İcra Harç Hesaplama İçin 2019 Harç Miktarları

Devletin icra ve iflas işlerinde alabileceği harçlar, yasa koyucu tarafından belirlenir. Harçlar, 492 sayılı Harçlar Kanunu ile düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu yazımızda icra harç hesaplama için 2019 yılı için belirlenmiş harç miktarlarını ve hangi harçların alındığını sizlere aktarmaya çalışacağız. Siz değerli okurlarımız için Bilgilerimizi sürekli olarak güncel tutmaktayız. 2019 yılına girdiğimiz için 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle uygulanacak olan icra harçları aşağıda paylaşılmıştır.

İcra Harcı Nedir

İcra harcı, devletin icra hukuku alanındaki hizmetlerine karşılık olarak aldığı paradır. Yasada aksine hüküm bulunmadıkça herhangi bir icra takip işleminin yapılmasını isteyen kişi, o işlemin yapılması için gereken harcın tamamını peşin olarak ödemek zorundadır. Harcın tamamı ödenmedikçe harca konu işlem yapılmaz (Harçlar Yasası Md. 127) . Gerekli harcı almadan o işlemi yapan memur, yükümlü ile birlikte, harcın ödenmesinde müteselsilen sorumlu olur (Harçlar Yasası Md. 128).

İcra takiplerinde, takipten sonra işleyecek faizler harcın hesaplanmasında dikkate alınmaz (Harçlar Yasası Md. 20).

İcraya Başvurma Harcı

İlamlı ve ilamsız icra takiplerinde, takip talebinde bulunan alacaklıdan icraya başvurma harcı alınır. Bu harç maktudur (sabittir). Alacaklı haklı çıkarsa harç borçluya yüklenir. 44,40 TL olarak tahsil edilir.

İcrada Peşin Harç

İlamsız takiplerde takip talebinde bulunan alacaklıdan alacağın binde beşi oranında tahsil edilir. Bu harç, takip sonunda alınacak asıl harca mahsup edilir.

İlama dayanmayan takiplerde alacaklı mahkemeye başvurarak dava açmaya mecbur kalırsa peşin alınan harç kendisine iade olunur veya alacaklının isteği üzerine mahkeme harçlarından mahsup edilir (Harçlar Yasası MD. 29).

İlamlı takiplerde peşin harç alınmaz. Yalnızca mahkeme ilamına dayanan ilamlı icra takiplerinden değil, ilam niteliğinde belgelere dayalı takiplerden de peşin harç alınmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Askerlik Yeri Öğrenme 2019 (Tıkla Acemi Birliğini Öğren)

Tahsil Harcı

Konusu para veya para ile değerlendirilmesi mümkün bir şey olan icra takiplerinde,  icra takibinin değeri üzerinden takibin başarıyla sonuçlanması nedeniyle nispi olarak alınan harca tahsil harcı denir. Harç oranı, takip devam ettiği sürece artmaktadır. Yani tahsil harcı takibin başarıyla sonuçlandırıldığı aşamaya göre oransal farklılık göstermektedir.

 • Ödeme veya icra emrinin tebliği üzerine hacizden önce ödenen paralardan %3,6
 • Hacizden sonra ve satıştan önce ödenen paralardan %7,2
 • Haczedilen malların satılıp paraya çevrilmesi suretiyle yani, satıştan sonra tahsil olunan paralardan %9 oranında tahsil harcı alınır.

Hacizlerin kaldırılabilmesi için tahsil harcının ödenmesi gerekir.

İcranın Yerine Getirilmesi Harcı

Konusunun para ile değerlendirilmesinin mümkün olmayan icra takiplerinde takibin başarıyla sonuçlanması nedeniyle alınan harca, icranın yerine getirilmesi harcı denir.  Örneğin çocuk teslimine ilişkin takiplerde olduğu gibi icranın yerine getirilmesi harcı icra takibinin sonunda maktu (sabit) olarak alınır (Harçlar Yasası 1 sayılı tarife). 35,90 TL olarak tahsil edilmektedir.

Cezaevleri Harcı

Ceza evleri harcı, icra takibinin sonunda miktar ve kıymeti belirli olan ilamlı ve ilamsız alacaklardan, tahsil olunan paranın %2’si, kıymeti belirli olmayan ilamların icrasından tahsil olunan harcın yarısı oranında alınır. (2548 S.Y. Md.1) Bu harç borçluya yükletilemez, bu harca alacaklı katlanır.

Feragat Harcı

Feragat harcı, her ne, neden ve koşulda olursa olsun, icra takibinden vazgeçileceğinin tutanağı yazılması için vazgeçilen miktara ait tahsil harcının yarısı alınır. Ancak haczedilen mal satılıp paraya çevrildikten sonra takipten vazgeçilirse tahsil harcı tam olarak alınır. (Harçlar Yasası Md. 23) Feragat harcı alacaklıdan alınır. Ödeme veya icra emri tebliğinden önce yapılan tahsilattan tahsil harcı alınmadığından bu dönemde yapılan feragat nedeniylede harç alınmaz.

Harçlar Kanunu 2019 Tebliği

2019 İcra harçları aşağıdaki tabloda net bir şekilde belirtilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

icra harç hesaplama 2019

Harçlar kanunu 2019 Genel tebliğini bilgisayarınıza PDF olarak indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

harclar tebligi 2019

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  200.000 tl bedel hıpotek koydugum evın satısını ıstedım ev 110.00 tl ye ıcradan satısa cıkacak evı 150.000 tlye ıcradan alırsam butun harclar toplam malıyetı be kadar olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burak bey, 2019 İcra Harç hesaplama miktarlarını makalemiz içerisinde ayrıntılı olarak belirtmiş bulunmaktayız, makalemizi okuyarak icra harç miktarları ve hesaplaması ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Ceza Mahkemesi İstinaf Başvurusu ve Dilekçe Örneği

Ceza davalarında yapılacak olan istinaf başvuru şartları 5271 Sayılı Ceza Mahkemesini Kanununun 272 ile 285. Maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bilindiği üzere...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016