İcrayı Taksitlendirmek Mümkün mü İcralık Borçlara Taksit

A+
A-

İcra borcunun, hem haciz işleminden önce hem de hacizden sonra taksitle ödenmesi  mümkündür. İcra ve İflas Yasasının da hacizden önce icra borcunun taksitlendirilmesi ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Ancak, belli şartlarda hacizden önce de taksitlendirme yapmak mümkündür. Hacizden sonra yapılacak olan taksitlendirme ile ilgili İcra ve İflas Yasasında yapılmış olan düzenleme mevcuttur. Dolayısıyla her iki şekilde de şartların oluşması halinde icra borcunun taksitlendirilmesi imkanı vardır. Bu yazımızla, İcrayı taksitlendirmek mümkün mü, icralık borçlara taksit nasıl yapılır ve icra borcunun taksitlendirilmesi için ne gibi işlemlerin yapılması gerekir gibi konularda vatandaşın merak ettiği konularla ilgili olarak ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikli olarak icra borcunun taksitlendirilmesinin daha anlaşılabilir olması açısından Hacizden Önce ve Hacizden Sonra olmak üzere iki aşamada ele alacağız.

icrayı taksitlendirmek

İcrayı Taksitlendirmek Mümkün mü İcralık Borçlara Taksit

Hacizden Önce İcranın Taksitlendirilmesi

İcralık borcu olan vatandaşların merak ettikleri konuların başında icra borcunun taksitlendirilip taksitlendirilemediğidir. İcra ve İflas Yasasında hacizden önce icranın taksitlendirilmesi ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Ancak borçlunun, alacaklıyı razı etmesi, alacaklının da icra borcunun taksitlendirilmesine rıza göstermesi halinde icrayı taksitlendirmek mümkündür.  Borçlunun teklifi ne olursa olsun, alacaklının rıza göstermemesi halinde icralık borçlara taksit yapılmaz. Alacaklı, icra borcunun taksitlendirilmesi için zorlanamaz. Alacaklının rızası halinde taraflar taksit miktarlarını ve sürelerini kendi aralarında diledikleri gibi belirleyebilirler. Tarafların aralarında yapacakları anlaşmada taksit miktarları ve ödeme tarihlerinin açık ve net şekilde belirtmeleri gerekmektedir. Borçlunun, alacaklı ile yaptığı bu anlaşmaya uymaması cezai sorumluluk doğurabilir.

Hacizden önce borçlu ile alacaklı arasında yapılan anlaşma nedeniyle icra takibine devam olunmaz, icra takibi durur. Ancak borçlunun, alacaklı ile yapmış olduğu anlaşmaya uyması ve belirtilen taksit miktarlarını sürelerinde ödemesi şarttır. Borçlunun anlaşmaya uymaması halinde alacaklı icra müdürlüğünden tekrar takibe devam edilmesini, borçlunun mallarına haciz yapılmasını isteyebilir. Borçlunun, borcunu ödememesi geçerli bir mazerete dayanmıyor ise alacaklı taahhüdü ihlal nedeniyle borçlunun cezalandırılmasını icra mahkemesinden isteyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tedbir Nafakası Nedir Nasıl Alınır

Taahhüdü ihlal, borçlunun borcunu düzenli olarak taksitler halinde ödeyeceğini taahhüt etmesine rağmen, geçerli bir nedeni olmaksızın ödememesidir. Bu eylem nedeniyle alacaklı isterse şikayetçi olabilir. Alacaklının taahhüdü ihlal nedeniyle borçludan şikayetçi olması halinde icra mahkemesince borçlu hakkında hapis cezası verilebilir. Borçlu bu cezadan borcunun tamamını ödemesi ya da o tarihe kadar ödemek zorunda olduğu geçmiş taksitlerini ödeyerek kurtulabilir. Borçlu tarafından ödemelerin tekrar aksatılması halinde, hakkında yeniden tazyik hapsine karar verilir. Borçluya verilecek olan tazyik hapsinin süresi üç ayı geçemez.

Hacizden Sonra İcranın Taksitlendirilmesi

Hacizden sonra yapılacak olan icra borcunun taksitlendirilmesi işlemini iki şekilde ele alabiliriz. Bunlardan birincisi borçlunun teklifi ve alacaklının rızasını öngörmekte, ikincisi ise borçlunun teklifinin yasal koşulları taşıması halinde alacaklının rızası aranmaksızın kabul edilmesidir.

