemlerini gerçekleştirebilirler. E-devlet kullanılarak işlem yapılabilmesi için e-şifrenizin olması gerekmektedir. E-şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet ile icra dosyası sorgulamak ve icra dosya numarası öğrenme için sisteme giriş işlemi yaptıktan sonra sırasıyla Kamu Kurumları, Adalet Bakanlığı,  mahkeme dava dosyası sorgulama butonu kullanılarak icra dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

4060 SMS Yoluyla İcra Dosyası Sorgulama ve İcra  Dosyası Öğrenme İşlemi

4060 SMS servisi Adalet Bakanlığı tarafından vatandaşların dava ve dosyaları hakkında hızlı bir şekilde bilgi almaları amaçlanarak hizmete konulmuştur. Bu servisten bütün vatandaşlar rahatlıkla faydalanabilir. 4060 servisine abone olarak hakkınızda herhangi bir dava dosyasının olup olmadığını, mevcut bir icra ve dava dosyası varsa bunların akıbetlerini ve duruşma günlerini sizlere gelecek olan SMS’lerle öğrenebilirsiniz. 4060 SMS servisine bütün operatörlerden abone olabilirsiniz. Bunun için yapacağınız birkaç basit işlem ile abone olma işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  E Devletten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır

Abone olma işlemi için öncelikle TCKİMLİKNO TAM ABONE yazarak veya TCKİMLİKNO KİŞİSEL ABONE yazarak 4060’a göndermeniz gerekecektir. Bu işlemi yaparak aboneliği gerçekleştirdiğiniz takdirde hakkınızda bundan sonra yapılacak tüm adli işlemlerle ilgili SMS ile bilgilendirilmiş olacaksınız. Abone olma işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle abone olmak isteyen kişinin T.C. kimlik numarası ile cep telefonu hat sahibinin T.C. kimlik numarasının aynı olması gerekmektedir, bir diğer ifadeyle hat sahibi ile 4060 SMS servisine abone olacak kişinin aynı kişi olması gerekmektedir.  Adalet Bakanlığının sağladığı 4060 SMS servisinin uluslararası alanda birçok ödül aldığını ve kesinlikle bütün vatandaşların abone olarak faydalanması gerektiğini düşünmekteyiz.

e-devletten icra dosya sorgulama işlemi

icra dosya sorgulama islemi ile icra dosyasi ogrenme

Hakkınızda İcra Dosyası Olup Olmadığını Bilinmeyen Numara Sorgulama Servislerinden de Öğrenebilirsiniz

Bilinmeyen Numara Sorgulama servisleri özel şirketlerin ücret karşılığı sağlamış olduğu bir hizmettir. Bu hizmeti veren servis sağlayıcılardan herhangi birinin aranılması suretiyle, görüşme yaptığınız operatöre istemiş olduğu bilgileri vererek hakkınızda bir icra dosyası olup olmadığını hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bilinmeyen numara sorgulama hizmet sağlayıcıları bu işlemi Adalet Bakanlığının izni ile UYAP sistemine entegre olarak yerine getirmektedir. İcra dosyası sorgulama işlemleri bilinmeyen numara öğrenme servislerinden 11811, 11818, 11860, 11870  ve 11880 gibi birçok özel hizmet sağlayıcı şirket tarafından ücret karşılığı yerine getirilmektedir.

icra dava dosyasini e devlet uzerinden sorgulama

UYAP Vatandaş Portalından İcra Dava Dosyası Sorgulama

Adalet Bakanlığının vatandaşlara haklarında mahkeme veya icra dosyası olup olmadığını öğrenmeleri açısından sağlamış olduğu bir diğer hizmet ise UYAP Vatandaş Portalıdır. UYAP sisteminin içerisinde bulunan Avukat Portalı, Bilirkişi Portalı, Kamu Portalı, SMS bilgi portalı, E-satış portalı gibi portallar ile birlikte vatandaşların ve ilgili kişilerin e-imza (elektronik imza) veya m-imza (mobil imza) kullanılarak giriş yapılarak dava dosyası veya icra dosyası sorgulama işlemi yapılabilmekte, ayrıca mahkeme dosyası ve icra dosyası ile ilgili belge ve tutanakların incelenmesine, bunlara ilişkin talepte bulunulmasına olanak sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mal Sahibinin Kiracıya Karşı Sorumlulukları Borçları

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İcra Dava Sorgulama İşlemi : Tıkla Anında Dosyanı Öğren

İcra dava sorgulama işlemi, mahkeme dosyası sorgulama işlemi ile benzer özellikler taşımaktadır. İcra dosyası sorgulama işlemi de birkaç farklı şekilde...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016