İcralık Borç Ödenmeyince Ne Olur (Tüm İhtimaller)

A+
A-

İcra işlemi, herhangi bir borç iddiasıyla başlatılan takip talebiyle başlar, borçlu olduğu iddia edilen kişinin icra takibine itiraz hakkı vardır. İcra takibine itiraz edilmemesi veya edilmiş olsa bile itirazın reddine karar verilmesi halinde takip kesinleşir. Takip kesinleştikten sonra da borçlunun başvuracağı bazı yasal yollar bulunmaktadır. Takip kesinleştikten sonra borçlunun borcunu ödememesi halinde, alacaklı, borçlunun mal varlığı üzerine tedbir koydurabilir, haciz talebinde bulunabilir ve borçlunun taşınmazlarının satışını talep edebilir.

icralık borç ödenmemesi durumunda neler olur

İcralık Borç Ödenmeyince Ne Olur (Tüm İhtimaller)

İcra Borcu Ödenmezse Ne Olur

Borçlunun haklı bir sebebi olmadan icra takibine yapacağı itirazlar reddedilecektir. Bu haliyle borçlu, borcundan kaynaklı icra işlemi nedeniyle taşınmazları üzerine tedbir koyularak, maaşının bir kısmının haczine veya taşınmazlarının satışına karar verilerek, alacaklıya olan borcunu bir şekilde ödemeye mecbur bırakılacaktır. Üzerime hiçbir şeyim yok, icra borcu ödenmezse ne olur diye düşünebilirsiniz ama bunun ileride getireceği sorumluluk ve sıkıntılara da katlanmak zorunda kalırsınız. İcra dosyası nedeniyle yapılan işlemlerden dolayı hiç ummadığınız bir zamanda ve yerde istenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Haklı sebepler ileri sürerek yasal süresi içerisinde icra borcuna itiraz edilebilir. Bunları iki başlık halinde ele aldığımızda İmzaya İtiraz ve Borca İtiraz olarak adlandırabiliriz. Daha önce yazmış olduğumuz İcrada İmzaya İtiraz ve İcrada Borca İtiraz konulu yazılarımızla bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu nedenle icraya itiraz ile ilgili ayrıntıya girmeden genel konulara değineceğiz. Sitemizde bulunan bu konudaki makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İcra Takibinin Kesinleşmesi Nasıl Olur

İcra takibinin kesinleşmesi iki şekilde olur;

 • Borçlunun takibe süresi içerisinde itiraz etmemesi üzerine, başkaca bir işlem yapılmadan takip kesinleşir. Borçlunun icra takibine itiraz etmemesi borcu kabul ettiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle, daha önce de özellikle üzerinde durduğumuz ve altını çizdiğimiz gibi itiraz sürelerine dikkat edilmelidir.
 • Borçlu süresi içerisinde icra takibine itiraz etmiş ise, alacaklı borçlunun itirazının kaldırılmasını veya itirazın iptali yoluyla ortadan kaldırılmasını talep edebilir. Alacaklının talebinin kabulü halinde de takip kesinleşir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cinsiyet Değiştirme Nasıl Olur Dava Dilekçesi

İcra Takibi Kesinleşse Bile Borçlunun Başvuracağı Yollar

İcra takibi kesinleşse bile borçlunun başvuracağı yollar mevcuttur, bunlar;

 • Şikayet
 • Gecikmiş İtiraz
 • İcra Takibinin İptali veya Ertelenmesi
 • Olumsuz Tespit veya Geri Alma Davası

Olarak sıralanabilir. Alacaklının elinde İİY.nın 68, 68/a maddelerinde belirtilen belgelerden olmaması halinde, borçlunun itirazını hükümden düşürmek istiyorsa ancak itirazın iptali davası açabilir. Alacaklının elinde İİY.nın 68, 68/a maddelerinde belirtilen belgelerin bulunması halinde ise; isterse itirazın kaldırılması yoluna başvurabilir, isterse itirazın iptali davası açabilir. Bu konuda seçim hakkı alacaklıya aittir.

