İhtarname Nasıl Çekilir Masrafı ve Ücreti Ne Kadar 2019

İhtarname nedir ve nasıl çekilir bugünkü yazımızda sizlere detaylı bir şekilde aktaracak ve yine bunun yanı sıra ihtarname çekilmesi için notere ödenmesi gereken ücretin ne kadar olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

ihtarname nasil cekilir masrafi ve ucreti ne kadar

İhtarname Nedir

Kişilerin haklarının ihlali veya alacağının ödenmemesi gibi durumlarda yazılı olarak, genellikle Noter aracılığı ile hakkın ihlal edilmesi durumunu ya da karşılaşılan zararın yani alacağınızın ödenmesi gerektiğini, karşı tarafa bildirmeye yarayan işleme İhtarname denir. Böylece, ihtarname ile hak kaybınızla ilgili veya alacağınızın ödenmemesi gibi bir durumu karşı tarafa önceden hatırlatmış olması sağlanmış olacaktır.

İhtarname Noter Aracılığıyla Çekilmezse Ne Olur

Noterlik kanununda ihtar gönderme işini de noterlerin yapacakları genel işler arasında yer almıştır. İhtarname çekeceğiniz zaman bu işlemi noterlerde yaptırmanız çok daha faydalı olacaktır. Noterlerde yapılan bu işlem sonrasında sorun oluşmaması gözden kaçırılmamalıdır.

İhtarnameyi çektikten ve gönderdikten belli bir süre sonra yani yaklaşık bir ay kadar olan bu süreden sonra çekilen evrakı notere götürmeniz ve arka sayfasına karşı tarafa ulaşıp ulaşılmadığı konusunda mutlak surette tebliğ şerhini yazdırmanız gerekir. Aksi halde bu işlemin karşı tarafı bağlayıcı nitelikte olmasından ötürü, karşı tarafa tebliğ edilmeyen bir İhtarname yok hükmündedir.

İhtarname Nasıl Hazırlanır

İhtarnameyi kendiniz veya bir avukat aracılığı ile hazırlayabilirsiniz. Kendi hazırladığınız ihtarnameyi noterler aracılığı ile göndermenizde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat sizin hazırlamış olduğunuz bu ihtarnamede yazdıklarınızın hukuki boyutta incelenmesinde ve değerlendirilmesinde eksik veya yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği için sonrasında size faydadan çok zarar getirebilir, bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüm bunları hatırlatmamızdan sonra İhtarnamenizi en sağlıklı yollardan biri olan işinin ehli bir avukata yazdırabilirsiniz. Ayrıca bir avukat tarafından gönderilen ihtarname karşı tarafa biraz daha işin ciddiyetini gösterecektir. Bu işlemin ücretli olduğu ve bunun için belli miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitemizde yayımlamış olduğumuz İhtarname Örneği bölümümüzden birbirinden farklı çeşitlerde ihtarname örneklerinden yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Mahkemesine Dava Açarken En Önemli 6 Altın Kural

İhtarname Hazırlama Ücreti Ne Kadardır

İhtarname ücreti avukatlar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İhtarnameyi herhangi bir avukata ücret ödemeden kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak ihtarname hazırlanırken eksik bir husus bırakılmamalı bu konuda uzman birine danışılmalıdır ve benzer ihtarname örneklerinden faydalanılmalıdır. Noter aracılığı ile İhtarname çekmenizde ise ödeyeceğiniz tutar 150 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir bunun sebebi ise; ihtarnamenin türüne göre fiyat uygulamasının yapılmasıdır.

Sitemizde İhtarname Örnekleri ile ilgili geniş bilgi ve hazır ihtarnamelere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 143 YORUM
 1. Cabbar genc dedi ki:

  Kapıdan kapıya pazarlama yapan kuruluşlardan bir cihaz satın aldık 05.04.2019 gunu ancak aynı gün cihazı iade etmek icin satış temsilcisi ile görüştük biz bu ürünü geri alamayız eğer alırsak barkod bedeli olan 600-700 TL civarında bir barkot bedel ödemeniz durumunda iade alınır dediler. Ancak bu mal satışı esnasında bize sözleşme imzalatilmadi ve bir suret sözleşme verilmedi. Bize fatura verilmedi garanti belgesi imzalanması. Ödeme planı imzalatilmadi bize verilmedi. Bu durumda biz tüketici olarak ne yapmamız lazım şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cabber bey,
   Tüketici Hakem Heyetine başvurarak düzenlenen sözleşmenin iptal edilmesini ve ürünün iadesi için gerekli işlemin yapılmasını talep edebilirsiniz. Böyle bir durumda karşı tarafın sizden herhangi bir şey talep edemeyeceği kanaatindeyiz.

