İhtarname Nasıl Çekilir Masrafı ve Ücreti Ne Kadar 2019

İhtarname nedir ve nasıl çekilir bugünkü yazımızda sizlere detaylı bir şekilde aktaracak ve yine bunun yanı sıra ihtarname çekilmesi için notere ödenmesi gereken ücretin ne kadar olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

ihtarname nasil cekilir masrafi ve ucreti ne kadar

İhtarname Nedir

Kişilerin haklarının ihlali veya alacağının ödenmemesi gibi durumlarda yazılı olarak, genellikle Noter aracılığı ile hakkın ihlal edilmesi durumunu ya da karşılaşılan zararın yani alacağınızın ödenmesi gerektiğini, karşı tarafa bildirmeye yarayan işleme İhtarname denir. Böylece, ihtarname ile hak kaybınızla ilgili veya alacağınızın ödenmemesi gibi bir durumu karşı tarafa önceden hatırlatmış olması sağlanmış olacaktır.

İhtarname Noter Aracılığıyla Çekilmezse Ne Olur

Noterlik kanununda ihtar gönderme işini de noterlerin yapacakları genel işler arasında yer almıştır. İhtarname çekeceğiniz zaman bu işlemi noterlerde yaptırmanız çok daha faydalı olacaktır. Noterlerde yapılan bu işlem sonrasında sorun oluşmaması gözden kaçırılmamalıdır.

İhtarnameyi çektikten ve gönderdikten belli bir süre sonra yani yaklaşık bir ay kadar olan bu süreden sonra çekilen evrakı notere götürmeniz ve arka sayfasına karşı tarafa ulaşıp ulaşılmadığı konusunda mutlak surette tebliğ şerhini yazdırmanız gerekir. Aksi halde bu işlemin karşı tarafı bağlayıcı nitelikte olmasından ötürü, karşı tarafa tebliğ edilmeyen bir İhtarname yok hükmündedir.

İhtarname Nasıl Hazırlanır

İhtarnameyi kendiniz veya bir avukat aracılığı ile hazırlayabilirsiniz. Kendi hazırladığınız ihtarnameyi noterler aracılığı ile göndermenizde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat sizin hazırlamış olduğunuz bu ihtarnamede yazdıklarınızın hukuki boyutta incelenmesinde ve değerlendirilmesinde eksik veya yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği için sonrasında size faydadan çok zarar getirebilir, bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüm bunları hatırlatmamızdan sonra İhtarnamenizi en sağlıklı yollardan biri olan işinin ehli bir avukata yazdırabilirsiniz. Ayrıca bir avukat tarafından gönderilen ihtarname karşı tarafa biraz daha işin ciddiyetini gösterecektir. Bu işlemin ücretli olduğu ve bunun için belli miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitemizde yayımlamış olduğumuz İhtarname Örneği bölümümüzden birbirinden farklı çeşitlerde ihtarname örneklerinden yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dava Nedir Nasıl Açılır

İhtarname Hazırlama Ücreti Ne Kadardır

İhtarname ücreti avukatlar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İhtarnameyi herhangi bir avukata ücret ödemeden kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak ihtarname hazırlanırken eksik bir husus bırakılmamalı bu konuda uzman birine danışılmalıdır ve benzer ihtarname örneklerinden faydalanılmalıdır. Noter aracılığı ile İhtarname çekmenizde ise ödeyeceğiniz tutar 150 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir bunun sebebi ise; ihtarnamenin türüne göre fiyat uygulamasının yapılmasıdır.

Sitemizde İhtarname Örnekleri ile ilgili geniş bilgi ve hazır ihtarnamelere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 231 YORUM
 1. ceylan özbek dedi ki:

  Merhaba iki yıldır özel bir firmada çalışıyorum ve son üç aydır maaş ödemesi alamıyorum sürekli haftaya ödiyecem diye oyalanıyoruz artık işe gitmek istemiyorum ama alacaklarımdan vazgeçmek istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceylan hanım,
   İşçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, ihtarname çekerek maaş ve diğer haklarinizin ödenmesini talep edebilirsiniz, yine de odenmezse iş mahkamesine dava açabilirsiniz.

