İhtarname Nasıl Çekilir Masrafı ve Ücreti Ne Kadar 2019

A+
A-

İhtarname nedir ve nasıl çekilir bugünkü yazımızda sizlere detaylı bir şekilde aktaracak ve yine bunun yanı sıra ihtarname çekilmesi için notere ödenmesi gereken ücretin ne kadar olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

ihtarname nasıl çekilir maiyeti ne kadardır

ihtarname nasil cekilir masrafi ve ucreti ne kadar

İhtarname Nedir

Kişilerin haklarının ihlali veya alacağının ödenmemesi gibi durumlarda yazılı olarak, genellikle Noter aracılığı ile hakkın ihlal edilmesi durumunu ya da karşılaşılan zararın yani alacağınızın ödenmesi gerektiğini, karşı tarafa bildirmeye yarayan işleme İhtarname denir. Böylece, ihtarname ile hak kaybınızla ilgili veya alacağınızın ödenmemesi gibi bir durumu karşı tarafa önceden hatırlatmış olması sağlanmış olacaktır.

İhtarname Noter Aracılığıyla Çekilmezse Ne Olur

Noterlik kanununda ihtar gönderme işini de noterlerin yapacakları genel işler arasında yer almıştır. İhtarname çekeceğiniz zaman bu işlemi noterlerde yaptırmanız çok daha faydalı olacaktır. Noterlerde yapılan bu işlem sonrasında sorun oluşmaması gözden kaçırılmamalıdır.

İhtarnameyi çektikten ve gönderdikten belli bir süre sonra yani yaklaşık bir ay kadar olan bu süreden sonra çekilen evrakı notere götürmeniz ve arka sayfasına karşı tarafa ulaşıp ulaşılmadığı konusunda mutlak surette tebliğ şerhini yazdırmanız gerekir. Aksi halde bu işlemin karşı tarafı bağlayıcı nitelikte olmasından ötürü, karşı tarafa tebliğ edilmeyen bir İhtarname yok hükmündedir.

İhtarname Nasıl Hazırlanır

İhtarnameyi kendiniz veya bir avukat aracılığı ile hazırlayabilirsiniz. Kendi hazırladığınız ihtarnameyi noterler aracılığı ile göndermenizde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat sizin hazırlamış olduğunuz bu ihtarnamede yazdıklarınızın hukuki boyutta incelenmesinde ve değerlendirilmesinde eksik veya yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği için sonrasında size faydadan çok zarar getirebilir, bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüm bunları hatırlatmamızdan sonra İhtarnamenizi en sağlıklı yollardan biri olan işinin ehli bir avukata yazdırabilirsiniz. Ayrıca bir avukat tarafından gönderilen ihtarname karşı tarafa biraz daha işin ciddiyetini gösterecektir. Bu işlemin ücretli olduğu ve bunun için belli miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitemizde yayımlamış olduğumuz İhtarname Örneği bölümümüzden birbirinden farklı çeşitlerde ihtarname örneklerinden yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Dava Çeşitleri Nelerdir

İhtarname Hazırlama Ücreti Ne Kadardır

İhtarname ücreti avukatlar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İhtarnameyi herhangi bir avukata ücret ödemeden kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak ihtarname hazırlanırken eksik bir husus bırakılmamalı bu konuda uzman birine danışılmalıdır ve benzer ihtarname örneklerinden faydalanılmalıdır. Noter aracılığı ile İhtarname çekmenizde ise ödeyeceğiniz tutar 150 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir bunun sebebi ise; ihtarnamenin türüne göre fiyat uygulamasının yapılmasıdır.

