İflas İşlemleri 2019 Harç ve Giderleri (Güncellendi)

A+
A-

İflas harçları, iflas takip ve işlemlerinde oldukça önem arz etmektedir. 492 Sayılı Harçlar Kanununda iflas harçları ile ilgili olarak da düzenleme yapılmıştır. Ancak Harçlar Kanunu, iflas harçlarını, iflasın açılmasından sonraki aşamalar yönünden düzenlemiş olduğundan, bundan önceki aşamada alınması gereken harçların miktar ve oranı hakkında icra harçları  ile ilgili hükümlerin uygulanması gerekecektir. İcra harçları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için daha önce yazmış olduğumuz İcra Harç Hesaplama İçin 2019 Harç Miktarları konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda ise iflas harç ve giderleri ile ilgili 2018 yılı güncel ve ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

iflas işlemleri harç giderleri 2019

İflas İşlemleri 2019 Harç ve Giderleri

İflas Harçları

492 Sayılı Harçlar Yasasında İflas Harçları ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Harçlar Kanununda yapılan düzenleme iflasın açılmasından sonraki aşamaları kapsamaktadır, iflastan önceki aşamalarda ise icra harçları esas alınacak ve buna göre işlem yapılacaktır.

İflas Harçlarını maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • İflas takip talebinde bulunan alacaklıdan da maktu başvurma harcı ve binde beş (nisbi) peşin harç alınır.
  • Borçlu, iflasına karar verilmeden önce borcunu öderse iflas takibi, tıpkı bir icra takibi gibi son bulmuş olacağından borçludan tahsil harcı alınması gerekir. Aynı biçimde, iflas kararı verilmeden önce borcun ödenmesi halinde, iflas takibi, icra takibi gibi sonuçlardan alacaklıdan %2 oranında cezaevi harcı alınmalıdır.
  • İflas ödeme emrini alan borçlu, takip konusu borcunu ödemez ve alacaklı ticaret mahkemesinde iflas davası açarsa takip açarken yatırdığı binde beş peşin harç, iflas davası için ödenmesi gerekecek ¼ nispi karar ver ilam harcına mahsup edilir (Harçlar Kanunu md.29/3).
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Davasına Kimler Şahitlik Yapabilir ve Yapamaz

İflasın açılmasından sonra da iflasın açılması harcı (maktu),  iflas masasına katılma harcı (maktu), iflastan paylaştırılan para üzerinden (nisbi), Konkordato isteğinden (maktu) ve konkordatoda alacaklılara verilmesi kararlaştırılan para üzerinden (nisbi) harç alınır. (Harçlar Kanunu 1.Sayılı Tarife B/2).

Hem iflasta hem de konkordatoda , icra dairesi tarafından tahsil edilmiş bir para söz konusu olmadığından alacaklıdan cezaevi harcı alınmaz.

İflas Giderleri

İflas ile ilgili yapılacak olan takiplerde iflas harçlarının haricinde iflas giderleri de mevcuttur. İflas takibi, iflas davası ve iflasın tasfiyesi için yapılan giderlere iflas giderleri adı verilmekte ve iflas gideri olarak nitelendirilmektedir. İflas kararı verilmesi aşamasına kadar olan giderler tamamen icra giderleri gibidir.

İflas Davasındaki Giderler Nelerden Oluşur

İflas davasındaki giderler, iflas davası açılırken yatırılan harç, iflas davası sırasında yaptırılan bilirkişi incelemesi için yapılan masraf ve ödemeler, her türlü ilan gideri ve iflas kararında hükmedilen harç ve vekalet ücretinden oluşur.

İflasın Tasfiyesindeki Giderler Nelerdir

İflasın tasfiyesi için yapılan giderler, iflas dairesince yapılan ilan ve tebliğ giderleri, iflas dairesinin iflasın tasfiyesi için yaptığı tebliğ, ilan giderleri, iflas dairesi memurlarının ücretleri, defter tutma, malların muhafaza ve satış giderleri gibi giderleri kapsar. Belirtilen iflas giderlerinin tümünden, iflas takip ve davasından haksız çıkmış olan borçlu sorumludur (İİY.md. 15/1, 59).

Alacaklı, iflas takip ve davasının gerektirdiği giderlerle, birinci alacaklılar toplantısına kadar gerekli olan giderleri ve iflas kararını yasa yolları için gerekli bütün tebliğ masraflarını (İİY. md.160) peşin öder. Bu giderleri alacaklı, ileride tasfiye sonunda öncelikli olarak alır (İİY. md.248)

Takip Yolunun Değişmesi

İflasa tabi borçlusu hakkında haciz veya iflas yollarından birini seçmiş olan alacaklı, seçtiği bu yolu harç ödemeden bir defaya mahsus olmak üzere değiştirebilir (İİY. md. 43/2)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrada İmzaya İtiraz Dilekçesi Örneği

Yenilenen İflas Harçları için Resmi Gazete kaynaklı aşağıdaki tebliği inceleyebilirsiniz.

harclar tebligi 2019ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İflas İçi (İflas Sonrası) Konkordato İşleyiş Süreci

Konkordato ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz makalelerimizde iflas dışı konkordato ile ilgili genel konulara değinerek bilgi vermeye çalışmıştık. Bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016