İflas İçi (İflas Sonrası) Konkordato İşleyiş Süreci

A+
A-

Konkordato ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz makalelerimizde iflas dışı konkordato ile ilgili genel konulara değinerek bilgi vermeye çalışmıştık. Bu makalemizde ise konkordatonun diğer bir ayrımı olan İflas İçi (iflastan sonra) konkordato ve işleyiş süresi ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

İflas İçi (İflastan Sonra) Konkordato Nedir

İflasına karar verilmiş olan borçlunun, iflasın kaldırılmasını sağlamak için teklif ettiği konkordatoya iflas içi konkordato denir.

iflas içi konkordato

iflas ici konkordato sureci

İflas içi konkordato iflas dışı konkordatodan farklı olarak borçlunun iflasına engel olmak yerine, iflasına karar verilmiş olan bir borçlu hakkında iflas kararının kaldırılması için düzenlenmiş bir hukuksal kurumdur.

İflas içi konkordatonun, iflas dışı konkordatodan farklarını aşağıdaki şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz.

  • Konkordato Mühleti Yoktur, çünkü borçlu iflas ettiği için malları üzerinde tasarruf yetkisi iflas mamasına geçmiştir. Borçluya karşı rehinin paraya çevrilmesi yoluyla yapılan takipler dışında, zaten takip yapılamayacağı için konkordato mühleti verilmesinin anlamı da yoktur.
  • Konkordato Komiseri Atanmaz, çünkü konkordato mühleti olmadığı için komiserin denetleyeceği bir şey yoktur, Konkordato komiserinin görevleri İFLAS DAİRESİ tarafından yürütülür. (İİY. 309/2.md.)
  • Borçlu konkordato teklifini icra mahkemesine değil, iflas dairesine verir.
  • Borçlunun konkordato teklifi üzerine tasfiye işlemleri durmaz, ikinci alacaklılar toplantısına kadar davam eder. Çünkü konkordato mühleti verilmemektedir. Ancak bunun bir istisnası vardır. Bir tasfiye işlemi olmasına karşılık iflas masası malların paraya çevrilmesi, konkondato teklifi ile onaylanması hakkında Ticaret Mahkemesi bir karar verinceye kadar durur (İİY.309/3.md.).
  • Konkordato teklifi ikinci alacaklılar tarafından incelenir.
  • Konkordatonun onaylanması istemi hakkında verilen mahkeme kararı, ayrıca ilan edilmez. İflasın kaldırıldığının ilanı bunun yerine geçer.
  • Konkordato ile takiplerin düşeceği biçimindeki sonuç, burada uygulama alanı bulmaz, Çünkü iflasın açılması ile duran takipler, bu kararın kesinleşmesi ile zaten düşmüştür (İİY. 193.md.).
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Çağrı Kağıdı Geldiğinde Ne Yapılmalı (Detaylar)

İflas İçi (İflastan Sonra) Konkordatonun İşleyiş Usulü

İflas içi (İflastan Sonra) Konkordato Teklifi

İflas tasfiyesi sırasında, müflis, konkordato teklifini iflas idaresine verir. İflas idaresi yoksa teklif iflas dairesine verilir. Müflisin mevcudu ile orantılı bir ödeme teklifinde bulunulması yeterlidir. Müflisin konkordato teklifini, iflas idaresi, gerekçeli bir rapor ile ikinci alacaklılar toplantısına sunar (İİY. 309/1.md.).

Konkordato teklifi, ikinci alacaklılar toplantısından sonra yapılırsa veya bu toplantı ilanın yayınlanmasından sonra yapılıp ikinci alacaklılar toplantısında görüşülmez ise iflas dairesi, konkordato teklifini görüşülmesi için ikinci alacaklılar toplantısına katılanları tekrar toplantıya çağırır (İİY. 240.md.)

İkinci alacaklılar toplantısı, müflisin konkordato teklifini inceler.

İkinci alacaklılar toplantısı, müflisin teklifini uygun görürse konkordatoyu kabul edebilir. Konkordatonun kabulü için iflas dışı konkordato olduğu  gibi, gerekli çoğunluğun oluşması gerekir. Yani konkordato kaydedilmiş olan alacakların yarısını ve alacakların üçte ikisini aşan bir çoğunluk tarafından imza edilmiş olmalıdır (İİY. 297/1.md.)

Çoğunluğun hesabında dikkate alınacak alacaklar, iflasta sıra cetveli düzenlenene kadar masaya yazdırılan ve masaya bildirilmemiş olsa bile tapu siciline yazılı olan alacaklar ile konkordatonun görüşüldüğü ikinci alacaklılar toplantısına kadar alacağını masaya yazdıran alacaklılardır.  İflas içi konkordatonun kabulü için gereken çoğunluğun hesabında dikkate alınması bakımından önemli olan, alacağın sıra cetveline kabul edilip edilmediği değil, bildirilmiş olmasına karşı borçlu tarafından kabul edilip edilmediğidir.

İflas İçi (İflastan Sonra) Konkordatonun Onaylanması

İkinci alacaklılar toplantısının konkordatoyu kabulü hakkındaki karar, iflas idaresi tarafından dosyayla birlikte icra dairesi kanalıyla iflas kararını vermiş olan ticaret mahkemesine sunulur.

Ticaret Mahkemesi koşulları inceler ve koşulların oluştuğu kanısına varırsa konkordatoyu onaylar. Ancak paraya çevirme, ticaret mahkemesi onay verinceye kadar ertelenir. Onay kararı kesinleşince ticaret mahkemesi bu  durumu iflas idaresine bildirir. Bu durumda iflas idaresi, ticaret mahkemesinden iflasın kaldırılmasını ister. İflas içi konkordatoda iflasın kaldırılmasını müflisin değil; iflas idaresinin isteyebileceğine çok dikkat etmek gerekir. Oysa öteki iflasın kaldırılması nedenlerinde, istemi müflis yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhafaza Görevini Kötüye Kullanma (Yedieminlik Görevini Suistimal)

Konkordato Nedir Ne İşe Yarar Başvuru Süreci konulu yazımızı ve yine bununla birlikte Kişisel Konkordatoya Nasıl Başvurulur konulu yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İflas Dışı Konkordato Nedir İşleyiş Süreci Konkordato Mühleti

Adi konkordato, borçlunun rehinle temin edilmemiş ve imtiyazlı olmayan alacaklarının belli bir çoğunluğu ile anlaşması ve mahkemenin bunu onaylaması ile...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016