İcradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı (Püf Noktaları)

A+
A-

İcra işlemi yapılan ticaret veya alış veriş nedeniyle, alacaklı olduğunu iddia eden kişinin icra müdürlüğüne başvurarak başlatmış olduğu işlemin adıdır. Peki, gerçekten bütün icra işlemlerinde alacaklı olan kişi haklı mıdır. İcra işleminde borçlu olduğu iddia edilen kişi icradan kurtulmak için ne yapmalıdır. Bu yazımızla haksız yere icraya verildiğini iddia eden kişilerin, icradan kurtulmak için ne yapmaları gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

icradan kurtulma için bazı yöntemler

icradan kurtulmak icin ne yapmalı püf noktalari

Borcu Olmadığını İddia Eden Kişi İcradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı

Hakkında icra işlemi yürütülen kişilerin tamamı yapılan bu icra takibine süresi içerisinde itiraz edebilir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, icra işlemine yapılacak olan itirazın haklı sebeplere dayanmasıdır. İcra takibi bir ilama dayanıyorsa (tazminata ilişkin mahkeme kararı, ilam niteliğindeki edimli uzlaştırma raporu vb.) yapmış olacağınız itirazlar herhangi bir sonuç doğurmayacaktır. Ayrıca, yapılan itirazların art niyetli olması ileride icra inkar tazminatı ödemenize de sebep olabilecektir. Bu husus, itiraz edilmeden önce özellikle göz önünde bulundurulmalıdır.

İcraya itiraz genel olarak iki şekilde yapılabilir. Bunlardan birincisi imzaya itiraz, ikincisi ise borca itirazdır.

İcradan kurtulmak için en çok başvurulan yöntem imzaya itirazdır. Alacaklı olduğunu iddia eden bazı kötü niyetli kişiler, hazırlamış oldukları sahte imzalı belgelerle vatandaşları icraya vererek haksız menfaat sağlamaya çalışmaktadırlar. Böyle bir durumda borçlu olduğu iddia edilen kişinin süresini geçirmeden imzaya itiraz etmesi gerekmektedir. İcrada imzaya itiraz icra takibini durduracaktır.

İcrada borca itiraz ise, borçlu olduğu iddia edilen kişinin, alacaklının kötü niyetli olarak icra takibi başlattığına karşı yaptığı itirazdır. Bu itiraz şeklinde genellikle borçlu olduğu iddia edilen kişiler, senet veya icra takibinde kullanılan belgedeki imzanın kendisine ait olduğunu ancak bu borcun tamamının veya bir kısmının ödendiğini iddia ederek itirazda bulunmaktadırlar. Borcun tamamını veya bir kısmını ödediğini iddia eden borçlu, buna zamanında itiraz ederek, haklılığını ispat ederse icradan kurtulmuş olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrada Borca İtiraz Etme

İcra Yoluyla Dolandırıcılık Yöntemi

Son zamanlarda birçok kişinin icra yoluyla dolandırıldığına şahit olmaktayız. Vatandaşların bu konudaki bilgi eksikliğinden faydalanan dolandırıcılar, kimlik bilgilerini ele geçirdikleri vatandaşlar hakkında herhangi bir belgeye dayanmayan ilamsız icra takibi başlatmaktadırlar.

