İcrada Borca İtiraz Etme

A+
A-

Borçluya yapılan ödeme emrine itiraz nedenlerinden biri de borca itirazdır. Borçlu imzaya itiraz ettiği gibi borca da itiraz edebilir. Bunun da bazı teknik ayrıntıları bulunmakta olup, bu yazımızda icrada borca itiraz etme nasıl olur, nereye yapılmalıdır, borca itiraz ederken nelere dikkat edilmelidir gibi hususlarda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Borca İtiraz Nedir

Borca itiraz, borçlunun imzaya itiraz dışında yaptığı bütün itirazlardır. Başka bir şekilde ifade edecek olursak, borçlunun imzaya itiraz dışındaki diğer tüm itirazları borca itiraz niteliğindedir.

Borçlu kendisine yapılan ödeme emrinden kaynaklı borca itiraz ederken, bunu imzaya itiraz da olduğu gibi, ayrıca ve açıkça belirtmek zorunda değildir. Borca itirazında imzaya itiraz gibi herhangi bir kalıbı, şekli, formülü yoktur. Borçlu dilekçesinde veya sözlü olarak “Borca itiraz ediyorum”, “Borçlu değilim” ya da “Borcum yoktur” gibi beyanda bulunarak itiraz edebilir. Borçlunun bu şekilde yapacağı itirazları da geçerlidir.

Borçlu, kendisine yapılan ödeme emrinin bir kısmına da itiraz edebilir. Böyle bir durumda kısmi itiraz meydana gelir. Örnek verecek olursak borçlu dilekçesinde “Borcum vardır ancak borcum söz edildiği gibi 50.000 TL değildir, 10.000 TL’dir” şeklinde itiraz edebilir.

Kısmi itirazın geçerli olabilmesi için itiraz edilen kesimin ayrıca ve açıkça belirtilmesi gerekir. İtiraz edilen borç miktarı, ayrıca ve açıkça belirtilmez ise ödeme emrine itiraz edilmemiş sayılır (İİY md. 62/4). Ancak borçlunun kısmi itirazda itiraz ettiği miktarı açıkça bildirebilmesi için alacağın tüm öğeleri ile bilinebilir olması; yani, likit olması gerekir. Likit olmayan alacaklardan miktar belirtmeye gerek yoktur. Borcun likit olmasında anlaşılması gereken ise, alacağın gerçek miktarını belirleyebilmek için alacaklı ve borçlunun anlaşmalarına ya da anlaşma olmazsa mahkeme kararına gerek olmamasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklama Talebinin Reddine İtiraz Nasıl Yapılır

Borçlunun itiraz ettiği alacak kesimi için takip durur; itiraz edilmeyen kesim için ise ödeme emri kesinleşir.

Borca İtiraz Nereye Yapılmalıdır

Ödeme emrine itiraz kural olarak, ödeme emrini gönderen icra dairesine yapılır. Ancak borçlu, başka bir yerdeki icra dairesine de takibin yapıldığı icra dairesine gönderilmek üzere itirazda bulunabilir. Kendisine itiraz için başvurulan icra dairesi borçludan gerekli giderleri alarak derhal itirazı yetkili icra dairesine göndermelidir. İcra memuru, giderleri borçludan almazsa bu giderlerden kendisi sorumlu olur ( İİY Md. 62/1. c.2).

Borca İtiraz Dilekçesi Örneği

Borca itiraz ve Borca itirazın kaldırılmasın ilişkin olarak sitemizde örnek olarak hazırlanmış birçok dilekçe örneği mevcuttur. Ancak borca itiraz dilekçeleri ve borca itirazın kaldırılması dilekçeleri örnek ve bilgilendirme amaçlı olduğundan birebir yapılacak olan itirazla örtüşmeyebilir bu nedenle yapacağınız itiraza uygun dilekçe örneği üzerinde gerekli uyarlama ve düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.  İleride herhangi bir hak kaybı yaşamamanız açısından bir hukuk uzmanından yardım alınması faydalı olacaktır. Sitemizde bulunan borca itiraz dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İmzaya İtiraz ve Ödeme Emrine İtiraz konusunda yazılmış ayrıntılı makalelerimize de sitemizden ulaşabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İcrada Nelere El Koyulamaz ( Güncel )

Haczedilmeyen mal ve haklar yasa koyucu tarafından bir takım sosyal düşüncelerle, özellikle borçlunun ve ailesinin yaşaması ve ekonomik varlığını devam...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016