Sitemizde İhtarname Örnekleri ile ilgili geniş bilgi ve hazır ihtarnamelere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 270 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Ben işyerinde 6ay çalıştım 3ay bankadan maaş aldık sonra elden maaş vermeye başladılar ve maaşlarımız gecikti Bu benim düzenimi bozdu ve ben tek taraflı işi bıraktım evrak falan imzalamadım ama alacağım var 3ay kadarda bordro imzalamadım şimdi paramı vermiyorlar dava açıcam imzalamadım bordrodaki maaşlarında alabilirmiyim bunlar inkarcılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, içeride bulunan maaşlarınızın olması ve maaş ödemenizin yapılmadığını belirterek işi bıraktığınızı iddia ederek dava açabilirsiniz, ancak bu konuda kesin bir şey söylememiz mümkün değil, bu konuda uzman bir avukata danışmanızı ve avukat aracılığıyla dava açmanızı tavsiye ederiz.

 2. Yasin dedi ki:

  Merhaba ben yaklasik 3 senedir ozel sektorde calisiyorum patronum beni yagisli havada sabah ise motorla yarim saatlik yolu gelmemi istedi ve ben gidemedim ve dolmusla gitmek icin yayan garaja giderken beni aradi niye gelemedimi sordu anllatim yamurdan dolayi gelemedimi yapma ozaman bu isi birak dedi ve beni aniden isten cikardi napmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasin bey, işverenin haklı bir sebebi olmadan işinize son vermesi halinde dava alabilirsiniz bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bir avukatla görüsmenizi gerekmesi halinde vekalet vererek avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz.

 3. Erhan dedi ki:

  Merhaba ben özel sektördebir şirkette 2 yıl 10 gün çalıştım ve askerlik nedeni ile işten ayrıldım yaklaşık 2 aydır çıkmış bulunmaktayım ama hale tazminatım yatmadı ne yapabilirim ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erhan bey, bu konuyu öncelikli olarak iş yeri ile görüşmenizi tavsiye ederiz, işyerinden olumsuz bir geri dönüş almanız halinde dava açma hakkınız bulunmaktadır. Dava süresi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

  2. Orhan dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin taşeron bi firmada çalışıyorum maaşlarımızı gününde alamıyoruz 10 veya 15 gibi dediker ama ben sadece ocak ayının maaşını daha yeni aldım şuan biz mart ayındayız daha şubay ayının maaşı var ve mart ayının maaşında yaklaştı sorduğumuzda halletcekler herkesin geç yatıyo burası şantiye bu şekilde işler tarzında konuşma yapıyolar beni mattiyat olarak zarara sokuyolar para alamadığım gibi hep kendi cebimden gitti bankalar arıyor borç alacaklılar alıyor bu pislik insanların yüzünden ödemelerimde hep gecikti bu konu hakkında nasıl yardımcı olabilirsiniz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Orhan bey, iş akdinizi sonlandırmak istiyorsanız haklı sebeplerinin var, işyerine bu konuda ihtarname çekebilirsiniz, ancak tazminat hakkının doğabilmesi için işyerinde en az bir yıl çalışmanız gerekiyor, ihtarname de sadece maaşınızı ilişkin talepte bulunabilirsiniz.

  4. Ersan dedi ki:

   Merhaba..
   2018 yılında bir araç satın aldım, daha servisten aracın km sinin düşürüldüğünü öğrendim.
   Satan şahıstan ödediğim meblağda indirim veya aracı geri almasını isteyeceğim. Nasıl bir yol izlemeliyim .
   Teşekkürler..

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersan bey,
   Aracı satın aldığınız kişiden ihtarname çekerek aracın bedelinden düşüm yapılmasını yada aracı geri almasını talep edebilir ayrıca bunu kabul etmemesi halinde hakkında hileli satış yapılması nedeniyle dolandırıcılık suçundan dolayı şikayetçi olacağınızı belirtebilirsiniz. Buna ilişkin Yargıtay Emsal Kararları bulunmakta.

