İdari Dava İçini Hazır 8 Dilekçe Örneği

| , ,

İdari yargıda da, adli yargıda olduğu gibi verilen dilekçelerin belli kurallara dikkat edilerek yazılması gerekmektedir. İdari yargıya verilen dilekçeler Danıştay, İdare Mahkemesi ve Vergi Mahkemesine hitaben yazılmış olmalıdır, Bölge İdare Mahkemesine ilk derece mahkemesi sıfatıyla dava açılamaz, bu nedenle de Bölge İdare Mahkemesine hitaben dava dilekçesi yazılamaz. Açılacak olan idari davalar sözlü olamaz bu nedenle belli kurallar dâhilinde yazılı olarak dilekçe şeklinde yazılmalıdır.

idari dava dilekce ornekleri

Bu makalemizde idari dava dilekçesinin nasıl yazılması gerektiğinden genel olarak bahsettikten sonra idari dava dilekçesi örneklerini sizlerle paylaşacağız,

İdari Dava Dilekçesinde Bulunması Gereken Hususlar

İdari dava dilekçesinde taraflar ileri sürmüş oldukları iddia ve yapmış oldukları savunmalarını açık ve anlaşılır bir şekilde belirtmelidir. İdari yargıda dava dilekçesi ileri sürülen iddia ve savunmalar verilecek olan karar için en önemli dayanak olacaktır. Bu nedenle hazırlanacak idari dava dilekçelerinde asgari şekilde kurallara riayet edilmeli ve eksik bir husus bırakılmadığına dikkat edilmelidir.

İdari dava dilekçesinde bulunması gereken hususları ana başlıklar halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

1-Tarafların ve varsa vekillerinin veya temsilcilerinin ad ve soyadları veya unvanları ile adreslerinin belirtilmesi.

2-Davanın Konusunun belirtilmesi,

3-Davanın Nedenlerinin belirtilmesi,

4-Davanın Dayandığı Kanıtların belirtilmesi,

5-Davaya Konu Olan İdari İşlemin Yazılı Bildirim Tarihi belirtilmesi

6-İstem Sonucu,

7-Belirtilmek istenen diğer hususlar,

İdari dava dilekçesinde açıkça belirtilmelidir, İdari dava dilekçesinde olması gerekli hususların ayrıntısına İdari Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır konulu yazımızdan ulaşarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İYUK.nun 3. Maddesinde idari yargı dava dilekçesinde belirtilen hususların alanı belirlenmiştir, bu hususların dilekçede yer almaması halinde ilgili yargı organınca dilekçenin reddine karar verilir.

Bulunduğunuz Yerde İdare ve Vergi Mahkemesi Yoksa Dilekçe Nereye Verilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Mahkemesi Harç Hesaplama İçin 2019 Harçları

Bulunduğunuz yerde yada ikametinizde İdare ve Vergi Mahkemesinin bulunmaması halinde idari dava dilekçesi, ilgili idare ve vergi mahkemesine gönderilmek üzere bulunduğunuz il veya ilçedeki Asliye Hukuk Mahkemesine verilebilir. Yurtdışındaki vatandaşlar aynı şekilde konsolosluk aracılığıyla dilekçelerini ilgili İdare ve Vergi Mahkemelerine gönderebilirler. Dilekçelerinin üst hitap kısmına “…..İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA Gönderilmek Üzere ….ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE” şeklinde yazılmalıdır.

İdari Yargılamada Harç ve Posta Giderlerinin Ödenme Şekli

İdari yargılamada harç ve posta ücretlerinin (yargılama giderlerinin) eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmelidir, harç ve posta ücretlerinde herhangi bir eksiklik olması halinde bu eksikliğin giderilmesi için ilgili tarafa 30 günlük sürede bu eksikliğin giderilmesi için tebliğ yapılır, tebliğden itibaren 30 günlük süre içerisinde bu eksikliğin giderilmemesi halinde işlem bir kez daha tekrarların, yani, ikinci otuz gün içinde harcın ve posta ücretinin verilmesi ve tamamlanması istenir. İkinci tebliğe rağmen süresi içerisinde harç ve posta ücretine ilişkin eksiklik giderilmezse davanın açılmamış sayılmasına karar verilir, bu da ilgili davacıya tebliğ olunur.

Yine, İdari Dava Nasıl Açılır konulu makalemizde aynı dilekçe ile dava açılabilecek durumlar, tek dilekçe ile birden çok idari işleme karşı açılacak davalar, birden çok kişinin aynı dilekçe ile dava açması gibi konularda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İdari Dava Dilekçesi Örnekleri

Yukarıda yazmış olduğumuz idari dava dilekçesinde bulunması gereken hususlara dikkat edilerek sitemizde bulunan idari dava dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. İdari Dava Dilekçe Örnekleri yazımız altında istifadenize sunulmuştur.

Atama kararinin iptali dava dilekce ornegi yurutmenin durdurulmasi-1
Atama kararinin iptali dava dilekce ornegi yurutmenin durdurulmasi-2
Eda Edim Davasi dilekce ornegi-1
Hukuka aykiri idari islemin iptali davasi dilekce ornegi-1
iptal davasi dilekce ornegi (yürütmenin durdurulmasi talepli)-1
Tam yargi davasi dilekce ornegi-1
Tespit Davasi dilekce ornegi-1
Yenilik Doguran insai Davasi dilekce ornegi-1

Dilekçe örneklerimizi PDF olarak indirmek isterseniz aşağıdaki linkleri de kullanabilirsiniz.

Atama kararinin iptali dava dilekce ornegi yurutmenin durdurulmasi

Eda Edim Davasi dilekce ornegi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KASKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

Hukuka aykiri idari islemin iptali davasi dilekce ornegi

iptal davasi dilekce ornegi (yürütmenin durdurulmasi talepli)

Tam yargi davasi dilekce ornegi

Tespit Davasi dilekce ornegi

Yenilik Doguran insai Davasi dilekce ornegi

Önceki Yazı

İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

Mahkeme İçin Mazeret Dilekçe Örneği

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

İcra dairesine yapılacak olan yetki itirazı ile ilgili olarak vatandaşların en çok merak ettikleri ve takıldıkları konular olan icra yetkiye...

Kapat