icra Takibi Nedir Nasıl İtiraz Edilir

A+
A-

Hemen hemen günümüzde bir çok insanın karşılaştığı sorunlardan birisi de; ister borçlu olsun ister alacaklı olsun icra işlemleri ile ilgili yaşanan hukuki sorunlardır. Bu sorunların en asgari seviyeye indirilmesi için öncelikle kanuni haklarımızın neler olduğunu, ne için nereye ne zaman müracaat etmemiz gerektiğini çok iyi bilmemiz gerekmektedir. İcra İflas Hukuku başlı başına bir hukuki konu olduğundan içeriği de bir o kadar geniştir. Bu yazımızda sizlere fazla hukuki terimler kullanmadan anlaşılır bir şekilde icra Takibi Nedir Nasıl İtiraz Edilir kısaca anlatmaya çalışacağız.

İcra Takibi Nasıl Başlatılır

İcra takibi ister ilamlı(mahkeme kararlı) olsun ister ilamsız olsun yazılacak olan İcra dilekçesi ile İcra Müdürlüğüne yapılır, süresi içerisinde yapılmayan itiraz sonucunda alacak kesinleşir ve icra işlemleri başlar.

İlamsız icra Takibi İtiraz Nasıl Yapılır

İlamsız icra takibi için yazılacak olan bir icra takibinde; itiraz, itiraz dilekçesi ile yapılabileceği gibi sözlü olarak da yapılabilir ancak sözlü olarak yapılacak itirazın tutanağa bağlanması gerekmektedir, İcra takibine itiraz dilekçesi ile yapılan itirazlar alacağa olduğu kadar, icra müdürlüğünün yetkili olmadığına veya imzanın kendisine ait olmadığına da itiraz ediyor olabilir.

icra takibine itiraz nasıl yapılır

icra takibine itiraz

İlamsız icra Takibi İtiraz Nereye Yapılır?

Ödeme emrine itiraz ödeme emrini çıkartan icra dairesine yada başka bir icra dairesi aracılığıyla gönderilmek üzere verilecek olan ödeme emrine itiraz dilekçesi ile yapılabilir. İcra dilekçesinin havale tarihi itiraz tarihi olarak kabul edilir.

İlamsız icra Takibinde İtiraz Süresi Nedir?

Ödeme emrinin tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilebilir. Tebligat kanununun ilgili maddelerine göre usulsüz yapılan tebliğ sonucu herhangi bir hak kaybı gerçekleşmiş ise bunun için de İcra Mahkemesine dilekçe ile başvurularak ödeme emrinin tebliğ tarihinin usulsüz tebliğin öğrenildiği tarih olarak düzeltilmesi için başvurulması gerekmektedir. Ancak İcra Mahkemesi ile birlikte icra dairesine de dilekçe verilmesinin bir sakıncası yoktur ama kesinlikle İcra Mahkemesine dilekçe verilmeli ve mahkemenin vereceği karar sonuca etki edecektir, mahkeme tebliğ tarihini öğrenme tarihi olarak kabul ederse herhangi bir hak kaybımız olmadan süreç yeniden başlamış olacaktır.

icra takibine itiraz dilekçesi örneği

İlamlı ve ilamsız icra takibine itiraz

İcra Mahkemelerine dilekçe nasıl yazılır?

İcra Mahkemelerine yazılan itiraz dilekçesi (ki bu farklı konularda olabilir) ilk olarak Adliye İçerisinde bulunan tevzi bürosuna verilir, tevzi bürosunda gerekli işlem yapıldıktan sonra harç yatırmak için vezneye yönlendirme yapılır, veznede yatırılan harçdan sonra alınan makbuz ve hukuk dosyası ile birlikte tekrar tevziye gidilir, tevziye dosya teslim edildikten sonra tevzi tarafından verilen takip formu ile davanın hangi mahkemeye açıldığı ve esas numarasını öğrenebiliriz, bundan sonraki süreçte ise ilgili mahkeme ile irtibata geçerek süreç hakkında bilgi alabiliriz.

İcra işlemlerinin çeşitlilik göstermesi ve ileride herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için bu konularda hukuki danışmandan bilgi alınması faydalı olacaktır. Sitemiz içerisindeki icra dilekçe örnekleri bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. İcra dilekçe örneklerine ulaşmak için buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İcra Takibi Başlatmak İçin Dilekçe Örneği (Detaylı Anlatım)

Genel haciz yoluyla takip, para ve teminat alacakları için başvurulabilen ve takibin başlaması için herhangi bir belgeye yada ispat aracına...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016