 4. SALİH KARAKAYA dedi ki:

  MERHABA MEHMET BEY
  BEN YAKLAŞIK 4 YIL ÖNCE ARÇELİK MARKA BUZDOLABI ALDIM.
  GARANTİ SÜRESİ 36 AY MIŞ BANA BAYİ TARAFINDAN GARANTİ UZATIM DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERMEDİ VE DOLABIM 4. YILIN İÇERİSİNDE MOTOR ARIZASI VERDİ
  BUNUN İLE İLGİLİ TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURABİLİRMİYİM
  BANA TELEFONDA SÖYLEDİKLERİ TAKILAN PARÇALARIN BİR ÖMRÜ OLDUĞU BUNLARIN 1 AY DA DA BOZULABİLECEĞİ 10 YILDA DA BOZULABİLECEĞİ GİBİ SAÇMA BİR CEVAP VERDİLER
  O ZAMAN BUNLAR SATTIKLARI ÜRÜNLERE BİLEREK ESKİ PARÇA TAKIYORLAR
  BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ
  HAKEM HEYETİ ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ
  BENİM DURUMUMA

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Salih bey, Almış olduğunuz ürünün Garanti süresinin 3 yıl olması ve bu sürenin aşımından sonra yani 4 yılda arızanın meydana gelmiş olması nedeniyle ilgili markanın bir sorumluluğu olmayacaktır, arızanın giderilmesini özel veya yetkili servisten ücreti karşılığında yaptırabilirsiniz. Bazı firmalar bazı ürünleri için ekstra ücret karşılığında garanti süresini uzatmaktadır, böyle bir işlem yapmamış iseniz tüketici hakem heyetine başvursanız bile başvurunuz sonuçsuz kalacaktır.

 5. murat tolgan dedi ki:

  Merhabalar, benim borç verdiğim kişi ile matbu senet düzenlemeksizin, borçlunun el yazısı ile bana borçlu olduğuna dair bir yazı yazıp, tarih atıp, imzalayıp tarafıma teslim etmiştir. Ancak bu düzenen evrakta vade yoktur. Bu evraka dayanarak alacağımı tahsil edebilir miyim? Bankaya mı vereceğim, yoksa ihtarname mi çekmem gerekir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat Tolgan bey, Size borçlu olan kişi borcunu ödemekten kaçınıyorsa alacağınızı icra takibi başlatarak tahsil yoluna gidebilirsiniz, Ancak borçlunun borca itiraz etmesi halinde, sizin İcra Ceza Mahkemesine dava açmanız gerekecektir. İcra aracılığıyla kendisine tebliğ edilen ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz etmemesi halinde borç kesinleşecektir, bu şekilde alacağınızı icra yolu ile tahsil edebilirsiniz.

 6. Erdi Ediş dedi ki:

  Merhabalar, benim tatil yaptığım otelde çalışanlar otoparkta aracıma hasar verdiler. Otel müdürü gelip sigorta poliçesini verdi arabanızın bütün masrafları karşılanacaktır dedi ve tutanağımızı tuttuk ben sonrasında servise geldim tutanak ve karşı tarafın poliçesini verdim servis tamam deyip evrakları aldı arabanın da işlemi bitince beni arayıp gelip alabilirsiniz dediler. Eşimle gittik arabayı almaya bizlik bir işlem kaldı mı dedik hayır dediler arabayı alıp çıktık. 1 ay sonra beni arayıp sigorta şirketi eksik ödeme çıkartıyor muhafiyetleri varmış poliçede biz fark etmedik siz konuşun arada ki farkı alın bize yollayın yoksa sizi mahkemeye vermek zorundayız dediler. Daha sonra ihtarname geldi eve faturayı adıma düzenleyip göndermişler. Neyse ben sonrasında otelle ve sigorta şirketi ile yaptığım görüşmeler sonrasında otel faturayı kendi adına kestirip ödemeyi eksiksiz yaptı. Bu seferde servis bana avukatlık masraflarını ödemek zorunda olduğumu yoksa adıma kesilen faturanın iptalini yapmayacaklarını söyledi. Avukatlık bürosunu aradığımda onlarda bana bu ücreti ödemekten başka yolum olmadığını yoksa faturanın iptalini alamazsınız dedi. Böyle birşey mümkün mü? bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erdi bey, ilgili servisin yapılan işlemleri avukat aracılığıyla yaptırması nedeniyle avukatın avukatlık ücretini talep etme hakkı var ancak sizin de herhangi bir borcunuz ve kusurun olmadığını iddia etmeniz nedeniyle buna itiraz etme hakkınız var. Yine de Avukatla görüşerek bunun orta yolunu bulmaya çalışabilirsiniz, bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak ve ileride daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak için avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