   1. İbrahim dedi ki:

    Merhaba mehmet bey 8 ay çalıştıgım yerden 5 ay önce ayrılım işi bırakırken patron bırakmamamı söyledi veya gene gelip çalışabilirsin senden memnunuz dedi herneyse 2 ay önce tekrar başladım 2 defa iş kazası geçirdim bana bişey olmadı 1. Sinde plastik camı kırdım 2. Sinde robot tabletin ekranı çatladı bu kazaları transplet ile yaptım tutanak tutuldu sadece maaşımdan kesilceğini söylemediler 8 gün önce işten çıkarıldım maaşımı yatırmadılar patronu aradım verdiğin zarara karşılık maaşını yatırmıyoruz dedi ne yapmalıyım sizce benim rızam imzam olmadan nasıl kesildi maaşımın hepsi ? Teşekkürler şimdiden

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba İbrahim bey,
     İşyerinizde meydana gelen zarar sizden mi kaynaklanıyor, zararın miktarı nedir, bununla ilgili resmi bir tutanak düzenlendi mi, bunlar gibi bir çok sorunun karşılığını tam olarak bilmeden yorum yapılması halinde eksiklik olacaktır bu nedenle bu konuda bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz. İs hukukunda işverenin ve işçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini feshetme hakkı vardır, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için sitemizde bulunan ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

   2. Şevki selvi dedi ki:

    Merhaba adım şevki 23 aydır aynı şirkette çalıyorum is yerinde resmi Tatillerde çalıyorum fazla mesai yapıyorum ücretini almıyorum banka haricinde elden para alıyorum ve artık ben bunlara katlanamaz olduğum ihtar çekmek istyorum nasıl bir ihtar cekmem gerekir tazminatimi almam için ve ödenmemiş haklarimi almak için resmi Tatillerde calistigmin ve elden para aldığmin kanıtı vs hersey var nasıl bir yol izlemeliyim ve alacağım ücret para ne olur

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Şevki bey,
     Çalıştığınız işyeri ile ilgili yaşadığınız sorunlardan dolayı ihtarname çekmek ve içeride bulunan maaş, tazminat, mesai ve diğer haklarınızın tümünü almak için kapsamlı bir hesaplama yapılması gerekiyor, bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak, iş yerine açılabilecek dava ile ilgili detaylı bilgi edinmek için bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz. Bir avukat olmadan bu süreci takip etmeniz ve dava açmanızın sizin açınızdan zor olacağı kanaattindeyiz.

 2. İbrahimm dedi ki:

  …….Merhaba mehmet bey 8 ay çalıştıgım yerden 5 ay önce ayrıldım işi bırakırken patron bırakmamamı söyledi veya gene gelip çalışabilirsin senden memnunuz dedi herneyse 2 ay önce tekrar başladım 2 defa iş kazası geçirdim bana bişey olmadı 1. Sinde plastik camı kırdım 2. Sinde robot tabletin ekranı çatladı bu kazaları transplet ile yaptım tutanak tutuldu sadece maaşımdan kesilceğini söylemediler 8 gün önce işten çıkarıldım maaşımı yatırmadılar patronu aradım verdiğin zarara karşılık maaşını yatırmıyoruz dedi ne yapmalıyım sizce benim rızam imzam olmadan nasıl kesildi maaşımın hepsi ? Teşekkürler şimdiden…

 3. Gamzee dedi ki:

  Merhaba ben gamze iş yeri 2 aydır maaş ödemiyor.Pazartesi diyor cuma diyor ama ödeme asla olmadı.. Ne yapmamız gerekiyor 9 aydır aynı şirkette çalışıyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gamze hanım,
   Bu durum işçinin iş sözleşmesini haklı olarak fesih etme nedenlerinden biri isten bu gerekse ile ayrılarak ihtarname çekip ödenmeyen maaslarınızın ödenmesini talep edebilirsiniz, ancak bir yılınız dolmadığı için tazminat alamazsınız.

 4. Nur dedi ki:

  Merhaba, bir firmada proje müdürü olarak görev yapıyorum. Şirket sgk da 01. 04. 2019 tarihinde  kapanış verip 17 koduyla ,bizi 4.4. 2019 tarihinde yeni firmaya giriş yapmış.(henüz şirket kapanmamış) Bunu yaparken bize sormadı. Bütün haklarınız devir olacak diye kağıt ve sözleşme imzalatmaya çalışıyorlar. Ben bu çıkış ile ilgili tazminat alabilirmiyim. Yeni firmadaki şahıs farklı, adı farklıdır.işsizlik maaşı alma şansım var mı acaba. İlk işe giriş tarihim  27. 04. 2017. Nasıl bir yol izlemeliyim .İşten ayrılmak istiyorum .Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nur hanım,
   Aynı işverenin başka bir işyerine personel kaydırması halinde herhangi bir hakkaybina uğramazsınız ancak farklı bir işveren ve farklı bir işyeri olunca bu durum değişecektir, bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için iş hukukunda uzman bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

Önceki yazıyı okuyun:
Üniversite Cumartesi Günü Açık mı (Rektörlük, Öğrenci İşleri)

Üniversiteler öğrencilere çeşitli hizmetler  vermekle yükümlü akademik kurumlardır ve bu kapsamda hafta sonunda da çeşitli kollarının hizmet vermeye devam etmesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016