İhtarname Nasıl Çekilir Masrafı ve Ücreti Ne Kadar 2019

A+
A-

İhtarname nedir ve nasıl çekilir bugünkü yazımızda sizlere detaylı bir şekilde aktaracak ve yine bunun yanı sıra ihtarname çekilmesi için notere ödenmesi gereken ücretin ne kadar olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

ihtarname nasıl çekilir maiyeti ne kadardır

ihtarname nasil cekilir masrafi ve ucreti ne kadar

İhtarname Nedir

Kişilerin haklarının ihlali veya alacağının ödenmemesi gibi durumlarda yazılı olarak, genellikle Noter aracılığı ile hakkın ihlal edilmesi durumunu ya da karşılaşılan zararın yani alacağınızın ödenmesi gerektiğini, karşı tarafa bildirmeye yarayan işleme İhtarname denir. Böylece, ihtarname ile hak kaybınızla ilgili veya alacağınızın ödenmemesi gibi bir durumu karşı tarafa önceden hatırlatmış olması sağlanmış olacaktır.

İhtarname Noter Aracılığıyla Çekilmezse Ne Olur

Noterlik kanununda ihtar gönderme işini de noterlerin yapacakları genel işler arasında yer almıştır. İhtarname çekeceğiniz zaman bu işlemi noterlerde yaptırmanız çok daha faydalı olacaktır. Noterlerde yapılan bu işlem sonrasında sorun oluşmaması gözden kaçırılmamalıdır.

İhtarnameyi çektikten ve gönderdikten belli bir süre sonra yani yaklaşık bir ay kadar olan bu süreden sonra çekilen evrakı notere götürmeniz ve arka sayfasına karşı tarafa ulaşıp ulaşılmadığı konusunda mutlak surette tebliğ şerhini yazdırmanız gerekir. Aksi halde bu işlemin karşı tarafı bağlayıcı nitelikte olmasından ötürü, karşı tarafa tebliğ edilmeyen bir İhtarname yok hükmündedir.

İhtarname Nasıl Hazırlanır

İhtarnameyi kendiniz veya bir avukat aracılığı ile hazırlayabilirsiniz. Kendi hazırladığınız ihtarnameyi noterler aracılığı ile göndermenizde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat sizin hazırlamış olduğunuz bu ihtarnamede yazdıklarınızın hukuki boyutta incelenmesinde ve değerlendirilmesinde eksik veya yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği için sonrasında size faydadan çok zarar getirebilir, bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüm bunları hatırlatmamızdan sonra İhtarnamenizi en sağlıklı yollardan biri olan işinin ehli bir avukata yazdırabilirsiniz. Ayrıca bir avukat tarafından gönderilen ihtarname karşı tarafa biraz daha işin ciddiyetini gösterecektir. Bu işlemin ücretli olduğu ve bunun için belli miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitemizde yayımlamış olduğumuz İhtarname Örneği bölümümüzden birbirinden farklı çeşitlerde ihtarname örneklerinden yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiracının Mal Sahibine Karşı Sorumlulukları Borçları

İhtarname Hazırlama Ücreti Ne Kadardır

İhtarname ücreti avukatlar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İhtarnameyi herhangi bir avukata ücret ödemeden kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak ihtarname hazırlanırken eksik bir husus bırakılmamalı bu konuda uzman birine danışılmalıdır ve benzer ihtarname örneklerinden faydalanılmalıdır. Noter aracılığı ile İhtarname çekmenizde ise ödeyeceğiniz tutar 150 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir bunun sebebi ise; ihtarnamenin türüne göre fiyat uygulamasının yapılmasıdır.