 7. yesim dede dedi ki:

  merhaba benım sorunum evdeki üst ev sahıbı…ıcerıde kıracısı oln daırelerınden balkondan su sızıyor 3 ay once rıca ettım bır bakmaları ıcın süreklı bır bahaneer unutmuş nr ları vs vs…yagmurlar delı gıbı yagıyor hem arka cephe hem ön balkonumda da var sorun bayag da bariz…usta getırttım fıyat aldım onu da begenmedı ..artık hasta olucam bu sorun yuzunden….lütfen bana yol gösterın ne yapabılırım…ılla kı mı mahkemelık olmalıyım…buna ne param ne vaktım dayanır…..lütfen yardım……

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasin bey, Üst kat komşunuzla bu işi sulh yoluyla halledemiyorsanız, dava açarak zararınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz. Dava açmadan önce bir avukata danışmanızı, gerekirse üst kat komşunuza ihtarname çekmenizi tavsiye ederiz.

 8. Tolga dedi ki:

  Merhaba bedelli askerlik yapacağım kıdem tazminatı için ihtarname göndereceğim tahmini ücret ne olur ve adınıza bilgili Kişiler dilekçeyi hazırlayabiliyor mu ücret karşılığında?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tolga bey, 1 Mart 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ve 1 Mart 2019 yılına kadar geçerli 2018 yılı en düşük noter ihtarname gönderim ücreti 150 TL

   2018 yılı en yüksek noter ihtarname gönderim ücreti 1500 TL’dir.

   Gönderilen ihbarname sayfa ve kelime sayısına göre ücretlendirilmekte olup size en yakın noterden kesin ücret bilgisini alabilirsiniz . Ortalama 2-3 sayfa ihbarname gönderimi 150-400 TL arasında fiyatlandırılmaktadır.
   Belli konularda sitemizde online dilekçe hizmeti verilmektedir sitemizde online dilekçe araması yaparak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilir ve dilekçe yazdırmak için mail yoluyla ilgili arkadaşlarla iletişime geçebilirsiniz.

 9. Serkan dedi ki:

  Merhaba ben askerlik sebebi ile çıkış konulu dilekçemi gönderdim. 28.12.2018 yari için çıkış işlemlerimin yapılmasını ve tazminatımın verilmesini talep ettim onlarda bedelli askerlere tazminat verilmediğini söylediler bende bu konuda ilk önce arabuluculuk daha sonra da işçi mahkemelerine başvuracağım vermedikleri takdir de böyle yol izleyeceğim benim sorum şu bana ödememi yapmadıkları zaman 28.12.2018 tarihinde tüm haklarımı aldım diye imza attırmak isteyip bende buna karşılık böyle bir şeyi imzalamam olanaksız deyip imzalamasam tazminat konusunda sıkıntı olur mu imzalamadan çıkış yapsam? Cevaplar için Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serkan bey dilekçenizi teslim ettiginize ilişkin bir belgeniz varsa bir sorun olmayacağı kanaatindeyim ancak yine de bu konuda uzman bir avukatla danışarak islemlerinizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

