İcra Mahkemesi Harç Hesaplama İçin 2019 Harçları

A+
A-

Daha önceden İcra Harç ve Giderleri ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızla icra harç ve giderleri hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise; yine icra işlemlerinin bir kolu olan İcra Mahkemesi harç hesaplama için; 2019 yılı itibariyle miktarlar güncellendiği üzere sizlere en son belirlenmiş olan 2018 harç miktarlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İcra Mahkemelerinde Alınan Harçlar

İcra Mahkemelerinde genel olarak Başvuru Harcı ile Karar ve İlam Harcı olmak üzere iki başlık altında harç alınmaktadır. Bu doğrultuda ele alacak olursak, İcra mahkemesine yapılacak başvuru ve işlemlerde aşağıdaki harçlar alınır.

harç hesaplaması icra mahkemesi

icra mahkemesi harç hesaplama 2019

Başvurma Harcı

İcra mahkemesine yapılacak her türlü istemden maktu başvurma harcı alınır. Örneğin itirazın kaldırılması, şikayet, istihkak davası talebiyle yapılan başvurular gibi.

Karar ve İlam Harcı

Kural olarak karar ve ilam harcı icra mahkemesi tarafından verilen itirazın kaldırılmasına, şikayete, kambiyo senedine dayalı takiplerde borca imzaya itiraza ilişkin kararlarda maktu karar ve ilam harcı alınır. (Harçlar Yasası (1) sayılı tarife) Ancak istihkak davalarında ve icra iflas yasasının 89. Maddesine gören açılan tazminat davasında nispi karar ve ilam harcı alınır (Harçlar Yasası Md. 16, 1 sayılı tarife). İcra mahkemesinde celse (oturum) harcı alınmaz.

icra mahkemesi harç hesaplama 2019

İcra Mahkemesinde Harç Oranları

İcra mahkemesi tarafından yapılan iş bir dava ise bu durumda binde otuz altı nispi karar ve ilam harcı alınır.  Ancak İİY.nın 89. maddesinde belirtilen haciz ihbarnamesine dayanan menfi (olumsuz) tespit davası maktu harca tabiidir. Ayrıca icra mahkemesinin cezaya ilişkin kararları harçtan muaftır.

Aşağıdaki listeden harçları daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Resmi büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

2019 Yılı Yargı Harçları

icra mahkemesi harc hesaplama 2019

Yargı harçları icra mahkemesi harçları

icra mahkemesi harc hesaplama 2019

Yargı harçları icra mahkemesi harçları

icra mahkemesi harc hesaplama 2019

İcra mahkemesi yargı harcı

icra mahkemesi harc hesaplama 2019

Sitemizdeki tüm bilgilerimiz en güncel şekilde yenilenmektedir. Dilerseniz her türlü yenilik ve son dakika gelişmesi için Facebook sayfamızı takipte kalabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. yılmaz kiraz dedi ki:

  icra edilemeyecek ilamlara giren durumda icra takibini şikayette alınacak harç ve masraflar nelerdir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yılmaz bey, icra takibine ilişkin itirazlar icra müdürlüğü ve icra mahkemelerine yapılmaktadır, icra mahkemesine yapılacak başvurularda 2017 harç miktarı 31,40 TL dir, ancak bununla birlikte yargılama giderleri de gider avansı olarak başvuru​ sahibinden alınacaktır. Toplam 100-150 TL civarında bir masrafın olacağını düşünüyoruz, tabi bu yapılacak yargılama giderinin durumuna göre artışda gösterebilir.

 2. Murat Ersin dedi ki:

  İcra iptal davası açmak istiyorum toplam nekadar masraf çıkar?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Murat Bey, İcra iptal davası açmak için toplamda yaklaşık 100 -150 TL civarında bir masrafınızın gideceğini düşünmekteyiz, yine de bu konuda süresi içerisinde yazmış olduğunuz dilekçe ile hem icra müdürlüğüne hem de icra mahkemesine başvurmanızı ve kesin miktarı buradan öğrenmenizi öneririz.

 3. metin dedi ki:

  bu masrafları sonrasında icralı olduğumuz şirketten alıyormuyuz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Metin bey, icra harç ve masrafları ilk aşamada alacaklı tarafından karşılanmaktadır, borçludan tahsilat yapıldığında ayrıca yapılan masraflarda kesilir.