Sitemizde İhtarname Örnekleri ile ilgili geniş bilgi ve hazır ihtarnamelere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 270 YORUM
 1. Cabbar genc dedi ki:

  Kapıdan kapıya pazarlama yapan kuruluşlardan bir cihaz satın aldık 05.04.2019 gunu ancak aynı gün cihazı iade etmek icin satış temsilcisi ile görüştük biz bu ürünü geri alamayız eğer alırsak barkod bedeli olan 600-700 TL civarında bir barkot bedel ödemeniz durumunda iade alınır dediler. Ancak bu mal satışı esnasında bize sözleşme imzalatilmadi ve bir suret sözleşme verilmedi. Bize fatura verilmedi garanti belgesi imzalanması. Ödeme planı imzalatilmadi bize verilmedi. Bu durumda biz tüketici olarak ne yapmamız lazım şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cabber bey,
   Tüketici Hakem Heyetine başvurarak düzenlenen sözleşmenin iptal edilmesini ve ürünün iadesi için gerekli işlemin yapılmasını talep edebilirsiniz. Böyle bir durumda karşı tarafın sizden herhangi bir şey talep edemeyeceği kanaatindeyiz.

  2. İbrahim dedi ki:

   Merhaba mehmet bey 8 ay çalıştıgım yerden 5 ay önce ayrılım işi bırakırken patron bırakmamamı söyledi veya gene gelip çalışabilirsin senden memnunuz dedi herneyse 2 ay önce tekrar başladım 2 defa iş kazası geçirdim bana bişey olmadı 1. Sinde plastik camı kırdım 2. Sinde robot tabletin ekranı çatladı bu kazaları transplet ile yaptım tutanak tutuldu sadece maaşımdan kesilceğini söylemediler 8 gün önce işten çıkarıldım maaşımı yatırmadılar patronu aradım verdiğin zarara karşılık maaşını yatırmıyoruz dedi ne yapmalıyım sizce benim rızam imzam olmadan nasıl kesildi maaşımın hepsi ? Teşekkürler şimdiden

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey,
   İşyerinizde meydana gelen zarar sizden mi kaynaklanıyor, zararın miktarı nedir, bununla ilgili resmi bir tutanak düzenlendi mi, bunlar gibi bir çok sorunun karşılığını tam olarak bilmeden yorum yapılması halinde eksiklik olacaktır bu nedenle bu konuda bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz. İs hukukunda işverenin ve işçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini feshetme hakkı vardır, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için sitemizde bulunan ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

  4. Şevki selvi dedi ki:

   Merhaba adım şevki 23 aydır aynı şirkette çalıyorum is yerinde resmi Tatillerde çalıyorum fazla mesai yapıyorum ücretini almıyorum banka haricinde elden para alıyorum ve artık ben bunlara katlanamaz olduğum ihtar çekmek istyorum nasıl bir ihtar cekmem gerekir tazminatimi almam için ve ödenmemiş haklarimi almak için resmi Tatillerde calistigmin ve elden para aldığmin kanıtı vs hersey var nasıl bir yol izlemeliyim ve alacağım ücret para ne olur

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şevki bey,
   Çalıştığınız işyeri ile ilgili yaşadığınız sorunlardan dolayı ihtarname çekmek ve içeride bulunan maaş, tazminat, mesai ve diğer haklarınızın tümünü almak için kapsamlı bir hesaplama yapılması gerekiyor, bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak, iş yerine açılabilecek dava ile ilgili detaylı bilgi edinmek için bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz. Bir avukat olmadan bu süreci takip etmeniz ve dava açmanızın sizin açınızdan zor olacağı kanaattindeyiz.

 2. İbrahimm dedi ki:

  …….Merhaba mehmet bey 8 ay çalıştıgım yerden 5 ay önce ayrıldım işi bırakırken patron bırakmamamı söyledi veya gene gelip çalışabilirsin senden memnunuz dedi herneyse 2 ay önce tekrar başladım 2 defa iş kazası geçirdim bana bişey olmadı 1. Sinde plastik camı kırdım 2. Sinde robot tabletin ekranı çatladı bu kazaları transplet ile yaptım tutanak tutuldu sadece maaşımdan kesilceğini söylemediler 8 gün önce işten çıkarıldım maaşımı yatırmadılar patronu aradım verdiğin zarara karşılık maaşını yatırmıyoruz dedi ne yapmalıyım sizce benim rızam imzam olmadan nasıl kesildi maaşımın hepsi ? Teşekkürler şimdiden…

