İdari Davalar Nelerdir : Hazır Dilekçe Örnekleri

A+
A-

Dava, hakkı ihlal edilen ya da hakkı tehlikede olan kişi veya kişilerin, mahkemeye başvurarak yargısal olarak haklarının korunmasını talep etmeleri ile başlayan ve bağımsız ve tarafsız yargıçlarca verilen hükümle sona eren yargılama sürecidir.

idari davalar ve dilekçeleri

İdari Davalar Nelerdir : Hazır Dilekçe Örnekleri

İdari uyuşmazlıklar ve idarenin yapmış olduğu eylem ve işlemler nedeniyle hakkı ihlal edilen kişi veya kişiler tarafından uyuşmazlıkların çözümü amacıyla başlatılan sürecinde idari davaları ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla genel olarak idari davalar ile ilgili bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise idari davalar ile ilgili genel konulara değinerek idari davalara ilişkin genel dilekçe örneği olarak kabul edebileceğimiz edim (eda), tespit ve yenilik doğuran (inşai) davası dilekçe örnekleri paylaşarak istifadenize sunacağız.

Hukuksal Koruma Ölçütüne Göre Kaç Çeşit İdari Dava Vardır

Talepte bulunan kimsenin istemiş olduğu hukuksal koruma ölçütlerine göre idari davalar; edim davaları, tespit davaları ve inşai  (yenilik doğuran) davalar olarak üçe ayrılmaktadır.

Edim (Eda) Davaları

Edim davaları, davacının, bir şey yapmasına, bir şey vermesine veya bir şey yapmamasına ilişkin karar verilmesinin istendiği dava türleridir. Edim (eda) davasının konusunu hem kişisel hem de ayni haklar oluşturabilir. Edim davalarına ilişkin verilen kararlar taraflar tarafından kendiliğinden yerine getirilebileceği gibi cebri icra yolu ile de yerine getirilebilir.

Tespit Davaları

Tespit davaları, bir hukuksal ilişkin var olup olmadığının tespiti amacıyla açılan davalardır. Tespit davalarında verilen hükmün yerine getirilip getirilmemesine ilişkin bir emir bulunmamaktadır. Bu nedenle zorlayıcı nitelikte değillerdir.

Edim davasının açılmasının mümkün olduğu durumlarda edim davasının açılması taraflara hukuksal bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle, tespit davası edim davasının öncüsü durumundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emniyet Dilekçe Örneği

İnşai (Yenilik Doğuran) Davalar

İnşai (Yenilik Doğuran) davalar, bir hukuksal durumun değiştirilmesine veya kaldırılmasına ya da yeni bir hukuksal durumun meydana gelmesini sağlayan davalardır.

Edim, Tespit ve Yenilik Doğuran (İnşai) Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Edim, tespit ve yenilik doğuran (inşai) davalarda, dilekçe yazılırken özellikle Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde belirtilen dilekçe yazım kurallarına dikkat edilmelidir. Davacı tarafın dilekçede ad ve soyadını, T.C. Kimlik numarasını, adresini tam ve eksiksiz olarak yazması gerekmektedir. Ayrıca, davalı olan kurum veya kurumların açık adları ve adresleri dilekçede belirtilmelidir. Dilekçede dava konusuna değinilmeli ve gereksiz konulara değinilmekten kaçınılmalıdır.

Edim, Tespit ve Yenilik Doğuran (İnşai) Dava Dilekçesi Örneği

Sitemizde adli ve idari davalara ilişkin bir çok dilekçe örneği mevcuttur, talebinize uygun edim, tespit ve yenilik doğuran (inşai) davası dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak uyarlayabilirsiniz. Sitemizde yayımlanan dilekçe örneklerinin hukuki yardım amaçlı olmadığı, bilgilendirme amaçlı olduğu unutulmamalıdır. Edim (eda), Tespit, Yenilik Doğuran (inşai) Davası dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

edim davası dilekçesi

Edim Davası (Eda Davası) Dilekçe Örneği

Tespit Davası Dilekçe Örneği

yenilik doğuran dava dilekçesi

Yenilik Doğuran Dava Dilekçe Örneği (İnşai Dava)

Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Edim (Eda) Davasi Dilekce Ornegi

Tespit Davasi Dilekce ornegi

Yenilik Doguran (insai) Davasi Dilekce ornegi

Not : İdari davalarla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla sitemizde yayınladığımız diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz. Sitemizin arama butonundan bilgi edinmek istediğiniz konuya ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İdari Dava Nasıl Açılır (Tüm Detaylar ve Püf Noktalar)

İdari davaların açılması İdari Yargılama Usulü Kanununun 3. Maddesinde düzenlenmiştir. Yargılamanın hukuka uygun ve gecikmeksizin yapılabilmesinin zorunlu koşullarından birisi de,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016