 • İcra ve İflas Yasasının 111.maddesinde aranılan taksitlendirme koşullarını taşımaması halinde borçlunun taksitlendirme teklifi alacaklının bu teklifi kabul etmesine bağlı olacaktır. Alacaklının kabul etmemesi halinde taksitlendirme gerçekleşmez, yukarıda bahsettiğimiz hacizden önceki icra borcunun taksitlendirilmesi ile ilgili kurallar burada da aynen geçerli olacaktır.
 • Borçlu tarafından yapılan taksitlendirme teklifinin Yasa’nın aradığı koşuları taşıyor olması halinde alacaklının rızası aranmaksızın taksitlendirme yapılabilir. İcra ve İflas Yasasının 111.maddesindeki koşulların varlığı halinde alacaklının rıza göstermemesi, taksitlendirmeyi kabul etmemesi halinde bile yasa taksit yapılmasına imkan tanımıştır. İcra ve İflas Yasasının da alacaklının rızası olmaksızın yapmış olduğu taksitlendirmelerde bazı koşullar aranmaktadır.
icralık borç taksitlendirme

icralik borcu nasil taksitlendirebilirim

Hacizden Sonra İcranın Taksitlendirilmesi İçin Yasa’nın Aradığı Koşullar

 1. Borçlunun yeteri kadar mallarının haczedilmiş olması ancak bu malların satışının istenmemiş olması halinde borçlu taksitlendirme teklifinde bulunabilir. Böyle bir durumda alacaklının rızası aranmaz.
 2. Borçlunun teklif ettiği taksitlendirme talebinde her taksit tutarı borcun dörtte birinden aşağı olamaz, taksitlendirme talebi ile birlikte ilk taksitin hemen yatırılması gerekmektedir. Kalan taksitler aydan aya verilmek suretiyle üç ayı geçmemek üzere ödenmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Kimlik İçin Nasıl Randevu Alınır (Hemen Alabilirsiniz)

Borçlunun taksitlendirme teklifinin kabulü ve taksitlendirmenin başlaması ile satış isteme süreleri işlemez. Ancak, bu sözleşme veya sözleşmelerin toplam süresinin on yılı aşması durumunda, sürenin aştığı tarihten itibaren süreler kaldığı yerden işler.

Haciz sonrası icra borcunun taksitlendirilmesinde de borçlu taksitlerinden birini ödemezse takip kaldığı yerden başlar. Borçlunun geçerli bir nedeninin olması halinde, alacaklının şikayeti üzerine, taahhüdü ihlal nedeniyle borçlu hakkında işlem yapılabilir.

Sitemizde icra işlemleri ile ilgili dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz, bunun için ilgili konu hakkında ARAMA yapmanız yeterlidir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Nigar nuran soydan dedi ki:

  Borcumu taksitlendirme yaptim fakat karsi tarafın avukatı paranın havuza aktarıldığını soyledi borcumun tamamını odedim fakat havuzda adıma yatmış bir para bulunamadı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nigar Nuran Soydan, İcra işlemlerine ilişkin ödemelerin icra müdürlüğünün banka hesabına ilgili dosya numarasına yatırılması yada makbuz karşılığında avukata ödenmesi gerekmektedir, her iki durumda da borcunuzu ödediğinize ilişkin elinizde bir belge bulunur ve buna ilişkin olarak gerekli mercilere itirazınızı yapabilirsiniz, ancak elinizde borcunuzu ödediğinize ilişkin bir belge yoksa ve icra dosyası halen açık görünüyorsa ortada bir gariplik var. Bu nedenle ilgili icra müdürlüğüne başvurarak bu konuda ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 2. murat dedi ki:

  Muhtesatin aidiyeti davası masraflarının cebri icra ya konu edilemeyeceği infaz olanağını bulunmadığı ortaklığın giderilmesi davasında sonuç doğuracağı yazılı emsal yargıtay Kararları varken karşı taraf yerlerin satışını beklemeden icra takibi başlatabiliyor bu nasıl iş?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, icra takibine karşı itiraz edebilirsiniz, itiraz dilekçenize elinizde bulunan emsal kararları da ekleyebilirsiniz.

 3. Gülçin solmaz dedi ki:

  Icralik dosya var 12 taksiyle ödeme yapilmazmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülçin hanım,
   İcra takibinde taksitlendirme işlemi alacaklı veya vekilinin kabul etmesi halinde mümkündür, bu durumda sizden taahhütte bulunmanız istenecektir, taahhütte bulunup ödeme yapmazsanız hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
İcrayı Nasıl Durdurabilirim ya da Kaldırabilirim (Kesin Çözüm)

İcranın durdurulması, icra işlemlerinin olduğu yerde bırakılması, her hangi bir işlem yapılmadan bir sonraki aşamaya geçirilmemesidir. Kesinleşmeden icra işlemi yapılmayacak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016