 3. Gamzee dedi ki:

  Merhaba ben gamze iş yeri 2 aydır maaş ödemiyor.Pazartesi diyor cuma diyor ama ödeme asla olmadı.. Ne yapmamız gerekiyor 9 aydır aynı şirkette çalışıyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gamze hanım,
   Bu durum işçinin iş sözleşmesini haklı olarak fesih etme nedenlerinden biri isten bu gerekse ile ayrılarak ihtarname çekip ödenmeyen maaslarınızın ödenmesini talep edebilirsiniz, ancak bir yılınız dolmadığı için tazminat alamazsınız.

  2. safak dedi ki:

   Merhaba gıda sektörün de 845 gündür çalışıyorum yaklaşık 6 ay mobbing uygulandı adam değilsin istifani yaz cik sözünde dur gibi kelimeler kullanıldı işten cikarilicagim söyleniyor yaklaşık 1 haftadır yapmam gereken neler ihbar ve kıdem tazminatimi da almak istiyorum işten cikarildigim zaman bir yere imza atmalı miyim yada direk notere mi gitmeliyim işten cikarildigimda bana verilicek kagitta neler yazmalidir yemek molam dahi yok sürekli çalışıyorum mesai veriyorlar 200 TL gibi ücret istemiyorum mesai yapmayi ama zorluyorlar sabah 8 den akşam 5 e kadar hiç mola yapmadan çalışıyorum 2 dk sigaraya çıksam hakkettin mi diyorlar bezdirdiler iş yerinden

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şafak,
   İşçinin Haklı Nedenlerle İş Sözleşmesini Derhal Fesih Hakkı konulu makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz ayrıca iş ve işveren ile ilgili yazmış olduğumuz diğer makalelerimizden de faydalanabilirsiniz. İşinizden ayrılmadan önce Noter aracılığıyla ihtarname çekmeniz ve sürelere dikkat etmeniz önemli.

 4. Nur dedi ki:

  Merhaba, bir firmada proje müdürü olarak görev yapıyorum. Şirket sgk da 01. 04. 2019 tarihinde  kapanış verip 17 koduyla ,bizi 4.4. 2019 tarihinde yeni firmaya giriş yapmış.(henüz şirket kapanmamış) Bunu yaparken bize sormadı. Bütün haklarınız devir olacak diye kağıt ve sözleşme imzalatmaya çalışıyorlar. Ben bu çıkış ile ilgili tazminat alabilirmiyim. Yeni firmadaki şahıs farklı, adı farklıdır.işsizlik maaşı alma şansım var mı acaba. İlk işe giriş tarihim  27. 04. 2017. Nasıl bir yol izlemeliyim .İşten ayrılmak istiyorum .Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nur hanım,
   Aynı işverenin başka bir işyerine personel kaydırması halinde herhangi bir hakkaybina uğramazsınız ancak farklı bir işveren ve farklı bir işyeri olunca bu durum değişecektir, bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için iş hukukunda uzman bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 5. ayca dedi ki:

  Merhabalar özel bir havayolu şirketinde 7 senedir çalışmaktayım her sene kış sezonunda kilo ölçümü yapılır uygun kiloda olmayanlar ücretsiz izine çıkarırlar 14 şubat 2019 da kilo ve ingilizce bilgisinden ücretsiz izine çıkarıldım ücretsiz izin formu imzalamanız gerekiyor denildi imzalamadım sözleşmemde işe girdiği kiloyu ingilizce bilgilerini güncel tutmakla yükümlüdür ibaresi var ama ben aynı bilgilerle amir oldum mart ayı bordrosunda 30 gün ücretsiz izin yazıyor sgk ödenmiyor bu maaş ve prim maduriyetimi ne yapmam gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayca hanım,
   Yapılan işin niteliği ile ilgili olarak sözleşmede bağlayıcı hükümler bulunabilir, bu durumda size sunulan teklifi kabul ederek daha sonra tekrar aynı işe devam etmek için çağrılmayı bekleyebilir yada da sözleşmeyi imzalamayarak işinize son verilmesini bunun neticesinde de sizin ihtarname çekerek haksız yapılan iş sözleşmesinin feshi nedeniyle tazminatları isteme hakkınız var ancak bu konuda daha detaylı bilgi almak ve buna göre bir yol izlemek için iş hukukunda uzman bir avukata danışmanızı ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