 2. Savaş dedi ki:

  Merhaba yaklaşık bir sene oldu dükkanı kiraya verdim kiracı dolgaz yaptırdı Bir senedir kira vermiyor kontrat sözleşme bitti paramı alamadım kiracıyı çıkartmak istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Savaş bey,
   İki kira bedelinin üst üste ödenmemesi kiracının tahliyesi için yeterli bir sebeptir bu nedenle öncelikle noter aracılığıyla kira borcunu ödemesi ve 30 gün içerisinde tahliyesi için ihtarname göndererek tahliyesini isteyebilirsiniz, buna rağmen işyerinin tahliyesi gerçekleşmezse gerçekleşmezse icra yolu ile tahliyesini gerçekleştirebilirsiniz.

 3. Emrah dedi ki:

  13 aydır bir firmada calışmaktayım maaşımın ve mesaim in bir kısmı sgk da gösterilmiyor işimi sonlandırmak istiyorum kıdem ve ihbar tazminatını nasıl ala bilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emrah bey,
   İşçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, noter aracılığıyla çekerek tazminatlarinizin ödenmesini talep edebilir, ödenmemesi halinde iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 4. Veysel dedi ki:

  Merhaba 5 yıl 4 ay çalışmaktayım. 01.08.2019 tarihi itibariyle çalıştığım devir eden A şirketinin sözleşmesi bitmiş olup, devir alan B şirketi ile (ilk 2 ay deneme süresi) olacak şekilde yeni sözleşme imzaladım. Geçmişe dönük tüm haklarım asıl işverende olduğu gibi devam etmektedir. Iki iş arkadaşım yeni şirket ile çalışmak istemeyip sözleşmeyi imzalamadılar ve asıl işverene dilekçe yolu ile kıdem tazminatlarının ödenmesini talep ettiler ve kabul edildi. Kısa süre içerisinde ödeyecekler. Şimdi ben yeni şirketin çalışma koşullarından memnun değilim. Maaşımıza herhangi bir zam yapılmadı ve olduğu gibi devam edileceği sözleşmede belirtildi. Diğer iki iş arkadaşım gibi mahkemeye vermeden ve ihtar çekmeden kıdem tazminatımı alıp işten ayrılmak istiyorum. 2 aylık deneme süresi boyunca bunu yapmam mümkün mü? Yeni sözleşmeyi imzaladığım halde böyle bir hakkım var mı? Lütfen cevap verebilir misiniz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Veysel bey,
   Halen deneme süresi içerisinde olduğunuz için ilk şirketinizden yani devreden şirketten tazminatlarınızı talep edebileceğiniz kanaatindeyiz ancak yine de bu konuda bir avukata danismanizi ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

 5. Eyüb dedi ki:

  İyi günler. Tam 1 sene oldu engelli aracı aldık. Aracın iç kısmından muhtelif yerlerden sürekli rahatsız edici sesler geliyor. 5 kere servise gitti işlem yapıldı. Aracın Yenisini talep etmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eyüb bey,
   Aracın kullanıcı hatasından kaynaklanan bir arızası yoksa garanti kapsamında servis tarafından arızanın giderilmesi gerekmektedir, bu şekilde sonuç alamadığınız takdirde tüketici mahkemesine bu konuda başvurabilirsiniz.

1 4 5 6
Önceki yazıyı okuyun:
Üniversite Cumartesi Günü Açık mı (Rektörlük, Öğrenci İşleri)

Üniversiteler öğrencilere çeşitli hizmetler  vermekle yükümlü akademik kurumlardır ve bu kapsamda hafta sonunda da çeşitli kollarının hizmet vermeye devam etmesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016