İcraya İtiraz Dilekçe Örneği

| , , ,

Günlük hayatımızda gerek kendimiz, yada etrafımızda bulunan tanıdıklarımız, komşularımız veya bir çok insanın, farklı nedenlerden dolayı icralık olduklarına şahit olmaktayız. Bir çok insan hakkında yürütülen icra işlemlerinin haksız olduğunu, borcun kendisine ait olmadığını, borcunu ödediği halde takip başlatıldığını yada imzanın sahte olduğunu iddia ederek icra takibine itiraz etmek istemekte, ancak nasıl işlem yapacağı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığından itiraz işlemi ile ilgili yapacakları işlemleri eksik veya yanlış yapmakta, bu nedenle de hak kaybına maruz kalmaktadırlar. İcraya itiraz ile ilgili olarak daha önce ayrı ayrı yazmış olduğumuz, Borca İtiraz ve Ödeme Emrine İtiraz konulu yazılarımızla sizlere bilgi vermeye çalışmıştık, bu yazımızda ise genel olarak icraya itiraz konusunda bilgi vermeye çalışarak icraya itiraz dilekçe örneği paylaşımlarımızı istifadenize sunacağız.

İcrada Yetkiye İtiraz

İlamsız takipte, yetki itirazı icra dairelerine yapılır, yetki kamu düzenine ilişkin olmadığı için icra dairesi kendiliğinden (resen) yetkisizlik kararı veremez. Bu nedenle, tarafların yetkiye ilişkin itirazlarının bulunması halinde yetkili icra dairelerine itirazda bulunmaları gerekir.

Yetki itirazı ödeme emrinde olduğu gibi yedi gün içinde yapılmak zorundadır. Ödeme emrine itiraz edildiği zaman, yetkiye itiraz edilmezse, takibin diğer aşamalarında yetkiye itiraz edilemez.

Yetkiye itirazda en önemli konulardan biri de borçlunun yetkiye itiraz talebinde bulunması halinde dilekçesinde yetkili icra dairesinin neresi olduğunu bildirmek zorundadır, aksi halde yetkiye itirazı geçersiz sayılır. Yetkiye itizar yapıldığında icra takibi kendiliğinden durur. (İİY. 66/1md.)

İcrada Ödeme Emrine İtiraz

İcra takip dosyasında borçlu olarak görünen kişinin, borçlu olmadığını yada alacaklının takip yetkisinin bulunmadığını icra dairesine bildirme işlemine ödeme emrine itiraz denir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İptal Davası Dilekçe Örneği (Hazır Dilekçe)

Ödeme emrine itiraz etmenin de koşulları vardır, gerçek bir ödeme emrine itirazdan bahsedilebilmesi için öncelikli olarak ödeme emrinin borçluya tebliğ edilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan itiraz dilekçesinde ise, yapılan itiraz iradesinin dilekçede açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Örneğin “Borca İtiraz Ediyorum” “Borcum yoktur” “Borcu Kabul Etmiyorum” gibi kullanılacak ifadeler itiraz için yeterlidir.

Ödeme emrine itiraz BORCA İTİRAZ veya İMZAYA İTİRAZ şeklinde olabilir.

İhtiyati Haciz Kararına İtiraz

İhtiyati haciz kararına itiraz ile ilgili olarak ayrıntılı yazmış olduğumuz İhtiyati Haciz Kararına İtiraz konulu makalemizde bilgi vermeye çalışmıştık, bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. İhtiyati haciz kararına itiraz ile ilgili genel olarak bilgi verecek olursak, ihtiyati haciz kararlarını itiraz ve teminat gösterme şeklinde iki gruba ayırabiliriz. İtiraz mahkemenin yetkisine, ihtiyati haciz nedenlerine ve teminata ilişkin olabilir (İİY 265/11 md).

İcraya İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır

İcraya itiraz dilekçesi yazılırken icra dosyasının numarası ve tarafların kimlik bilgilerin doğru yazıldığına dikkat edilmeli ayrıca itiraza ilişkin talebimiz açık ve net olmalıdır. Dilekçemizde “Borca itiraz ediyorum” veya “İmzaya itiraz ediyorum” gibi net ifadelerle itiraz ettiğimizi belirtmeliyiz. İcraya itiraz dilekçesinde neye itiraz ettiğimiz açık ve net olmazsa, dilekçemiz ile ilgili işlem isteğimiz ile ilgili yapılmamasına veya talebimizin reddine karar verilebilir.