 6. fatih kahraman dedi ki:

  merhaba, limited şirket kiracımızdan 66.000tl alacağımıza karşılık, ihtarname çekmenin noter ve avukatlık ücreti toplamı tahmini ne kadardır? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatih bey,
   İhtarname çekme işlemi için yaklaşık 200 -300 TL civarında bir noter masrafınızın olacağı kanaatindeyiz ancak avukatlık ücreti farklı bir durumdur, işlemlerinizi avukat aracılığıyla yaptırmak istiyorsanız bunun için avukatlarla görüşüp yapılacak işlem ve dava takibi için pazarlık etmeniz gerekecektir, ödenecek ücret 2019 yılı avukatlık asgari ücret tarifesinde belirtilen ücretten az olamaz.

 7. Mevlut yalçın dedi ki:

  Meraba benim iş giriş tarihim 21.11.2017 dir.
  2018 10.ayında maaş gecikmeli yatti.
  2019 ‘dan şubatın bir kısmı mart ve nisan aylığım yatmadi düzensiz ödemeden dolayı avkat aracılı ile noterden 22.04.2019 da noterden ihtar çektirdim.
  Sonuç ve yapmam gereken ne olur.?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mevlüt bey,
   İhtarnameye rağmen işyerinizin eksik maaşlarınızı ödememesi halinde iş mahkemesine dava açabilirsiniz, ancak kıdem ve diğer tazminatlarınızı alabilmeniz için iş yerinde çalıştığınız sürenin toplam 1 yıl olması gerektiği kanaatindeyiz.

 8. Fatma dedi ki:

  Merhabalar 3 ay bir iş yerinde çalıştım 1 aylık alıcağım var 2000 TL ama vermiyor ve 10 günlük sigortamı yapmışlar. Hiç bir şekilde muhatap olabileceğim kimse yok heryerde engellemiş 2 aydır peşinde koşuyorum paramı hakkımı alabilmek için ne yapabilirim ihtarname işe yarar mı ücreti nedir lütfen bilgi verir misin?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım,
   Çalıştığınız iş yerine noter aracılığıyla ihtarname çekerek ödeme yapılmasını talep edebilirsiniz, herhangi bir ödeme yapılmaması halinde iş mahkemesine dava açabilirsiniz ayrıcı iş yerini SGK ya eksik sigorta pirimi yatırdığı için şikayet edebilirsiniz.

 9. İlker dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey ben İlker şuan çalıştığım şirkette toplamda 6 yıl olmak üzere çalışmaktayım ilk ikinci yılında girdi çıktı yaptım 1gun arayla işe devam ettim dün o tarihten itibaren 4yildir devam etmekteyim şuan iki iş aynı anda yapmaktayım kendi bransim haricinde bir branşa daha bakıyorum ve şirketten ayrılmak istiyorum ve bunun için ek olarak hiçbir ücret almıyorum ve performans değerlendirmesinde extra olarak düşük puan alıyorum zam döneminde düşük zam yapılması için ve ben büyüzden ayrılmak istediğimi belirttigimde biz çıkış vermiyoruz istifani ver git deniyor değerlendirmenizi rica ederim saygilar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İlker bey,
   Sitemizde yayınladığımız İşçinin haklı nedenlerle İş sözleşmesini derhal fesih hakkı konulu makalemizi okuyarak sorunuza yanıt bulacağınız kanaatindeyiz.