 10. Seckin dedi ki:

  Merhaba.
  2 ay once bebek odasi takimi aldim.pendikte bir bebek moyilyasi magazasinda. Ama ortada ne param var ne mobilyam var.hic bir sekilde ulasamiyorum firma yetkilisine telefonlarimi mesgule atiyor.magazaya gidiyorum orada bir bayan var hic bir sekilde yardimci olmuyorlar 2 bucuk ay sonra bir bebegimiz dunyaya gelicek ve bu adam bu vicdansiz adam bize geri donus bile yapmiyor.ihtarname hazirladim.baska nasil ilerleyebilirim bir fikrim yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seçkin, satın almış olduğunuz ürüne ilişkin elinizde bir sözleşme ve ödeme belgesi varsa buna ilişkin olarak ilgili firmaya ihtarname çekebilirsiniz, ayrıca firma yetkililerinin size herhangi bir ürün teslim etmemeleri Türk Ceza Kanununun 157. maddesine göre Dolandırıcılık suçunu oluşturmakta, dolandırıcılık suçundan dolayı firma yetkililerini Cumhuriyet Savcılığına şikayet edebilirsiniz. Dolandırıcılık suçu ile ilgili buradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Tüketici Hakem Heyetine de başvuru yapabilirsiniz bununla ilgili de yine sitemizde yayınladığımız makaleleri okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 11. Burak dedi ki:

  Merhaba bütün sorulara yanıt vermeniz gerçekten güzel bir davranış benimde bir sorum olacak bir araç sattım fakat 2 aydır aracı alan kişi gelip satışını almıyor bununla ilgili ihtarname çekmem ise yarar mı aramızda sözleşme mevcut teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burak bey, genelde bu gibi durumlarda ruhsat sahibi yakınlarından birine senet vererek buna bağlı olarak hakkında icra takibi başlatır, icra takibiyle aracı bağlatabilirsiniz. Böylelikle ilgili kişinin bir an önce aracın devrini alması sağlanabilir. Ya da hakkınızda icra takibi olabileceğini bu nedenle aracın kaydını bir an önce alması gerektiğini aksi halde sorumluluk kabul etmeyeceğinizi kendisine bir şekilde bildirin bu da caydırıcı olabilir.

 12. Muhammed Ali Güler dedi ki:

  Merhaba.05.12.2018 de işe girdim.18.12.2018 de işten çıkarıldığımı söylediler.Hiç bir şekilde iş sözleşmesi yapmadık.İhbar tazminatımı istediğim için istifa yazmaya zorlandırılıyorum.İstafa yazmadığım için çıkışımı vermediler.Bu yüzden başka bir yerde de yasal olarak çalışamıyorum.Hem çalıştığım günlerin hem ihbar tazminatım tarafıma ödenmedi.İzlemem gereken yol nedir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali bey, bu durumda is mahkemesine dava açarak hem çalıştığınız günlerin hem de tazminatınızı talep edebilirsiniz, ancak bu konuda uzman bir avukata danışarak davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz.

 13. Arda dedi ki:

  Merhaba kiracı kiraları zamanında ödemiyor. İhtarname çekmek istiyorum kendim. Bunun için hazır bir ihtarname var mı noterde? Yoksa kendim mi hazırlamalıyım.Teşekkür ederim yardımınız için.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Arda bey, Kirayı Ödemeyen Kiracının Tahliye edilmesinde kirayı ödememek en önemli tahliye nedeni olarak kabul edilmektedir. Bir veya birkaç kiranın ödenmemesi veya gecikmesi tahliye nedenidir ve ödeme emrine rağmen kiracı ödememeye devam etmesi durumunda kiracı evden çıkarılabilir. Böyle bir durumda kiracının tahliye edilmesi için en hızlı ve mantıklı yol kiralanan taşınmazların ilamsız icra yolu ile tahliyesidir. Bu şekilde hem borcun tahsili hem de kiracının tahliyesi aynı anda sağlanabilmektedir. Dolayısı ile iki ayrı işlem yapmaya gerek kalmamaktadır. Kirasını geciktiren veya ödemeyen kiracıya, ödenmeyen kiralar için icra vasıtası ile ödeme emri gönderilir. Kiracı 7 gün içerisinde borca itiraz etmez ise 30 gün içerisinde kira borcunu ödemek zorundadır. Bu aşamadan sonra kiracının kirayı ödememesi durumunda hakim tahliyeye karar vermektedir.

