İcra Mahkemesi Harç Hesaplama İçin 2018 Harçları | Dilekcesepeti.com

İcra Mahkemesi Harç Hesaplama İçin 2018 Harçları

Daha önceden İcra Harç ve Giderleri ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızla icra harç ve giderleri hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise; yine icra işlemlerinin bir kolu olan İcra Mahkemesi harç hesaplama için; 2018 yılı itibariyle miktarlar güncellendiği üzere sizlere en son belirlenmiş olan 2018 harç miktarlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İcra Mahkemelerinde Alınan Harçlar

İcra Mahkemelerinde genel olarak Başvuru Harcı ile Karar ve İlam Harcı olmak üzere iki başlık altında harç alınmaktadır. Bu doğrultuda ele alacak olursak, İcra mahkemesine yapılacak başvuru ve işlemlerde aşağıdaki harçlar alınır.

icra mahkemesi harç hesaplama 2017

Başvurma Harcı

İcra mahkemesine yapılacak her türlü istemden maktu başvurma harcı alınır. Örneğin itirazın kaldırılması, şikayet, istihkak davası talebiyle yapılan başvurular gibi.

Karar ve İlam Harcı

Kural olarak karar ve ilam harcı icra mahkemesi tarafından verilen itirazın kaldırılmasına, şikayete, kambiyo senedine dayalı takiplerde borca imzaya itiraza ilişkin kararlarda maktu karar ve ilam harcı alınır. (Harçlar Yasası (1) sayılı tarife) Ancak istihkak davalarında ve icra iflas yasasının 89. Maddesine gören açılan tazminat davasında nispi karar ve ilam harcı alınır (Harçlar Yasası Md. 16, 1 sayılı tarife). İcra mahkemesinde celse (oturum) harcı alınmaz.

icra mahkemesi harç hesaplama 2017

İcra Mahkemesinde Harç Oranları

İcra mahkemesi tarafından yapılan iş bir dava ise bu durumda binde otuz altı nispi karar ve ilam harcı alınır.  Ancak İİY.nın 89. maddesinde belirtilen haciz ihbarnamesine dayanan menfi (olumsuz) tespit davası maktu harca tabiidir. Ayrıca icra mahkemesinin cezaya ilişkin kararları harçtan muaftır.

Aşağıdaki listeden harçları daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Resmi büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

İcra Mahkemesi Harçları 2018

İcra Mahkemesi Harçları 2018 Sf 2

İcra Mahkemesi Harçları 2018 sf:3

Sitemizdeki tüm bilgilerimiz en güncel şekilde yenilenmektedir. Dilerseniz her türlü yenilik ve son dakika gelişmesi için Facebook sayfamızı takipte kalabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  T.C Vatandaşlığı Başvuru İşlemi İçin Gerekli Belgeler (Tam Liste)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. yılmaz kiraz dedi ki:

  icra edilemeyecek ilamlara giren durumda icra takibini şikayette alınacak harç ve masraflar nelerdir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yılmaz bey, icra takibine ilişkin itirazlar icra müdürlüğü ve icra mahkemelerine yapılmaktadır, icra mahkemesine yapılacak başvurularda 2017 harç miktarı 31,40 TL dir, ancak bununla birlikte yargılama giderleri de gider avansı olarak başvuru​ sahibinden alınacaktır. Toplam 100-150 TL civarında bir masrafın olacağını düşünüyoruz, tabi bu yapılacak yargılama giderinin durumuna göre artışda gösterebilir.

 2. Murat Ersin dedi ki:

  İcra iptal davası açmak istiyorum toplam nekadar masraf çıkar?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Murat Bey, İcra iptal davası açmak için toplamda yaklaşık 100 -150 TL civarında bir masrafınızın gideceğini düşünmekteyiz, yine de bu konuda süresi içerisinde yazmış olduğunuz dilekçe ile hem icra müdürlüğüne hem de icra mahkemesine başvurmanızı ve kesin miktarı buradan öğrenmenizi öneririz.

 3. metin dedi ki:

  bu masrafları sonrasında icralı olduğumuz şirketten alıyormuyuz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Metin bey, icra harç ve masrafları ilk aşamada alacaklı tarafından karşılanmaktadır, borçludan tahsilat yapıldığında ayrıca yapılan masraflarda kesilir.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016