 10. Hanife dedi ki:

  Merhaba, ben Haziran ayında ODTÜ’den mezun olacak bir matematik öğretmeniyim Mart ayında bir özel okul ile sözleşme yaptık hem sözlü hemde yazılı istememe rağmen sözleşmenin bir nüshasını bana vermediler, benim okuduğum okulun adını kullanarak öğrenci kayıt ettiler ve şimdide henüz diplomam olmadığı için sözleşmeyi fesih ettiklerini söylediler herhangi bir yazılı tebliğde bulunmadan, bende onları geçici bir mezuniyet belgesi sunabileceğimi ayrıca sözleşmeyi imzalarken Haziran ayında mezun olacağımı bildiklerini söyledim bu şekilde fesih mümkünmüdür ve sözleşmemin bir nüshasını ve fesih metnini onlardan nasıl almalıyım ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hanife hanım, Normalde yapılan sözleşme düzenlendiğinde bir nüshasının size verilmesi gerekiyordu, karşı taraf kötü niyetli olabilir bu nedenle aranızda herhangi bir sözleşme olmadığını da iddia edebilir. Yine de noter aracılığıyla ilgili eğitim kurumuna ihtarname çekebilir ve sözleşmenin fesih nedeninin ne olduğunun bildirilmesini talep edebilirsiniz. Yine de bu durumu bir avukat ile görüşerek işlem yapmanızı tavsiye ederiz.

 11. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba 8 aydır resmi evliyim eşim istifa edecek tazminat hakkı için. Noterden ihtar mı çekelim yoksa direk hakkımızı istediğimiz bir dilekçeli istifa mı yazalım? Önerileriniz neler?teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen kadın işçinin, işverene dilekçe ve ekinde evlenme cüzdan fotokopisini içerecek şekilde müracaat ederek, kıdem tazminatını talep etmesi gerekir. Kıdem tazminatının ödenmesi için iş sözleşmesinin son bulduğu tarihte, kıdem tazminatının ödenmesi şartlarından biri olan çalışılmış sürelerin toplam 1 yılı geçmiş olması gerekir. Aksi halde kıdem tazminatı ödenmez.

 12. Can dedi ki:

  Mehmet bey merhaba, 01.06.2019 tarihi itibariyle bir turizm firmasının otel davetine gitmiştik. Bizlere 15.000₺ değerinde bir hisse satışı sağla dı. Biz caymak istediğimizde %20 sini ödemek zorundasınız denmektedir. 14 gün cayma hakkım olduğunu bilmekteyim. İmzalanan sözleşmede de %20 ibaresi bulunmaktadır. Nasıl bir işlem gerçekleştirmem gerekir, daha 1 gün oldu cevaplanıp yardımcı olursanız çok mutlu olurum. İyi günler dilerim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Can bey,
   Vakit kaybetmeden tüketici hakem heyetine basvurmanızı tavsiye ederiz, isim sağlam olsun diyorsanız öncesinde isterseniz sözleşmenin feshi ile ilgili karşı tarafa noter aracılığıyla ihtarname de çekebilirsiniz

 13. Ersin dedi ki:

  Merhaba ben bir inşaat firmasında Bekçi olarak çalışmaktayım 15 aydır çalışıyorum ilk 9 ay hiç izin verilmedi be sürekli gece 12 çalışıyorum 6 aydır 15 günde bir izin yapıyorum mesailerimi talep ettim verilmedi işten çıkıp tazminatı mı almak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersin bey,
   Bu konuda daha önce sitemizde yayınladığımız İşçinin Haklı Sebeplerle Derhal Fesih Hakkı konulu makalemizi okumanız halinde gerekli bilgiyi edineceğiniz kanaatindeyiz. Bu konuda yazdığımız diğer makalelerimize de sitemizden ulaşabilirsiniz.

 14. Muzaffer şen dedi ki:

  27/05/2019 tarihinde işten çıkarıldım. Fakat 27 günlük sgk pirimim ödenmedi. Bu durumda ne yapabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muzaffer bey,
   İlgili firmadan SGK primlerinin ödenmesini talep edebilirsiniz, ödenmemesi halinde SGK ya şikayet edebilirsiniz.