İcraya İtiraz Dilekçesi Örneği

İcra takiplerinde yapılacak olan itirazlar ile ilgili birçok itiraz dilekçe örneği mevcuttur. Sitemizde hazırlamış olduğumuz, talebinize uygun icraya itiraz dilekçe örneği üzerinde gerekli değişikleri yaparak uyarlayabilirsiniz. Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan icraya itiraz dilekçe örneklerinin bilgilendirme amaçlı olduğu, örnek dilekçelerde bahsedilen konuların kurgudan ibaret olduğu unutulmamalıdır. İleride herhangi bir hak kaybı yaşamamanız açısından avukatınızdan yada bir hukuk uzmanından yardım alınması faydalı olacaktır. Sitemizde bulunan icraya itiraz dilekçe örnekleri aşağıda istifadenize sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sözleşmeli Memur Olmak İçin Başvuru Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuru Yapılır

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Borç Ödemeden Acil Belgesi Verilmesi İstemi Dilekçe Örneği
Borca ve İmzaya İtiraz Dilekçe Örneği
Borçlu Olmadığının Tespiti İstemi Dilekçe Örneği
Borçtan Kurtulma Davası Dilekçe Örneği
Yetkiye, Borca ve Faize İtiraz Dilekçe Örneği

İcraya İtiraz Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

borc odemeden Aciz Belgesi Verilmesi istemi dilekcesi ornegi

Borca ve imzaya itiraz dilekce ornegi

borclu olmadigiinin Tespiti istemi dilekcesi ornegi

borctan Kurtulma davasi dilekce ornegi

Yetkiye, Borca ve Faize itiraz dilekcesi ornegi

Önceki Yazı

İcra ve İflas Kanunundaki Tüm Süreler Detaylı Tablo

İhtiyati Haciz Talebi Dilekçe Örneği

Sonraki Yazı

“İcraya İtiraz Dilekçe Örneği” üzerine 13 yorum

 1. itiraz ediyorum eve gelinmesin kabul etmiyorum borc odeyemiyorum engelli raporluyum ben islem yapılmasına izin vermiyorum

  • Hakan Bey, itirazınızı ilgili kuruma yapmanız halinde olumlu veya olumsuz bir sonuç alabilirsiniz.

  • para alırken eşya alırken borç yaparken neden düşünmedin bunları Şimdimi aklın kesti. ÖYLE AL YE EVE GELİNMESİN ŞEKLİ YOK ÖYLE BİR DÜNYADA YOK nasıl borç yaptın zevke öyle ödeyeceksin keyf ile ANLADIN.

 2. Oğlumun borcundan dolayı tarafıma oğlumun bendeki alacakları veya taşınmazlardaki hakları için icra kağıdı geldi. Buna itiraz ile ilgili dilekçe örneği varsa yardımcı olabilirmisiniz.

  • Murat bey oğlunuzun borcundan dolayı size icra kağıdı gelmişse buna 7 günlük süresi içerisinde itiraz edebilirsiniz, oğlunuzun borcunun sizden tahsil edilebilmesi için sizin oğlunuza ayrıca kefil olmanız gerekmekte, eğer bir taahhütname imzalamışsanız yine borcu kabul etmiş olursunuz, böyle bir şey yoksa borca itiraz dilekçesi örneğimizden faydalanarak ilgili icra dairesine ve icra mahkemesine itirazda bulunabilirsiniz.

 3. Şahısa 6500 borcum vardı borcumu ödediğim halde seneti almadım şimdi beni icraya verdi ne yapmam gerekiyor nasıl kanıtlarım ses kaydı var ödediğine dair bu yasal mı

  • Merhaba Gürkan Köseler, İcra borcuna itiraz edebilirsiniz ancak icranın durdurulabilmesi için borcu ödediğinizi ispat etmeniz gerekmekte, maalesef yasal olmayan dinleme kayıtları delil olarak kabul edilmemekte, elinizde bu borcu ödediğinize ilişkin bir belge varsa veya borcu ödediğinize ilişkin tanığınız varsa bunları dilekçenizde belirtebilirsiniz ayrıca ses kayıtlarını da yine CD halinde itiraz dilekçenize ekleyerek sunabilirsiniz, bu konuda olumlu bir karar çıkıp çıkmayacağı yönünde net bir şey öylemiz doğru olmayacaktır.

 4. Eski ev sahibim oturmadığım ev için benden kira talep edip icra göndermiş ve ben bu tarihte askerdeydim.borç bana tebliğ edilmedi 11 ay olmuş.nasıl itiraz edebilirim

  • Merhaba Ömer bey, İlgili İcra müdürlüğüne giderek borca itiraz edebilirsiniz ancak borç kesinleştiği için talebiniz reddedilecektir. Bu nedenle aynı zamanda yazacağınız dilekçe ile asker olduğunuzu belirterek yapılan tebligatın usulsüz olduğunu belirterek İcra Mahkemesinden tebligatın iptalini ve icra işlemini öğrendiğiniz günün tebliğ tarihi olarak kabul edilmesini talep edebilirsiniz. İcra takibinde borca itiraz süresi 7 gündür bu nedenle borca itiraz edebilmeniz için öncelikle yapılan tebligatın usulsüz yapıldığı yönünde icra mahkemesince bir karar verilmesi gerekmektedir.