   Diğer bir yol ise Haklı Sebepten İki Tane İhtara Dayalı Kiracı Tahliye işlemidir.
   Borçlar Kanununda belirtilen süre içerisinde kirayı ödemeyen kiracıya yapılan iki tane haklı ihtar sonucu kiralayanın sözleşmeyi sona erdirme hakkı olur. İhtarname noter aracılığıyla, mektupla veya telgrafla yapılabileceği gibi ödeme emriyle de yapılabilir. İhtarlar bir kira yılında farklı aylara ait ödenmeyen kiralar için olmalıdır. Örneğin, Kiralayanın (mal sahibinin) kiracıya her bir ay için iki kez haklı nedenle ihtar göndermesi durumunda dava açarak tahliye hakkına sahip olmaktadır. Kira ödememelerinin veya geciktirmelerinin arka arkaya olmasına gerek yoktur. Bir kira yılı içerisinde Mart ve Eylül ayı gibi iki arka arkaya olmayan ay veya birbirini takip eden iki ay da olabilir. Borçlar Kanununa göre tahliye davası 1 ay içinde açılmalıdır.
   Bu durumda kira süresinin bitiminden veya bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarın gönderildiği kira yılının bitiminden itibaren 1 ay içerisinde dava açmalıdır.
   Sorunlarınızı gidermeniz için umarız faydalı olmuşuzdur.

 14. Mustafa ertas dedi ki:

  Emekli olduktan sonra 6 ay tam gun sigorta yatırılarak özel bir işte çalıştım sigortanın tam yatmasindan dolayı maaşının benim adıma bankaya yapacağını söyleyip bugüne kadar bir odeme ve bankayada adıma yatırılması parami almam için noterden ihtarname çeksem alabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, noterden çalıştığınız işyerine ihtarname çekebilirsiniz ancak çalıştığınız işyerinde ücretinizin ödenmemesi nedeniyle iş mahkemesine dava açabilirsiniz, iş mahkemesine dava açmanız halinde bir avukattan hukuki yardım almanız faydalı olacaktır.

 15. Mücahit dedi ki:

  Satın almak istediğim arsanın tapu sunu almadan 14 günlük fesh etme hakkını kullanarak noter huzurunda ihtarname gönderdim fakat ihtarname karşı tarafa ulaşmamış ve hak talep edip icra yolunu başvuracaklarını bildirdiler ödeme yapılmadığı için ihtarname zamanın Da ulastirilmadigi için gecersizmi sayıldı ne yapılmalı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mücahit bey, burada önemli olan ihtarnamenin 15 günlük süre içerisinde gönderilip gönderilmediğidir, siz suresi içerisinde göndermişseniz sorun olmadığı kanaatindeyim, yine karşı taraf icra takibi başlatırsa icra borcuna itiraz edebilirsiniz, icra itiraz dilekçesine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 16. Cuneyt dedi ki:

  Iyi aksamlar. 20.10.2018 de daire icin kira sozlesmesi yaptik 900 tl depozit 900 tl kira bedeli nakit odendi ev sahibine. Ancak 3 5 gunluk bir sure sonra daireyi tutmaktan vazgectik zaten ev sahibi de daireyi kisa sure sonra baskasina kiraladi. Aylardir ev sahibinin 1800 tl yi iadesini bekliyoruz ancak ev sahibi iadeyi yapmiyor.. ihtarname yi kendimiz dilekce olarak iadeli taahhutlu gönderebilir miyiz

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Cüneyt Bey,
   Dediğiniz şekilde ihtarname hazırlayabilir ve iadeli taahhütlü gönderebilirsiniz. Ancak ihtarname hazırlarken önemli teknik ayrıntıları atlamayınız. Yazımız içeriğinde bu hususlara yer vermeye çalıştık. Yine de uzman bir hukukçudan yardım almayı değerlendirebilirsiniz.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 17. Ferir dedi ki:

