İflas Davasında Yetkili Olan Mahkeme ve Diğer Birimler

A+
A-

İflas ile ilgili olarak en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan iflasta yetkili birimin hangisi olduğu ve talebin nereye yapılacağıdır. Bu yazımızda iflasta yetki ile ilgili açıklayıcı hususlara değinerek bu yönde talebi olan okurlarımızı bilgilendirmeye çalışacağız.

İflasta Yetki

İflasta yetkili birimleri İcra Daireleri, Ticaret Mahkemeleri ve İflas Daireleri olarak üç başlıkta ele alabiliriz. İflas işlemi ile ilgili yetkili olan bu birimleri tek tek aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz.

iflas davasında yetkili mahkemeler

İflas Davasında Yetkili Mahkeme ve Diğer Birimler

1-İcra Dairesi

İflasta yetkili icra dairesi, borçlunun işlem (muamele) merkezinin bulunduğu yer icra dairesidir (İİY.md.154) İşlem (muamele) merkezinden anlaşılması gereken, borçlunun  dışarıya (üçüncü kişilere) karşı işlerini yönettiği merkezdir. Borçlunun ticarethanesinin bulunduğu yerin illaki işlem merkezi olarak kabul edilmesi söz konusu olmaz. Tüzel kişiler için işlem merkezi dernek tüzüğü veya ticaret ortaklığının ana sözleşmesinde belirtilen yerdir.  Merkezi yurt dışında bulunan ticarethanelerin yurt içinde bulunan şubelerinin bulunduğu yer, birden fazla şubesi varsa merkez şubesinin bulunduğu icra dairesi yetkilidir.

İcra dairelerinin yetkisi ile ilgili aşağıdaki üç konuya dikkat edilmelidir.

  • İcra Dairesinin yetkisi kamu düzenine ilişkin olabilir.
  • Yetki sözleşmesi yapılabilir.
  • Yetkisiz icra dairesinde iflas takibi yapılmışsa borçlu ödeme emrine itiraz süresi içinde yetki itirazında bulunmalıdır. Ticaret mahkemesinde icra dairesinin yetkisine itiraz edilmez. Ticaret mahkemesi de bu durumda kendiliğinden icra dairesinin yetkisiz olduğunu gözetmez.

2-Ticaret Mahkemesi

İflas davası için yetkili ticaret mahkemesi, borçlunun işlem (muamele) merkezinin bulunduğu yer ticaret mahkemesidir.

Ticaret Mahkemesinin yetkisi ile ilgili aşağıdaki üç konuya dikkat edilmelidir.

  • Ticaret Mahkemesinin yetkisi kamu düzenine ilişkin ve kesindir.
  • Yetki sözleşmesi yapılmaz.
  • Yetki itirazı davanın her aşamasında ileri sürüleilir ve mahkeme yetkisizliği kediliğinden (resen) gözetmekle yükümlüdür.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrada Nelere El Koyulamaz ( Güncel )

3-İflas Dairesi

Yetkili iflas dairesi, iflasına karar verilmiş olan ticaret mahkemesinin yargı çevresindeki iflas dairesidir.

İflas dairesi ile ilgili olarak aşağıdaki iki konuya dikkat edilmelidir.

  • İflas dairesinin yetkisi, kamu düzenine ilişkindir ve kesindir.
  • Yetki sözleşmesi yapılamaz.

İflas Davası ve İflas Davası Dilekçe Örneği

İflas ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla, iflas talep ve davası, iflas organları, iflas harçları, alacaklının veya borçlunun talebi üzerine iflas ve iflas dilekçe örneği gibi yazılarımızla okurlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık. İflas hukukunun başlı başına bir hukuk dalı olması ve geniş bir konuyu kapsaması da göz önüne alınarak, bütün konulara ayrı ayrı değinerek bilgi vermenin daha faydalı olacağı kanaatindeyiz. İflas ile ilgili bulmak istediğiniz konuya sitemizin arama butonu kullanarak ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İdari Yargının Görevi Alanı Dışında Kalan Uyuşmazlıklar Nelerdir

Yasama ve yargı işlemlerinden doğan uyuşmazlıklar, idari yargının görev alanına girmez. Kanun, Kanun Hükmünde Kararname (KHK), içtüzük, parlamento kararı gibi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016