 5. merhabalar, ben 2015 senesinde bir dershaneye kayıt yaptırıp 3000 lira civarında senet imzalamıştım. kayıt yaptırdıktan bir ay sonra kadar okulum uzayacağından dolayı kpss sınavına girmemin bi anlamı olmadığını belirtip dershaneden ayrılmak istediğimi sözlü olarak söylemiştim ve bana senetleri vermeyeceklerini bir sonraki yıl gelip dersaneye derslere devam edebileceğimi sözle iletmişlerdi. bir sonraki dönem gelmeden beni arayıp borcu ödemem gerektiğini yoksa icra davası açacaklarını söyleyince bir sonraki dönem için öyle anlaşamadığımızı söylesem de yeni bir senet yapma yoluyla 4000 lira tutarında bir senetle tekrar o dershaneye gittim ve sadece 400 lira tutarında bir taksit ödedim. neticede dönem boyunca kayıt yaptırdığım halde öabt derslerinin çoğunu diğer dershaneler verirken bize dershanemizde vermediler. yeni kitap vermediler ve bana önceki yıl verdiğimiz kitapları kullan dediler üstüne 3000 liralık dershaneye 4000 lira ile yazılmış oldum. şimdi icra davası açtılar ve atanamadığım için ödeyecek durumum yok, icra dairesine gidip borçtan kalmadığımı fakat süre istediğimi belirtir bir dilekçe ile zaman kazanabilir miyim? yada bana yapılan bu haksızlığı bertaraf edebilir miyim? yardımlarınızı bekliyorum.

  • Merhaba Onur Bey,
   Öncelikle karşı tarafın elinde yazılı bir belge yani senet bulunduğunu unutmayınız. Bundan dolayı hakkınızda ödenmeyen senetler nedeniyle icra takibi başlatılabilir. Ancak şöyle de bir durum var. İmzalamış olduğunuz senetlere karşılık herhangi bir hizmet almadığınızı belirtiyorsunuz. Bu durumdan dolayı borca itiraz edebilirsiniz. Ancak bunun sonucunda ne çıkar, senetler dışında dershane ile aranızda imzalamış olduğunuz bir kayıt sözleşmesi vs var mı yok mu bunları tam olarak bilemediğimiz için net bir yorum yapamıyoruz. Ancak dershaneler genelde kurumsal işletmeler olduğu için muhtemelen kendilerini emniyete almak adına şartları uygun hale getirdiklerini düşünüyoruz. Bu sorunu öncelikle dershane yönetimi ile aranızda çözmenizde daha fazla yarar olabilir.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 6. Merhaba KKTC de çalıştığım dönemde 1062 TL lik bir GSM faturası( Vodafone mobil iletişim) ödemediğim için hakkımda 7 yıl sonra ilamsız icra takibi başlatıldığını öğrendim ve faiz artı masraflar ile birlikte borcumun 6500 TL olduğu bildirildi. Borcumu ödemek istiyorum fakat 7 yıllık bir süre neden beklemiş ve uygulanan faiz neden bukadar yüksek. Ayrıca bu süre zarfında borç ile alakalı tarafıma hiçbir tebligat yapılmadı. Bu iki hususa itiraz edebilir iyim. Süre uygulanan faize itiraz ettiğim takdirde olumlu bir sonuç alabilirmiyim. Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Mehmet Aksoy,
   İcra işlemlerinde borçluya ödeme emrinin tebliğ edilmesi gerekmektedir.
   Ödeme emrinin tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilebilir. Tebligat kanununun ilgili maddelerine göre usulsüz yapılan tebliğ sonucu herhangi bir hak kaybı gerçekleşmiş ise bunun için de İcra Mahkemesine dilekçe ile başvurularak ödeme emrinin tebliğ tarihinin usulsüz tebliğin öğrenildiği tarih olarak düzeltilmesi için başvurulması gerekmektedir. Ancak İcra Mahkemesi ile birlikte icra dairesine de dilekçe verilmesinin bir sakıncası yoktur ama kesinlikle İcra Mahkemesine dilekçe verilmeli ve mahkemenin vereceği karar sonuca etki edecektir, mahkeme tebliğ tarihini öğrenme tarihi olarak kabul ederse herhangi bir hak kaybımız olmadan süreç yeniden başlamış olacaktır.
   İcra takipi, icra itiraz işlemleri ve icra ile ilgili diğer hususlarda sitemizde yayınladığız bir çok makalemiz bulunmaktadır, bu makaleleri okuyarak icra işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
İcra ve İflas Kanunundaki Tüm Süreler Detaylı Tablo

İcra ve iflas Kanunu’nda belirtilen süreler yapılacak olan işlemlere göre çok fazla değişiklik göstermekte, bu haliyle icra işlemlerine ilişkin süreler...

Kapat