İhtarname Nasıl Çekilir Masrafı ve Ücreti Ne Kadar 2019

A+
A-

İhtarname nedir ve nasıl çekilir bugünkü yazımızda sizlere detaylı bir şekilde aktaracak ve yine bunun yanı sıra ihtarname çekilmesi için notere ödenmesi gereken ücretin ne kadar olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

ihtarname nasıl çekilir maiyeti ne kadardır

ihtarname nasil cekilir masrafi ve ucreti ne kadar

İhtarname Nedir

Kişilerin haklarının ihlali veya alacağının ödenmemesi gibi durumlarda yazılı olarak, genellikle Noter aracılığı ile hakkın ihlal edilmesi durumunu ya da karşılaşılan zararın yani alacağınızın ödenmesi gerektiğini, karşı tarafa bildirmeye yarayan işleme İhtarname denir. Böylece, ihtarname ile hak kaybınızla ilgili veya alacağınızın ödenmemesi gibi bir durumu karşı tarafa önceden hatırlatmış olması sağlanmış olacaktır.

İhtarname Noter Aracılığıyla Çekilmezse Ne Olur

Noterlik kanununda ihtar gönderme işini de noterlerin yapacakları genel işler arasında yer almıştır. İhtarname çekeceğiniz zaman bu işlemi noterlerde yaptırmanız çok daha faydalı olacaktır. Noterlerde yapılan bu işlem sonrasında sorun oluşmaması gözden kaçırılmamalıdır.

İhtarnameyi çektikten ve gönderdikten belli bir süre sonra yani yaklaşık bir ay kadar olan bu süreden sonra çekilen evrakı notere götürmeniz ve arka sayfasına karşı tarafa ulaşıp ulaşılmadığı konusunda mutlak surette tebliğ şerhini yazdırmanız gerekir. Aksi halde bu işlemin karşı tarafı bağlayıcı nitelikte olmasından ötürü, karşı tarafa tebliğ edilmeyen bir İhtarname yok hükmündedir.

İhtarname Nasıl Hazırlanır

İhtarnameyi kendiniz veya bir avukat aracılığı ile hazırlayabilirsiniz. Kendi hazırladığınız ihtarnameyi noterler aracılığı ile göndermenizde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat sizin hazırlamış olduğunuz bu ihtarnamede yazdıklarınızın hukuki boyutta incelenmesinde ve değerlendirilmesinde eksik veya yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği için sonrasında size faydadan çok zarar getirebilir, bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüm bunları hatırlatmamızdan sonra İhtarnamenizi en sağlıklı yollardan biri olan işinin ehli bir avukata yazdırabilirsiniz. Ayrıca bir avukat tarafından gönderilen ihtarname karşı tarafa biraz daha işin ciddiyetini gösterecektir. Bu işlemin ücretli olduğu ve bunun için belli miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitemizde yayımlamış olduğumuz İhtarname Örneği bölümümüzden birbirinden farklı çeşitlerde ihtarname örneklerinden yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır Kimler Başvurabilir (Geri Ödemesiz)

İhtarname Hazırlama Ücreti Ne Kadardır

İhtarname ücreti avukatlar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İhtarnameyi herhangi bir avukata ücret ödemeden kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak ihtarname hazırlanırken eksik bir husus bırakılmamalı bu konuda uzman birine danışılmalıdır ve benzer ihtarname örneklerinden faydalanılmalıdır. Noter aracılığı ile İhtarname çekmenizde ise ödeyeceğiniz tutar 150 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir bunun sebebi ise; ihtarnamenin türüne göre fiyat uygulamasının yapılmasıdır.