 4. EDY dedi ki:

  Selam sizden bir ricam var bir konuda eğer yardımcı olursanız sevinirim, ben askerde iken yapı kredi bankası bana k.k. borcu çıkarmış ve ben tebliğatı emir altında olduğum için almadım, borca itiraz etmek için ne kadar paraya ihtiyacım var? asıl borç 696 tl / 2010 mart ayına ait şuanda üç bin tl olmuş, ana parayı ödeyebilirim diyorum ama varlık şirketi kabul etmiyor ve ben riskmerkezi.org da riskli görünüyorum, teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba EDY,
   Borca itiraz derken, icra işlemi başladı ve bu icraya mı itiraz etmek istiyorsunuz ? O kısmını da netleştirirseniz ona göre bir cevap verelim.

 5. Kadir dedi ki:

  40000 tl lik senedim var icra mudurlugune direk basvurabilirmiyim ve bu icra islerinden dolayi benim ve borclunun toplam gideri ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kadir bey senedin ödeme günü geçmiş ise yetkili icra müdürlüğüne başvurarak icra takip işlemi başlayabilirsiniz, ilk aşamada giderler sizden tahsil edilecek daha sonra yapılan giderler borca ilave olarak borçludan tahsil edilecek. Daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan icra ile ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

 6. Melek dedi ki:

  Merhaba bna 58 500 değerinde icra takibi başlatılmış.bn menfi tespit davasi açmak istiyorum bnm harç giderim ne kadar olur.bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melek hanım,
   Menfi Tespit Davası ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmeniz ve harç hesabı yapabilmeniz için İcra İflas kanununun 72. maddesinde belirtildiği üzere ayrıntıları aşağıda istifadenize sunuyoruz.

   Menfi tesbit ve istirdat davaları: Madde 72 – (Değişik: 18/2/1965-538/43 md.)
   Borçlu, icra takibinden önce veya takip sırasında borçlu bulunmadığını ispat için menfi tesbit davası açabilir. İcra takibinden önce açılan menfi tesbit davasına bakan mahkeme, talep üzerine alacağın yüzde onbeşinden aşağı olmamak üzere gösterilecek teminat mukabilinde, icra takibinin durdurulması hakkında ihtiyati tedbir kararı verebilir.

   İcra takibinden sonra açılan menfi tesbit davasında ihtiyati tedbir yolu ile takibin durdurulmasına karar verilemez. Ancak, borçlu gecikmeden doğan zararları karşılamak ve alacağın yüzde onbeşinden aşağı olmamak üzere göstereceği teminat karşılığında, mahkemeden ihtiyati tedbir yoluyle icra veznesindeki paranın alacaklıya verilmemesini istiyebilir.
   (Değişik: 9/11/1988-3494/6 md.) Dava alacaklı lehine neticelenirse ihtiyati tedbir kararı kalkar. Buna dair hükmün kesinleşmesi halinde alacaklı ihtiyati tedbir dolayısıyla alacağını geç almış bulunmaktan doğan zararlarını gösterilen teminattan alır. Alacaklının uğradığı zarar aynı davada takdir olunarak karara bağlanır. Bu zarar herhalde yüzde yirmiden aşağı tayin edilemez.
   (1) (Değişik: 9/11/1988-3494/6 md.) Dava borçlu lehine hükme bağlanırsa derhal takip durur. İlamın kesinleşmesi üzerine münderecatına göre ve ayrıca hükme hacet kalmadan icra kısmen veya tamamen eski hale iade edilir. Borçluyu menfi tespit davası açmaya zorlayan takibin haksız ve kötü niyetli olduğu anlaşılırşa, talebi üzerine, borçlunun dava sebebi ile uğradığı zararın da alacaklıdan tahsiline karar verilir. Takdir edilecek zarar, haksızlığı anlaşılan takip konusu alacağın yüzde yirmisinden aşağı olamaz.
   (1) Borçlu, menfi tesbit davası zımmında tedbir kararı almamış ve borç da ödenmiş olursa, davaya istirdat davası olarak devam edilir. Takibe itiraz etmemiş veya itirazının kaldırılmış olması yüzünden borçlu olmadığı bir parayı tamamen ödemek mecburiyetinde kalan şahıs, ödediği tarihten itibaren bir sene içinde, umumi hükümler dairesinde mahkemeye başvurarak paranın geriye alınmasını istiyebilir. Menfi tesbit ve istirdat davaları, takibi yapan icra dairesinin bulunduğu yer mahkemesinde açılabileceği gibi, davalının yerleşim yeri mahkemesinde de açılabilir. Davacı istirdat davasında yalnız paranın verilmesi lazım gelmediğini ispata mecburdur.


Önceki yazıyı okuyun:
Haciz Durdurma Dilekçe Örneği (Ne Yapmak Gerekiyor)

Herhangi bir sebeple hakkınızda icra işleminin yürütülmesi halinde, yapılan işlemin usulsüz olduğunu veya böyle bir borcunuzun olmadığını iddia etmenin birkaç...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016