İcraya Düşen Ev Konut Kredisi Çekerek Alınabilir mi

A+
A-

İcradan ev almak isteyenlere bankalar kredi verir mi, icradan krediyle ev alınır mı, uygun şartlarla icradan krediyle ev nasıl alınır. Birçok kişinin merak ettiği bu soruların cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz. İcra dairelerince satılan veya bankaların borçlarına karşılık olarak haczettikleri evlerin fiyatlarının daha ekonomik olması kişileri bu yolla ev almaya teşvik etmektedir.

icralık olan eve konut kredisi çıkıyor mu

icralik ev icin konut kredisi cikar mi

Bankalar Aracılığıyla Satışa Çıkarılan Ev Nasıl Alınır

Gerekli yerlere yapılan başvuru işlemlerinden hemen sonra, özellikle bankaların el koydukları ve yine bankalar aracılığı ile satışa çıkarılan evlerden alabilirsiniz. Her hangi bir bankadan alacağınız kredi karşılığında banka teminat olarak sizden üzerinize kayıtlı ev, araç veya arsayı göstermenizi isteyecektir. Bankalar verilen bu kredi için teminatı neden istemektedir. Bu konuya değinmeden önce bilmeniz gereken bir diğer husus ise bankaların el konulan evler için, kendi avukatları aracılığı ile yapılan satış işlemlerinin takibini yaptırdıklarıdır. Bu şekilde bankalar olası bir zararının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.  Bankalar tarafından icra yoluyla el konulan evlerden birini alabilmek için açılan ihalelere girmeniz gerekmektedir, bu ihalelerin genellikle kapalı zarf usulü ile yapıldığını bu nedenle yapılan tekliflerden en yüksek olanının ihalenin kazananı olacağı göz ardı edilmelidir. Bankaların belirlediği muhammen bedel genellikle evin gerçek değerinin biraz altındadır, bu nedenle karlı bir alışveriş yapabilmek için bankalar tarafından belirlenen muhammen yani en asgari bedelin biraz üzerinde bir teklif vermeniz mantıklı olacaktır. Örnek verecek olursak alacağınız evin muhammen bedelini banka 50.000 lira şeklinde belirtmiş ise ve sizden başka kimse bu ihaleye girmedi ise siz bu miktarı 50,001 lira şeklinde verirseniz bu ihale sizde kalacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vasiyetname Nedir Nasıl Hazırlanır

Kredi ile evi nasıl alabilirsiniz? Bankadan size ihaleyi kazandığınıza dair bir bildirim gelmesinin ardından, yine o bankadan kredi almanız sizin için daha uygun olacaktır. Evi kredi ile alacak iseniz kazandığınız ihalenin %25 bedelini bankaya nakit olarak yatırmanız gerekecektir. Örneğin aldığınız evin değeri 100,000 lira ise siz bu miktarın % 25 olan yani 25,000 lirasını bankaya nakit olarak yatırmak zorunda olduğunuzu bilmek ve nakit parayı hazırda bulundurmak yükümlülüğünü taşımalısınız.

Bankadan kredinin onaylanması ve banka tarafından daha önce icra nedeniyle el konulan evin satışının size yapılması halinde kullanmış olduğunuz kredinin taksitlerinin muntazam bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Diyelim ki siz icradan aldığınız bu dairenin kredisini ödeyemezseniz banka sizden teminat karşılığı aldığı ev, araç ya da arsayı icra yolu ile satışa çıkartacaktır. Bu gerçekleştirilen satışın ardından banka borcunu bu şekilde temin edecektir. Burada en önemli nokta icra yolu ile satıldığı için değerinin altında bir satış olacaktır.

İcradan Krediyle Ev Alınır mı

İcradan krediyle ev alınır mı, icradan krediyle ev nasıl alınır soruları, uygun şekilde ev almak isteyen kişilerin cevap aradıkları sorulardan bazılarıdır. Bu konuya da değinerek cevap aranan bu sorulara yanıt vermeye çalışalım.

İcradan kredi ile ev alacak iseniz, bir banka ile icra satış işleminden önce değerlendirme yapmanız lehinize olacaktır. Bazı bankalar kredinizi onaylamayı kabul edebilir, bazı bankalar ise bu işleminizi onaylamayarak reddedebilir. Bütün bu hususların önceden değerlendirilmesi, almak istediğiniz evin konumu, muhiti, bedeli ve almak istediğiniz kredi miktarı, icradan satılan eve kredi verilmesinde belirleyici etken olacaktır. Birçok bankanın cazip faizli sistemlerine göz atmanız ve bu durumu iyi değerlendirmeniz gerekir. Bazı bankalar dosya masrafı alırken, bazı bankalarında dosya masrafı almadıklarını göz önünde bulundurmalı, faiz oranları birbirleriyle kıyaslanmalıdır.

Bu kredilerden yararlanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olma şartı ve düzenli aylık gelirinin olması ve bu geliri belgelemek kaydı ile bankaya müracaat edilmesi gerekmektedir.  Kredi notunuz düşük, aylık gelirinizde düşük ise bankalar başvurunuzu reddedebilir. Bunlara ilaveten kredi borçlarınızı veya kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde ödememenizin tespiti durumunda banka size olumsuz davranacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cep Telefonu Numarasından İsim Bulma Yöntemleri

Ayrıca, icra dairelerince yapılan ihalelerde ihaleye katılmak için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi ihaleden önce icra dairesince evin belirlenen muhammen bedelinin %20’sinin teminat bedeli olarak yatırılmasıdır. Yani 150 bin TL. muhammen bedelli bir ev için 30 bin TL teminat yatırılması gerekecektir, bu ihaleye katılabilmek için istenen ön şartlardan biridir.

icraya düşenler konut kredisi alabilir mi

icraya dusen ev konut kredisi cekerek alinabilir mi

Bununla birlikte kimliğinizin de yanınızda olması ve ihale sırasında ilgili memura teslim edilmesi gereklidir. İcra dairesince yapılan ihalenin sizde kalması halinde herhangi bir itirazında olmaması halinde 10 gün içerisinde geriye kalan ihale bedelinin icra dairesine ödenmesi gerekmektedir. İcra dairesinden ihaleyle satın alınan evin satışı 3 yıldan önce başka birine yapılamaz. Böyle bir satışın yapılması halinde aradaki fark kadar devlete gelir vergisi ödemek zorunda kalınır.

Bu yazımızla icradan krediyle ev alınır mı, icradan krediyle ev nasıl alınır, icra yoluyla bankadan satılan evler krediyle nasıl alınır gibi merak edilen konular hakkında bilgi vermeye çalıştık, icra işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz konularda diğer makalelerimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

İcradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı konulu yazımızı ortalama 3 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İcranın Geri Bırakılması ve Borcun Sona Ermesi

İcranın geri bırakılması, ilamlı icra takibinde borçlunun takibin ilerlemesine engel olmasını sağlayan bir hukuksal yoldur. Bu makalemizde icranın geri bırakılması iki...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016