Sitemizde İhtarname Örnekleri ile ilgili geniş bilgi ve hazır ihtarnamelere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 270 YORUM
 1. ceylan özbek dedi ki:

  Merhaba iki yıldır özel bir firmada çalışıyorum ve son üç aydır maaş ödemesi alamıyorum sürekli haftaya ödiyecem diye oyalanıyoruz artık işe gitmek istemiyorum ama alacaklarımdan vazgeçmek istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceylan hanım,
   İşçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, ihtarname çekerek maaş ve diğer haklarinizin ödenmesini talep edebilirsiniz, yine de odenmezse iş mahkamesine dava açabilirsiniz.

  2. Emrah dedi ki:

   Merhaba işyerinden alacagım için arabulucuyla anlaşıp alacagimi 4 taksite böldük fakat ödenmedi bende hacz edilebilirlik şerhi çıkardım adliyeden şimdi işmahkemesine gitmeliyim avukat aracılığı ile haczmi etmeliyim yanitlarsanız sevinirim..saygilar

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emrah bey,
   Uzlaşma ve arabuluculuk da düzenlenen rapora istinaden eşim yerine getirilmezse rapora istinaden icra takibi başlatabilirsiniz.

  4. Canan doğan dedi ki:

   Merhaba beykent okulu na erken kayıt yaptırdık kredi kartına ağustos ayında ödemeler bitti ancak okulun ismi fen bilimleri olarak değişmiş ve bize haber verilmedi paramızı almak istiyorum ancak ödeme yapmıyorlar okulun ruhsatı yoktu öğrencim haliyle okula kayıt yapamadık başka okula yazdırdık ihbarname nasıl yazılır bilmiyorum notere gittim ancak onlar pek yardımcı olamadılar ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Canan hanım,
   Noterden ihtarname çekmeden önce içeriğinde ne yazacağını önceden sizin hazırlamanız gerekmektedir, ihbarnamede neden sözleşmeyi fesih etmek istediğinizi, haklı sebeplerinizi bir bir yazmanız faydalı olacaktır, ayrıca yatırdığınız ücretin hangi hesap veya IBAN numarasına yatırılmasını istediğinizi belirtebilirsiniz, ihbarnamaye cevap verilmedi veya olumsuz cevap verildiği takdirde dava açabilirsiniz.

 2. Savaş dedi ki:

  Merhaba yaklaşık bir sene oldu dükkanı kiraya verdim kiracı dolgaz yaptırdı Bir senedir kira vermiyor kontrat sözleşme bitti paramı alamadım kiracıyı çıkartmak istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Savaş bey,
   İki kira bedelinin üst üste ödenmemesi kiracının tahliyesi için yeterli bir sebeptir bu nedenle öncelikle noter aracılığıyla kira borcunu ödemesi ve 30 gün içerisinde tahliyesi için ihtarname göndererek tahliyesini isteyebilirsiniz, buna rağmen işyerinin tahliyesi gerçekleşmezse gerçekleşmezse icra yolu ile tahliyesini gerçekleştirebilirsiniz.

 3. Emrah dedi ki:

  13 aydır bir firmada calışmaktayım maaşımın ve mesaim in bir kısmı sgk da gösterilmiyor işimi sonlandırmak istiyorum kıdem ve ihbar tazminatını nasıl ala bilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emrah bey,
   İşçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, noter aracılığıyla çekerek tazminatlarinizin ödenmesini talep edebilir, ödenmemesi halinde iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

  2. Yasemin Dadak dedi ki:

   2013 senesinden beri bir firmada mevsimlik işçi sözleşmesiyle çalışıyorum. Kabul etmediğim halde beni askıya alıyorlar. Hak edişim almak istiyorum ayrıca 6 ay işsiz kalıyorum ve işsizlik maaşından da mahrum oluyorum. Ne yapmalıyım

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım,
   Yasal olarak ilgili firmanın mevsimlik işçi sözleşmesinin kanuna uygun olması ve çalıştığınız süre içerisinde maaşınız ödenerek sigortanızın yatması halinde herhangi bir işlem yapsanız bile sonuç alamayacağınız kanaatindeyiz ancak yine de bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 4. Veysel dedi ki:

  Merhaba 5 yıl 4 ay çalışmaktayım. 01.08.2019 tarihi itibariyle çalıştığım devir eden A şirketinin sözleşmesi bitmiş olup, devir alan B şirketi ile (ilk 2 ay deneme süresi) olacak şekilde yeni sözleşme imzaladım. Geçmişe dönük tüm haklarım asıl işverende olduğu gibi devam etmektedir. Iki iş arkadaşım yeni şirket ile çalışmak istemeyip sözleşmeyi imzalamadılar ve asıl işverene dilekçe yolu ile kıdem tazminatlarının ödenmesini talep ettiler ve kabul edildi. Kısa süre içerisinde ödeyecekler. Şimdi ben yeni şirketin çalışma koşullarından memnun değilim. Maaşımıza herhangi bir zam yapılmadı ve olduğu gibi devam edileceği sözleşmede belirtildi. Diğer iki iş arkadaşım gibi mahkemeye vermeden ve ihtar çekmeden kıdem tazminatımı alıp işten ayrılmak istiyorum. 2 aylık deneme süresi boyunca bunu yapmam mümkün mü? Yeni sözleşmeyi imzaladığım halde böyle bir hakkım var mı? Lütfen cevap verebilir misiniz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Veysel bey,
   Halen deneme süresi içerisinde olduğunuz için ilk şirketinizden yani devreden şirketten tazminatlarınızı talep edebileceğiniz kanaatindeyiz ancak yine de bu konuda bir avukata danismanizi ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

 5. Eyüb dedi ki:

  İyi günler. Tam 1 sene oldu engelli aracı aldık. Aracın iç kısmından muhtelif yerlerden sürekli rahatsız edici sesler geliyor. 5 kere servise gitti işlem yapıldı. Aracın Yenisini talep etmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eyüb bey,
   Aracın kullanıcı hatasından kaynaklanan bir arızası yoksa garanti kapsamında servis tarafından arızanın giderilmesi gerekmektedir, bu şekilde sonuç alamadığınız takdirde tüketici mahkemesine bu konuda başvurabilirsiniz.

 6. Hafize Yılmaz dedi ki:

  2 yıldır bir konut yapı kooperatifinde eşim adına üyelik var.Eşimle yaşanan sorunlar nedeniyle kooperatifteki üyeliğinin devir edeceğini eşim sık sık dile getirmekte.Bu üyelik devrini benim bilgim olmadan yapmaması için koop.yön.kuruluna ihtarname çekip böyle bir işlem söz konusu olursa bilgi verilmesini talep edebilirmiyim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hafize hanım,
   Bu konuda bir avukata danismanizi tavsiye ederiz, böyle bir işlem yapabilmeniz için ayrıca dava açmanız gerekebilir,

 7. çağla dedi ki:

  Merhaba,
  Şirketin kreş açma zorunluluğu olduğu halde kreş yok. Fakat bir iki ay içinde açılacak diye bir söylenti var.
  Fakat benim bekleyecek zamanım yok bu nedenle haklarımı alarak ayrılmak istiyorum. 2 ay sonra açılacak diyerek kıdem tazminatımı vermeme hakkı olabilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Çağla hanım,
   Kıdem tazminatı alabilmemiz için 1 yıldan fazla aynı işyerinde çalışıyor olmanız gerekmektedir, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 8. Onur dedi ki:

  Merhabalar , 3 yıldır bir şirkette çalışmaktayım işten ayrılmak istiyorum ve işimden eskisi kadar memnun değilim. Kıdem tazminatımı almak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Onur bey,
   İşçinin işten haklı nedenle ayrılmadan tazminat isteme hakkı yoktur bu nedenle işçinin haklı nedenlerle iş sözleşmesini feshi konulu makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yine bu konuda merak ettiğiniz diğer hususlara da sitemizde yayınladığımız makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

 9. Ömür Kula dedi ki:

  Ebeveynlerin vefati üzerine henüz 8 mirasçi kardeş tarafindan paylaşimi yapilmamiş, mirasa söz konusu tarlalar 4 kardeş tarafindan, hak sahibi mirasçilara herhangi bir bedel ödenmeksizin ekip-dikilmeye devam ediliyor. Söz konusu arazilerin boşaltilmasi, traktör ve diğer tarim aletlerinin miras paylaşimi yapilana kadar kullaniminin sonlandirilmasi için ihtar çekmek istiyorum. Devaminda, miras paylaşimi ….. tarihine kadar yapilmadiği ve anlaşilmadiği takdirde mahkeme yolu için başvuracağimi da ihtar etmek istiyorum. İhtar içeriğine böyle bir şerh koşabilir miyim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ömür bey,
   Bunun farklı yolları da vardır mesela ecrimisil davası açarak araziyi kullanan diğer mirasçılardan kullanım bedelini isteyebilirsiniz, yine de bu konuda bir işlem yapmadan önce bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Noterden istediğiniz şekilde ihtarname çekebilirsiniz ancak önemli olan onun hukuki bağlayıcılığının olmasıdır..

 10. Emre ates dedi ki:

  3.5 yildir ozel bir şirkette çalışmaktayım bedelli askerlik icin sevk belgem bu gün cıktı sevk belgem ile muhasebeye gittim askerlik sebebiyle isten ayriliyorum kidem tazminatimi talep ediyorum dedim.Raporlu olduğum için çıkış yapamayacaklarını söylediler. Tazminatimi elden vereceklerini söylediler ve bende noterden ihtar çektim 28.06.2016 tarihinden beri yanınızda çalışmaktayım 13.09.2019 tarihi itibariyle sevk belgemi aldigim icin askerlik sebebiyle isten ayrılıyorum kıdem,fazla mesai , tatil ücretleri tarafıma ödenmesini rica ediyorum diye ihtar çektim falat noter sevk belgemin eklenmesine gerek yok dedi eklemedim.iban numaramı yazdım. Sevk başlangıç tarihim 13.09.2019 bitiş tarihi 28.09.2019 bana muhasebeci geçersiz olacağını söyledi doğru bi yol mu gidiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey,
   İşçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı bulunmaktadır bu nedenle iş sözleşmeniz haklı nedenlerle fesh edilmezse noterden ihtarname çekerek doğru bir işlem yapmış oluyorsunuz, buna rağmen tazminatlarınız ödenmediği takdirde iş mahkemesine dava açabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için sitemizdeki makaleleri okumanızı veya bir avukata başvurmanızı tavsiye ederiz.

 11. Ebru dedi ki:

  merhaba 1,5 yıl çalıştığım iş yerimden son 10 ay maaş alamadığım gerekçesiyle anlaşarak ayrıldım. İşveren kalan miktarı ödeyeceğini belirtip beni 6 aydır oyalıyor. 100-200 tl gibi küçük miktarlar verip geçiştirmeye çalışıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim? İhtarname için geç mi kaldım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ebru hanım,
   Noterden ihtarname çekerek ödenmemiş ücret ve tazminatlarınızı talep edebilirsiniz yine de ödenmemesi halinde İş Mahkemesine dava açarak ücret ve tazminatlarınızın ödenmesini talep edebilirsiniz, ileride mağdur olmamanız açısından bu konuda bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederiz.

 12. Şükrü kas dedi ki:

  Merhabalar 7 yıldir fabrikada calisiyorum sık sık pazar mesaileri haftaci 16 saat calismaya mecbur birakiliyorum yapmadigim takdirde seni baska bolume yara bi alt kadameye veririz diye tehtid ediliyorum bu konuda ne yapmaliyi simdiden tassekurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şükrü bey,
   Öncelikle sitemizde yayınladığımız İşçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz ayrıca bu konuda yazmış olduğumuz diğer makalelere de bakmanız faydalı olacaktır, haklı sebeplerle iş verene ihtarname çekebilirsiniz ve tazminatlarınızın ödenmesini talep edebilirsiniz.

