İdari Dava Çeşitleri Nelerdir

A+
A-

Genel olarak idari davaların neler olduğuna ilişkin, edim (eda), tespit ve yenilik doğuran (inşai) davalarla ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz İdari Davalar, Edim (eda), Tespit ve Yenilik Doğuran (İnşai) Davaları konulu yazımızla okurlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise İdari Dava Türleri ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışarak, idari dava türlerinin neler olduğuna değineceğiz.

idari davalar nelerdir

İdari Dava Çeşitleri Nelerdir

İdari Dava Türleri

İdari davalarda, istemde bulunanın talebine göre idari davanın konusu değişiklik gösterebilir. Bu nedenle açılacak olan idari davanın konusunun ve türünün tam olarak belirlenmesi ve buna göre işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir. 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa göre üç tür idari dava bulunmaktadır.

İdari Yargıda Yer Alan Dava Türleri

2577 Sayılı İdari Yargılama ve Usulü Kanunu yürürlüğe girmeden önce daha önce yürürlükte bulunan (mülga) 521 Sayılı Danıştay Kanununda iptal davaları, tam yargı davaları, idari sözleşmeden doğan davalar, yorum davaları ve temyiz davaları olmak üzere beş çeşit idari yargılama türü kabul edilmekteydi. 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunun yürürlüğe girmesi ile mevcut hukuk sistemimizde idari dava türleri olarak iptal davaları, tam yargı davaları ve idari sözleşmeden doğan davalar olarak üç tür dava olduğu kabul edilmektedir.

Başlıklar Halinde İdari Yargıda Yer Alan Dava Türleri

  1. İptal Davaları; hukuka aykırı olduğu iddia edilen işlemlerin geçmişe etkili olarak ortadan kaldırılması için açılan davalardır.
  2. Tam Yargı Davaları; İdari işlem ve eylemlerden dolayı kişisel haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişiler tarafından açılan davalardır.
  3. İdari Sözleşmeden Doğan Davalar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcı Nasıl Olunur Gerekli Şartlar Nelerdir ve Maaşları 2019

İdari Yargıda Yer Almayan Davalar

İdari yargıda yer alan davalar gibi idari yargıda yer almayan davalarında açıkça belirtebiliriz. İdari yargıda yer almayan dava türlerini başlıklar halinde aşağıdaki şekilde üç ana grupta gösterebiliriz.

  1. Temyiz Davası; İlk derece idare mahkemelerinin vermiş olduğu hükümlerin üst mahkemede bozulması için açılan davalardır.
  2. Yorum Davaları; Adli yargıda ortaya çıkan bir ön sorun nedeniyle idari işlemin anlam ve kapsamının idari yargı tarafından yorumlanması amacıyla açılan davalardır.
  3. Tespit Davaları; Bir hakkın veya hukuksal ilişkinin varlığının yada yokluğunun ya da bir belgenin sahte olup olmadığının belirlenmesi için açılan davalardır. (HMK. md.106/1)

İdari dava türlerinden olan İptal Davası ve Tam Yargı Davalarına ilişkin olarak sitemizde yayınladığımız diğer yazılarımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İdare Mahkemesi Görevleri Nedir Hangi Davalara Bakar

Ülkemizdeki yargı yollarını, 4 ana grupta,  Anayasa Yargısı, İdari Yargı, Askeri Ceza Yargısı ve Adli Yargı şeklinde sınıflandırabiliriz. İdari Yargı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016