 15. Anlklyc35 dedi ki:

  Merhaba ben anıl 1 sene önce bir araba aldım fakat sonradan arabanın kilometresinden şüphelendim ve yetkili servise götürdüm 25 bin kilometre geriye çekilmiş aldığım kişiyi aradım geri almasını talep ettim ben yapmadım istediğini yapabilirsin gibisine konuştu bu şahıs yapmamış dahi olsa ayıplı malı iade etme hakkım varmı acaba ihtarname çeksem bir faydası olur mu acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Anıl bey,
   Buna ilişkin emsal kararlar olduğu biliyorum ilgili şahıs hakkında dolandırıcılık suçundan suç duyurusunda bulunabilirsiniz, ayrıca tüketici hakem heyetine aracın iadesine ilişkin karar vermesi yönünde başvuru yapabilirsiniz.

 16. Sema dedi ki:

  Merhaba ben Sema. Ben avukata iş yerine yani fabrikaya ihtarname cektim ve yolladım 1 hafta oldu karşı taraftan bir haber gelmedi ve dilekçenin gelmedinigini öne koydular devamsız olarak işten çıkarma durumu var bide ama avukat ile fabrikanın anlaştığını düşünüyorum sizce bu durumda ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sema hanım,
   Muhtemelen göndermiş olduğunuz ihtarname tebliğ aşamasında yani halen postada olabilir, nasıl bir işlem yaptığınızı ve neden dolayı ihtarname çektiğinizi bilmediğimiz için kesin bir şey söyleyemiyoruz ancak avukatınızın karşı tarafla sizin bilginiz dahilinde bir anlaşmaya varacağına da ihtimal vermiyoruz, en doğrusu avukatınızla görüşerek nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermeniz olacaktır.

 17. kenan can dedi ki:

  Merhaba özel bir hastanede çalışıyorum bölüm değişikliği ve görev değişikliğinde tarafıma maaşımdan hariç bir düzeltme gibi bir ödeneği 2 yıl boyunca aldım sonrasında tesadüf zam yapılması gerekirken benim maaşımda düşüş fark ettim yeni zam ile birlikte soruguladığımda edindiğim bilgi insan kaynakları tarafından biz senden özür diliyoruz 2 sene boyunca sehven bir para yatırmışız bunu fark ettik kestik ve de geriye dönükte alacaz ve kabul etmedim zorla kağıt imzalatmaya çalıştılar imzalamadım şu an maaşımı asgari ücrete düşürdüler ve bodroma da kesinti adı altında yansıttılar.

  bende bu süreci yargıya taşımayı düşünüyorum öncesinde ihtar çektim noter aracılığı ile kesintinin durdurulması kesilen miktarın iadesi ve aynı şekil maaşım ın ödenmesi talebi ve bu sürece 7 iş günü içinde dönülmesi diye.

  benim gibi mağdur ettikleri bir çok kişi var ve büyük bir kurum bu şekil kendi hatalarının bedelini insanlara zorla ödetmeye ve mağdur etmeye çalışıyorlar.

  teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kenan bey,
   En doğrusunu yapmışsınız, hakkınızı yasal yollardan talep etmenizi ve bu konuda bir avukata danışmanızı ve gerekirse iş mahkemesine dava açmanızı tavsiye ederiz.