Borçlu olduğu iddia edilen kişinin kendisine yapılan tebligatı, “benim böyle bir borcum yok”, “yanlış gelmiştir, isim benzerliğidir” diyerek dikkate almaması icra takibini kesinleştirecektir. Ayrıca tebligattaki adresin MERNİS (Merkezi Nüfus İdare Sistemi) adresi olması ve adreste ilgili kişilerin bulunamaması nedeniyle, tebligat parçasının muhtara teslim edilmesinden kaynaklı olarak, icra takibinden haberdar olunmamakta, süresi içerisinde borca itiraz edilememesi nedeniyle icra takibi kesinleşmekte bundan dolayı da ciddi mağduriyetler ortaya çıkmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk işlem, yapılan tebligatın ciddiye alınarak ilgili icra müdürlüğü ve icra mahkemesine itiraz edilmesidir. Borçlu olduğu iddia edilen kişinin süresi içerisinde yapacağı itiraz sonrasında, dolandırıcılık niyetinde olan alacaklı olduğunu iddia eden kişiler, haklı olmadıklarından bu itiraza karşı herhangi bir işlem yapmayacaklardır. Dolandırıcıların oltalama dedikleri bu yöntemle, yapılan icra takiplerine süresi içerisinde itiraz edilmemesi nedeniyle, borcun kesinleşmesi ve haksız olarak vatandaştan para alınması amaçlanmaktadır. Maalesef hukuk sistemimizdeki bu açıklığı suistimal eden bu kişilere karşı da bir işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle, bu konuda uyanık davranılmalı, kesinlikle icra takibi amacıyla gönderilen belgelerin tarafınıza ulaşmasından sonra vakit kaybetmeden ilgili birimlere giderek itirazınızı gerçekleştirmelisiniz. Mümkünse bu konuda bilgili birilerine danışmanız veya avukatınızdan bilgi almanız daha faydalı olacaktır.

MERNİS (Merkezi Nüfus İdare Sistemi) Adresine Yapılan İcra Tebligatı Geçerlimidir

MERNİS adresine yapılan tebligatlarda, ilgili kişinin adresinde bulunamaması halinde tebligat parçası ilgili muhtarlığa imza karşılığı teslim edilmektedir. Muhtarlığın yapılan bu tebligatları ilgilisine iletmesi gibi bir zorunluluğu yoktur. Tebligatı yapan posta görevlisi tarafından, ilgilinin kapısına tebligat parçasının muhtarlığa teslim edildiğine ilişkin bir not yapıştırılmaktadır. Her ne kadar MERNİS adresine tebligat yapılma işlemi bu şekilde gerçekleştirilse de, çoğu zaman kapıya yapıştırılan tebligat parçasının farklı nedenlerle bulunamaması nedeniyle, icra takibinden haberdar olmayan borçlu olduğu iddia edilen kişi mağduriyet yaşamaktadır.

icra nasıl engellenir

icrayi nasil engelleyebilirim

Peki, MERNİS adresine yapılan icra tebligatı geçerlimidir? Bu konuda birçok mağduriyetlerin yaşanması nedeniyle yapılacak olan ilk tebligatın ilgili kişinin bilinen en son adresi olması gerekmektedir. Yani, ilgili kişiye yapılan ilk tebligat MERNİS adresine yapılmış ise bu tebligat geçerli olarak kabul edilmeyecektir. Bu nedenle borçlu olduğu iddia edilen kişinin İcra müdürlüğüne ve aynı zamanda İcra Mahkemesine yazacağı bir dilekçe ile hakkında başlatılan icradan yeni haberinin olduğunu, yapılan tebligatın MERNİS adresine yapılması nedeniyle geçersiz olduğunu belirterek itirazda bulunması gerekmektedir. İcra Mahkemesi tarafından farklı bir durum olmaması nedeniyle borçlunun icra takibini öğrendiği tarih tebliğ tarihi olarak kabul edilecek ve bu şekilde karar verilecektir. İcra Mahkemesinin vereceği bu karardan sonra tekrar icra müdürlüğüne yazılacak olan dilekçe ile borca veya imzaya itiraz edilebilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 105.Madde : Cinsel Taciz Suçu İle İlgili Detaylar

Sitemiz üzerinden İcra İtiraz İşlemi ve Dilekçe Örneği konusunda da daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yaşar dedi ki:

  Bu İcra tezgahı gerçekten bir şekilde kaldırılmalı. aklına esen istediği kişiye çatır çatır icra davası açabilir, haklı haksız fark etmez şu anda böyle çalışan bir sistem var. Yedi eminler ve İcra dairelerinin paslaştığı olaylar var yakın zamanda istanbul 13. icra dairesiyle bölgedeki bir yedi eminin tezgahladığı birçok aracı tezgahlayarak sattıkları ( bu satılan araçlardan biri de benim aracımdı) basında yer aldı. Sonuçta icra daireleri kaldırılmalı. Uzlaşma hakimleri olabilir. Borçlu ve alacaklı mutlaka hakim karşısına çıkmalı borçlu borcunu alacaklı alacağını hakim önünde bildirmeli. Alacaklı borçlunun malına çökmekten se ,borçluya malını satarak borcunu ödeme şansını vermeli hakim bu konuda karar vermeli. Borcun malın satışından ödeneceği hükme bağlanmalı. bu durumda ne yedi emine,ne avukatlara nede tefecilere gerek kalmadan ve borçlunun malı yağmalanmadan ve hayatı kaymadan bu problem çözülmüş olur ve yıllarca mahkemelerde sürünmek işi de biter. Bu konuyu Sn.Cumhurbaşkanımıza yazdım umarım gerekli çalışmayı yaparlar. Şu an ülkemizde 25 milyon icralık dosya var bu çalışan nüfusun tamamı neredeyse. Çok büyük bir maduriyet ve yedieminlerde yatmaktan çürüyen araç sayısı 8000 in üzerinde yazıktır.

 2. Hakan dedi ki:

  Vallaha devletimiz vatandasi korumuyor .sahtekar insandan yana .ben şuan benim eşimin başında olan bir belayı anlatayım .2012yılında .700tl topla .ayda 100tl ile 7taksite .mutfak köşem aldı .eşim .her ay .ben taksitini götürüp verdim eşim çocukla gidemediyi icin .işyeri sahibi .yaşli bir amca .her taksidi verdikce. SiyH kalin bir depterde tek senetli .sayfadan düstü .hesabi .borç bitti .defteri karaladi .çıktım .3yıl sonra adam ölmüş yani 2015yılında .adam ölünce mal veren firmalar .gelmiş .deposunda kendi ürünlerini almiş gitmiş .ölen adamında 1oglu var istanbulda .gelmiş sadece babasinin özel esya ve borçlu .senet defterini almis gitmiş .demefterle oynamis .borclu .yapmis bizleri .05.072018.de bana icra takip .posta getirdi .şaşırdım .sizin borcunuz var .100.taksidi ödememissiniz .toplam 1500tl .ödeyeceksiniz .yazıyo. Öldüm bittim .adliyeye kostum .icra görevlisi .sahtede olsa .senet var .kazanamassiniz ugrasmayin .taksitle ödeyin itiraz ederseniz 700tl masrafiniz olacak .ugrasmayin .yabune neden kötüden yanasiniz .bu sahis .malatyada …… mobilya spot ..bizden alacakli .olan .ö… k… .sahtekar insanlar .yardımcı olacak .biri varsa .allah rizasi icin .tl 0544……nolu telefonla ulasirsa sevinirim .saygilar .allah .kötü insanlar .kahru perisan etsin .avukati ise .ç…. a… istanbul da .onasil çocuguna yedirecek .alacagi parayi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hakan bey, borçlu olmadığınıza ve senedin sahte olduğuna inanıyorsanız kesinlikle borca itiraz etmenizi tavsiye ederiz, ancak bu işlemi 7 günlük tebliğ süresi geçmeden yapmanız gerekmekte, itiraz dilekçenizi hem icra müdürlüğüne hem de icra mahkemesine vermenizi öneririz, imzanın sahte olduğunu iddia etmeniz halinde icra işlemi durdurulacaktır ancak icra size aitse borca itiraz ediyorsanız icra işlemi devam edecektir, ancak icra mahkemesinin vermiş olacağı karar sonrasında icara işlemin sonucu belirlenecektir. düzenlenen senet miktarının 700 TL veya 7 bin tl olması önemli değil lütfen sahtekarlara fırsat vermeyelim ve sahte olarak düzenlenen senetle veya ilamsız takip ile yapılan sahte işlemlere karşı zamanında gerekli birimlere itiraz işlemlerimizi gerçekleştirerek hakkımızın kaybolmasına engel olalım.


Önceki yazıyı okuyun:
İcrada Borca İtiraz Etme

Borçluya yapılan ödeme emrine itiraz nedenlerinden biri de borca itirazdır. Borçlu imzaya itiraz ettiği gibi borca da itiraz edebilir. Bunun...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016