  Merhabalar.. Benim annem 4 kardeş 2 kız 2 erkek. Dedemin 6 dairesi (evi) vardı. Bu evlerin 4 ünü dedem vefat etmeden önce erkek çocuklara 2 tane birine 2 tane birine verdi. Ve dedem vefat etti. Kalan 2 dairesi boşta kaldı. Şimdi erkek kardeşler o daireleri kızlara vermiyorlar. Mahkemeye gidilirse 6 dairesi mirasa girer yoksa 2 dairemi. Yada mahkeme kalan 2 daireyi kızlara verirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ferir, bir avukatla danışarak muvazaa davası açmanızı tavsiye ederiz, muvazaa davası, muvazaalı işlemlerin ortadan kaldırılması amacıyla açılan davalardır. Muvazaa ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Muvazaa Davası Nedir Dilekçe Örneği konulu yazımızı okuyabilirsiniz

 18. hakkı dedi ki:

  mrb iyi günler 9 yıldır çalışıyorum bu sürede 5 iş kazası yaptım
  01.01.2018-01.01.2019 tarihleri arasında 270 saati aşan mesai yaptım
  birde atölye bölümünde birçok makinada çalıştırılıyorum ben artık o işyerinde çalışmak istemiyorum
  sözleşmemi haklı sebeple fesih edebilirmiyim tazminatımı alabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakkı bey, İşçinin iş sözleşmesini haklı sebeplere dayanarak feshetme hakkı bulunmaktadır, bu da 4857 Sayılı İş Kanununun 17. Maddesine ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için iş kanununun ilgili maddesine bakmanızı tavsiye ederiz. İşçinin haklı nedenlerle fesih hakkı ile ilgili yakın zamanda yayınlayacağımız makalemiz ile bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

 19. Güneş Yıldırım dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey, çalıştığım firmada son bir kaç aydır gecikmeli olarak ve parça parça maaş alıyordum. Son olarak da 2018 Kasım ayı ve Aralık ayı maaşlarını da hiç alamadım. İhtarname çekmek istiyorum maaşlarımın yatması için. İlle de noterle ya da avukatla mı yapmam gerekir. Kendim nasıl yapabilirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Güneş Yıldırım, İhtarname Nasıl Çekilir konulu makalemiz içeriğinde de belirttiğimiz gibi, Noterlik kanununda ihtar gönderme işini de noterlerin yapacakları genel işler arasında yer almıştır. İhtarname çekeceğiniz zaman bu işlemi noterlerde yaptırmanız çok daha faydalı olacaktır. Noterlerde yapılan bu işlem sonrasında sorun oluşmaması gözden kaçırılmamalıdır. İhtarnamenin karşı taraf için bağlayıcı olması için noter aracılığıyla çekilmesini tavsiye ediyoruz.

 20. öztürk dedi ki:

  iyi günler 2 yıldır özel bi hastanede çalışıyorum maaşım sigortaya asgari ücretli gösteriliyor kalanı elden veriliyor dini tatiller dışında diğer tatil günleri yok sayılıyor.doğum izninde aldığım rapor param asgariye göre hesaplandı ve maddi olarak hala sorunlarım devam ediyor konuuyla ilgili nasıl bi yol izlemem gerek

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Öztürk, İşçinin iş sözleşmesini haklı sebeplere dayanarak feshetme hakkı bulunmaktadır, bu da 4857 Sayılı İş Kanununun 17. Maddesine ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için iş kanununun ilgili maddesine bakmanızı tavsiye ederiz. İhtarnamenin Noter aracılığıyla çekilmesini tavsiye ediyoruz, İşçinin iş sözleşmesini haklı nedenlerle derhal fesih hakkı ile ilgili yakın zamanda yayınlayacağımız makalemiz ile bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.
   Ayrıca işveren hakkında dava açmak istiyorsanız bu konuda bir avukata danışmanızı ve bu konuda daha önce yazmış olduğumuz makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

1 2 3 7

Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016