 18. Büşra dedi ki:

  Merhabalar;
  Eğiitim kurumu altında bir işyerinde çalışmaktayım. Çalışıyor olduğum kurum maaşımı asgari ücret gösteriyor. Kalanını da elden veriyor. Ayrıyetten 19 kasım 2018 tarihinde işe başlamadan başlatılması gereken sigortam 3 aralıkta başladıldı. Ve Bu kurum vergi kaçırıyor.Elden müşterilere makbuz veriyorlar fatura kesmiyorlar. Şahsi hesaplarına gelen ödemelerede fatura kesmiyorlar. Elimde tüm ıban bilgileri mevcut ve elden maaş aldığıma dair, diğer kişilere yapılan ödemelerde aynı şekilde watsap konuşmaları var. Ve şireketin watsap üzerinden kasa grupları mevcut. Watsaptan atılan makbuzlar vs.. Hepsi var. Watsap kanıt olarak sayılıyor mu bilmiyorum ama bunlar mevcut. Son olarak şirket sahibi iş çıkışlarımda araba ile beni takip ediyor. Bu durumlarda Haklı fesih yapabilir miyim? Yapabiliyorsam eğer dava süreci oluyor mu? Oluyorsa ne kadar süre zarfında açıklığa kavuşuyor. Yardımcı olmanızı rica ederim. Şimdiden Teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Büşra hanım
   İşyerinin sigorta primlerini eksik yatırdığından dolayı SGK ya, vergi kaçırdığından dolayı Gelir idaresi başkanlığına şikayet edebilirsiniz, işçinin iş sözleşmesini derhal fesih hakkı vardır buna ilişkin yazmış olduğumuz makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 19. Hilal dedi ki:

  İyi günler ben 23.06.2019 tarihinde devretatil adında biyer aldım ertesi gün cayma hakkımı kullanmak istediğimi söyledim öyle bi hakkınız yok dediler sözleşmede bu tesisi görerek beğenerek aldım yazısı yazdırıldı ondan dolayı iptal hakkınızı kullanamazsın dediler 7 bin tl peşinat yatırdım daha 3 gün oldu sözleşmeyi iptal edip yatırdığım parayı geri alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hilal,
   Öncelikle ilgili firmaya noterden sözleşmeden caydiğiniza ve pesinatin iadesine ilişkin ihtarname çekin, yine de paranız iade edilmezse tüketici mahkemesine dava açabilirsiniz.

  2. Hilal dedi ki:

   İyi günler ihtarnameyi çektik bugün 1 hafta oluyor bugün eşimi aramışlar paranın %30unu biz alırız demiş böyle bişey talep etme hakları varmıdır

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hilal hanım,
   Böyle bir haklarının olmadığı kanaatindeyim, ihtarnameye rağmen paranızın tamamı ödenmediği takdirde, Tüketici hakem heyetine ya da Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz.
   2019 yılı itibariyle Büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası ile 8 bin 480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 8 bin 480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacaktır.
   Ödemiş olduğunuz para miktarı belirttiğimiz bu değerlerden fazla değilse Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız, üstünde ise Tüketici Mahkemesine dava açmalısınız.

  4. Hilal dedi ki:

   7 bin tl verdik ne zaman alabiliriz parayı vermezlerse tüketici hakem heyeti bakıyor mu bu davaya

 20. Hasan dedi ki:

  Merhaba daha önceden garanti bankasından kredi kartı kullanmıştım ve ödemesini aksattıgım için avukatlık olmuştu bende bunun sonucunda avukata borcumu ödeyip adliyeden dosyamı kapattırmıştım elimde bütün belgelerim mevcuttur ve bunun akabinde 2yıla yakındır garanti bankasında benim borcum hala gözükmektedir ve gün geçtikce borcum artıyor garanti bankasına gittigimde borcunuz yoktur ama sadece sistemde mevcutttur diye oyalanıyorum borcunu ödedigim bi borç neden ödendi veya ödenmiştir diye yazılmıyor da bankada hala borç aktif olarak işlemeye devam ediyor bunun için şikayet ci olmalımıyım veya yapılabilcek başka bişeyim varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey,
   Bize belirttiğiniz şekilde Garanti Bankasına dilekçe ile başvurarak işlem sonucunun düzeltilmesini talep edebilirsiniz verilecek yazılı cevaba göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.


Önceki yazıyı okuyun:
İGDAŞ Dilekçe Örneği Abonelik İptali Fatura İtirazı Vs

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İGDAŞ), 1986 yılında kurulmakla birlikte, İstanbul’da yaklaşık 6 milyon vatandaşa hizmet vermektedir....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016