İcra Borcunun Ödenmemesi Nedeniyle Yaşanabilecek Olumsuzluklar

İcra takibinin kesinleşmesi ile alacaklı alacağını alabilmek için her türlü kanuni yolu deneyecektir. Borçlunun, icrayı ödemezsem ne olur, icra borcu ödenmezse ne olur, neyim var neyimi alabilirler, borçlu değilim neyimi alabilirler gibi söylemlerle icra müdürlüğünden gelen ödeme emrinin savsaklanması halinde birçok olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun, icra müdürlüğünden tarafınıza yapılan tebligatları ciddiye almalı, tebligat elinize geçtiği gibi bu konuda uzman bir hukukçuya veya avukatınıza danışmalısınız.

icra borcunu ödemesem neler olur

icra borcunu odemedim ne olur

DİKKAT!!! Dolandırıcıların Yeni Yöntemi, İcra Müdürlükleri Kullanılarak Yapılan İcra Takipleri

Dolandırıcıların son zamanlarda kullandıkları bir yöntemlerden biri olan ve oltalama diye tabir edilen yöntemlerden biri de, kişisel bilgilerini ellerine geçirdikleri vatandaşlar hakkında icra takibi başlatılmasıdır. İlamsız olarak yapılan bu icra takiplerinde vatandaşlar icra müdürlüğünden kendilerine gelen evrakın yanlış geldiğini düşünerek, benimle ne alakası var benim böyle bir borcum yok düşüncesiyle dikkate almamaktadırlar. İşte tam bu davranış dolandırıcıların beklediği sonucu doğuracaktır. Süresi içerisinde bu icra takibine itiraz edilmemesi veya hiç dikkate alınmayarak itirazda bulunulmaması nedeniyle icra takibi kesinleşecek ve hiç borcunuz olmadığı halde icra takibinde belirtilen borcu ödemek zorunda bırakılacaksınız.

icralık olduğunuzu söyleyen dolandırıcılar var

icralik oldunuz diyen dolandiricilara dikkat edin

Özellikle, icra konularının ciddiyeti, yapılan işlemlerin birbirinden farklılık göstermesi, itiraz süreleri, takibin aşamaları ve icraya ilişkin diğer hususlar bilgi gerektirdiğinden, ileride herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemeli, bu konuda uzman kişilere danışılmalıdır. Bu tür dolandırılma eylemleri herhangi bir yasal belgeye dayanmadığından zamanında yapılacak olan itirazlar takibi durduracaktır. İtirazınızdan sonra dolandırıcıların ellerinde herhangi bir hukuki dayanak olmadığından size yönelik işlemlerine devam edemeyeceklerdir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 150 YORUM
 1. Ufuk dedi ki:

  Merhaba masımdan düzenli olarak icram kesiliyor ama eşim kanser tesavisi görüyor bu yüz den maddi olarak sıkıntı cekiyorum icranın ertelen mesi gibi bir durum söz konusu ola bilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ufuk bey,
   Eşinize acil şifalar diliyoruz, icranın ertelenmesi ancak alacaklının rızası ile mümkün olabilir.

 2. adanalı dedi ki:

  merhaba lütfen cevap verin eşimin 2 bankada kredi ve kredi kartlarından dolayı icraya düştü üzerine hiçbir mal varlığı yok çalışmıyor kiracıyız adresim bekarlık annemin evi kayıtlı borcu ödicek hiçbirşekilde durumum yok mal bildirimi yapsam hiçbirşeyim yok diye hapis flan olurmu çok korkuyorım birde benim bu icrslardsn eşimin maaşıns zarar gelirmi eşim borçlardsn sorumlu tutulurmu


Önceki yazıyı okuyun:
İcradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı (Püf Noktaları)

İcra işlemi yapılan ticaret veya alış veriş nedeniyle, alacaklı olduğunu iddia eden kişinin icra müdürlüğüne başvurarak başlatmış olduğu işlemin adıdır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016