  2. Özge Ç. dedi ki:

   Merhabalar, ben 38 gün küçük bir firmada çalıştım. Sadece 1 gün izin yaptırdılar. Sürekli psikolojik baskı uyguladılar ve kendim çıkarsam paramın kalacağını söyleyip tehtid ettiler. Dün dayanamadım ve çıkıyorum deyip çıktım. 20 günlük param içeride kaldı. Hergün 10 saat çalıştım 2 saat mesai yaptım. Bu ay 200 saat çalıştım. Maaş mesai yol ve yemek param içeride kaldı. Nasıl bir yol izlemeliyim?

 13. melike dedi ki:

  ben özel bir şirkette daimi nezaretçilik ypıyorum yaklaşık iki senedir son 9 aydır maaşımı alamıyorum. sigortadan çıkısım yapıldı ancak daimi nezaretçi atamam halen devam etmekte kalan haklarımı almam için nasıl bir yol izlemeliyim .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melike hanım,
   Bu süreçte bir avukattan yardım alarak işlemlerinizi takip ettirmenizi tavsiye ederim, ihtarname çekmenize rağmen içeride bulunan maaş ve tazminatlarinizin ödenmemesi halinde iş mahkemesine dava açabilirsiniz. Sitemizde bulunan işçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu makalemizi ve benzer diğer makaleleri okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 14. Ayse zirek dedi ki:

  Merhaba,2017 yılında esimden boşandım . Boşanırken üzerimdeki aracı kendisine devrettim . Fakat bir türlü üzerine almıyor . Boşanma davasından sonra aracla kaza gecirmiş . Tarafıma yükşü bir ödeme emri geldi . Aracı devralması için ne yapmalıyım ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım,
   Burada önemli olan aranızda bir protokol olup olmadığıdır şayet yoksa aracı bağlatabilirsiniz, bu konuda bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 15. Bayram dedi ki:

  Merhaba,
  Ben bir freelancer yazılımcı ile mobil uygulama yaptırmak için 3500 TL karşılığında anlaştım. Ücretin yarısını iş başlangıcında ödedim. Kalan kısmını da anlaşmamız gereği iş bitimi verecektim. Yazılımcı bana 2 haftada işi bitirip teslim edeceğini söyledi. Sonrasında çeşitli bahaneler öne sürerek bu süreci 9 hafta uzattı. Sonra işi iptal etmek istediğimi söyledim. Kabul etti, ücreti iade edeceğini söyledi. 3 hafta beni oyaladı. Şimdi ise telefon numaramı engellemiş, hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Bu kişiyi dolandırıcılık kapsamında savcılığa şikayet edebilir miyim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bayram bey,
   İlgili şahıs hakkında savcılığa dolandırıcılık suçundan dolayı şikayette bulunabilirsiniz, sitemizde yayınladığımız dolandırıcılık şikayet dilekçesi örneklerinden faydalanarak dilekçenizi hazırlayabilirsiniz. Dolandırıcılık suçu şikayet dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz

 16. Ayse dedi ki:

  Merhabalar tadilat firmasıyla sözleşme yaptık 20 günde teslim olacaktı 13 bin peşinat verdik kalan borç 10 tane senet yapıldı 33 gün oldu oyalıyorlar sözleşme Aslı var elimde senetlerin günü geliyor senetlerin geçersizliğini için noterden ihtarname nasıl yapabilirim karakolda şikayet edeceğim ne yapmam lazım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım,
   Noterden ihtarname çekebilirsiniz ayrıca tüketici mahkemesine de dava açabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak için bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 17. Seyfi dedi ki:

  Merhaba, CarrefourSA marketin otoparkında , aracımın üzerine, serbest halde bulunan ve bu markete ait bir market arabası düştü ve stop lambasını kırdı.Markete yazılı başvuru yaptım fakat 2 aydır zararını telafi yoluna gitmediler.Bununla ilgili ilk adım olarak ihtarname çekmek istiyorum.Bir örnek var mıdır? Ya da nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seyfi bey,
   Öncelikle yaşanan olayın sizinde belirttiğiniz gibi İlgili marketin kusuru olduğuna ilişkin tesbit yaptırmanız ve bunu da tutanak altına almanız gerekmekteydi, böyle bir işlem yaptıysanız noter aracılığıyla ihtarname çekmenizi tavsiye ederiz şayet böyle bir geçerli tutanak yoksa bunu tahsil etmenizin zor olacağı kanaatindeyiz yine de hukuki diğer yolları deneyebilirsiniz.
   Sitemiz de bulunan ihtarname örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde ihtarname hazırlayabilirsiniz.

  2. Özge Ç. dedi ki:

   Merhabalar, ben 38 gün küçük bir firmada çalıştım. Sadece 1 gün izin yaptırdılar. Sürekli psikolojik baskı uyguladılar ve kendim çıkarsam paramın kalacağını söyleyip tehtid ettiler. Dün dayanamadım ve çıkıyorum deyip çıktım. 20 günlük param içeride kaldı. Hergün 10 saat çalıştım 2 saat mesai yaptım. Bu ay 200 saat çalıştım. Maaş mesai yol ve yemek param içeride kaldı. Nasıl bir yol izlemeliyim?

 18. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba yeni ev aldık içinde kiracı vardı kasım ayı zam ayıydı bildirdik zam yaptık ancak zamsız ücretindennyatırdı inat etti zammı kabul etmiyor. İhbar çekeceğiz noterden hakkımız vardır dimi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Çiğdem hanım,
   Yapmış olduğunuz zam oranı TEFE – TÜFE oranları esas alınarak yapılmış olmalıdır, Noterden ihtarname çekebilirsiniz ancak bu kiracının tahliyesi için yeterli olmayabilir, kiracının iki ay üst üste kirayı ödememesi halinde icra yoluyla tahliye işlemi başlatabilirsiniz, yine de bir avukata danışmanızı ve tahliye davası veya şartları oluşmuşsa icra yoluyla tahliye işlemini avukat aracılığıyla yapmanızı tavsiye ederiz.

 19. Dursunali nacak dedi ki:

  Merhaba beşbuçuk yıldır çalıştığım işyerinde, 1 yılı aşkındır maaşlar düzenli yatmıyor, bazen 3 ay içeri girdiğimiz oluyor, şuan 1 ay geriden geliyoruz.İş feshi yapma hakkım varmı? Ben fesih ihtarnamesi çektiğimde, tebligat işletmenin eline geçene kadar yada geçtikten hemen sonra alacağımı yatırırsa, fesih geçerli olurmu, yada alacak ödendiği için durum ortadan kalkarmı? Bu ihbarı çektikten sonra orada çalışmak sıkıntı olacağı için bilgi almak istiyorum.iyi çalışmalar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dursun Ali bey,
   İşçinin haklı nedenlerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, işçinin haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih hakkı konulu makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

 20. Ayhan KUTLU dedi ki:

  Tarlaya tavuk çiftliği yaptırmak için demir firmasından demir aldım. Parasını peşin ödedim, fakat kış şartları ve olumsuz hava nedeni ile (çamurdan dolayı, kamyon battığı için hiçbir malzemeyi götüremiyorum) işe başlanamadığı için ustada işi bıraktı bende yapım işinden vazgeçtim. Demir fabrikadan hiç çıkmadı, irsaliye, fatura kesilmedi, demir fiyatları da düşmedi, hiçbir sözleşmede yok. paramın iadesini istiyorum, şirket vermiyor, bunun için ne yapmalıyım.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayhan bey,
   Noterden ihtarname çekebilirsiniz, paranız yine ödenmezse bir avukatla görüşüp asliye ticaret mahkemesine dava açabilirsiniz.


Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016