İdari Dava İçini Hazır 8 Dilekçe Örneği

A+
A-

İdari yargıda da, adli yargıda olduğu gibi verilen dilekçelerin belli kurallara dikkat edilerek yazılması gerekmektedir. İdari yargıya verilen dilekçeler Danıştay, İdare Mahkemesi ve Vergi Mahkemesine hitaben yazılmış olmalıdır, Bölge İdare Mahkemesine ilk derece mahkemesi sıfatıyla dava açılamaz, bu nedenle de Bölge İdare Mahkemesine hitaben dava dilekçesi yazılamaz. Açılacak olan idari davalar sözlü olamaz bu nedenle belli kurallar dâhilinde yazılı olarak dilekçe şeklinde yazılmalıdır.

idari dava dilekçeleri

idari dava dilekce ornekleri

Bu makalemizde idari dava dilekçesinin nasıl yazılması gerektiğinden genel olarak bahsettikten sonra idari dava dilekçesi örneklerini sizlerle paylaşacağız,

İdari Dava Dilekçesinde Bulunması Gereken Hususlar

İdari dava dilekçesinde taraflar ileri sürmüş oldukları iddia ve yapmış oldukları savunmalarını açık ve anlaşılır bir şekilde belirtmelidir. İdari yargıda dava dilekçesi ileri sürülen iddia ve savunmalar verilecek olan karar için en önemli dayanak olacaktır. Bu nedenle hazırlanacak idari dava dilekçelerinde asgari şekilde kurallara riayet edilmeli ve eksik bir husus bırakılmadığına dikkat edilmelidir.

İdari dava dilekçesinde bulunması gereken hususları ana başlıklar halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

1-Tarafların ve varsa vekillerinin veya temsilcilerinin ad ve soyadları veya unvanları ile adreslerinin belirtilmesi.

2-Davanın Konusunun belirtilmesi,

3-Davanın Nedenlerinin belirtilmesi,

4-Davanın Dayandığı Kanıtların belirtilmesi,

5-Davaya Konu Olan İdari İşlemin Yazılı Bildirim Tarihi belirtilmesi

6-İstem Sonucu,

7-Belirtilmek istenen diğer hususlar,

İdari dava dilekçesinde açıkça belirtilmelidir, İdari dava dilekçesinde olması gerekli hususların ayrıntısına İdari Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır konulu yazımızdan ulaşarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İYUK.nun 3. Maddesinde idari yargı dava dilekçesinde belirtilen hususların alanı belirlenmiştir, bu hususların dilekçede yer almaması halinde ilgili yargı organınca dilekçenin reddine karar verilir.

Bulunduğunuz Yerde İdare ve Vergi Mahkemesi Yoksa Dilekçe Nereye Verilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türel Elektrik Abonelik İptali Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

Bulunduğunuz yerde yada ikametinizde İdare ve Vergi Mahkemesinin bulunmaması halinde idari dava dilekçesi, ilgili idare ve vergi mahkemesine gönderilmek üzere bulunduğunuz il veya ilçedeki Asliye Hukuk Mahkemesine verilebilir. Yurtdışındaki vatandaşlar aynı şekilde konsolosluk aracılığıyla dilekçelerini ilgili İdare ve Vergi Mahkemelerine gönderebilirler. Dilekçelerinin üst hitap kısmına “…..İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA Gönderilmek Üzere ….ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE” şeklinde yazılmalıdır.

İdari Yargılamada Harç ve Posta Giderlerinin Ödenme Şekli

İdari yargılamada harç ve posta ücretlerinin (yargılama giderlerinin) eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmelidir, harç ve posta ücretlerinde herhangi bir eksiklik olması halinde bu eksikliğin giderilmesi için ilgili tarafa 30 günlük sürede bu eksikliğin giderilmesi için tebliğ yapılır, tebliğden itibaren 30 günlük süre içerisinde bu eksikliğin giderilmemesi halinde işlem bir kez daha tekrarların, yani, ikinci otuz gün içinde harcın ve posta ücretinin verilmesi ve tamamlanması istenir. İkinci tebliğe rağmen süresi içerisinde harç ve posta ücretine ilişkin eksiklik giderilmezse davanın açılmamış sayılmasına karar verilir, bu da ilgili davacıya tebliğ olunur.

Yine, İdari Dava Nasıl Açılır konulu makalemizde aynı dilekçe ile dava açılabilecek durumlar, tek dilekçe ile birden çok idari işleme karşı açılacak davalar, birden çok kişinin aynı dilekçe ile dava açması gibi konularda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İdari Dava Dilekçesi Örnekleri

Yukarıda yazmış olduğumuz idari dava dilekçesinde bulunması gereken hususlara dikkat edilerek sitemizde bulunan idari dava dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. İdari Dava Dilekçe Örnekleri yazımız altında istifadenize sunulmuştur.

atama kararının iptali

Atama kararinin iptali dava dilekce ornegi yurutmenin durdurulmasi-1

Atama kararinin iptali dava dilekce ornegi yurutmenin durdurulmasi-2

eda edim dava dilekçesi

Eda Edim Davasi dilekce ornegi-1

hukuka aykırı idari işlem

Hukuka aykiri idari islemin iptali davasi dilekce ornegi-1

iptal davasi dilekce ornegi (yürütmenin durdurulmasi talepli)-1

tam yargı dava dilekçesi

Tam yargi davasi dilekce ornegi-1

tespit davası dilekçesi

Tespit Davasi dilekce ornegi-1

yenilik doğuran insai dava dilekçesi

Yenilik Doguran insai Davasi dilekce ornegi-1

Dilekçe örneklerimizi PDF olarak indirmek isterseniz aşağıdaki linkleri de kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şikayetten Vazgeçme Dilekçe Örneği : Sonuçları Ne Olur

Atama kararinin iptali dava dilekce ornegi yurutmenin durdurulmasi

Eda Edim Davasi dilekce ornegi

Hukuka aykiri idari islemin iptali davasi dilekce ornegi

iptal davasi dilekce ornegi (yürütmenin durdurulmasi talepli)

Tam yargi davasi dilekce ornegi

Tespit Davasi dilekce ornegi

Yenilik Doguran insai Davasi dilekce ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İdari Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Adli yargıda olduğu gibi idari yargı dava dilekçeleri yazılırken belli kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. İdari davalar İdare mahkemesi, vergi mahkemesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016