İhtiyati Haciz Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

A+
A-

İhtiyati haciz kararının ne olduğu, ne amaçla ihtiyati haciz kararı alınabileceği ve ihtiyati haciz ile ilgili diğer konularda daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla bilgi vermeye çalışmıştık. Genel olarak, ihtiyati haciz iki yönü ile ele alınmalı ve olaya iki farklı yönden bakılmalıdır. İlk olarak, alacaklının gözü ile olaya bakıldığında, alacaklının, alacağını gerçekleştirmek ve bu nedenle borçlunun kötü niyetli olarak mal kaçırmasını engellemeye yönelik yapılan işlemler olarak değerlendirilebilir. İkinci olarak, borçlu yönünden olaya bakıldığında ise, borçlunun herhangi bir borcundan dolayı, ihtiyati haciz kararı ile mallarının tamamına veya bir kısmına tedbir kararı konularak ticari faaliyetinin veya maddi haklarının bir şekilde kısıtlanması sonucunda, geriye dönüşü olmayan, oluşacak veya oluşabilecek zararlarının meydana gelmesi söz konusudur.

ihtiyati hacize itiraz dilekçesi

İhtiyati Haciz Kararina İtiraz Dilekce Ornegi

İhtiyati haczin kaldırılması ile ilgili olarak daha önce ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz İhtiyati Haciz Kararına İtiraz konulu yazımızla okurlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazımızda ihtiyati haczin kaldırılmasına ilişkin yapılacak olan işlemler ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra ihtiyati haciz kararına itiraz dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

İhtiyati Haciz Kararı Nasıl Kaldırılır

İhtiyati haciz kararı iki şekilde kaldırılabilir, ihtiyati haciz kararına itiraz edilerek veya teminat gösterilmesi halinde, ihtiyati haczin kaldırılmasına karar verilebilir.

İhtiyati Haciz Kararına Kimler İtiraz Edebilir

İhtiyati haciz kararına, borçlu olan şahıs veya ihtiyati haciz kararından zarar gören üçüncü kişiler itiraz edebilir. İİY.nın 265/1 maddesinde “İtiraz mahkemenin yetkisine, ihtiyati haciz nedenlerine ve teminata ilişkin olabilir.” şeklinde açıklama yapılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır Püf Noktaları

İhtiyati Haciz Kararına İtiraz Nedenleri

Genel olarak ihtiyati haciz kararına itiraz nedenlerinden bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  1. Aynı borçtan dolayı ikinci kez ihtiyati haciz kararı verilmesi nedeniyle itiraz.
  2. Alacağın muaccel olmadığı itirazı.
  3. İhtiyati haciz kararı veren mahkemenin yetkisiz olduğuna itiraz.
  4. Alacağın rehinle teminat altına alındığı itirazı.
  5. Teminatın yetersiz olduğuna itiraz.

Üçüncü kişilerin ihtiyati haciz nedeniyle mahkemenin yetkisine itiraz hakkı yoktur. (İİY. 265/2.md)

İhtiyati haciz kararı verilirken borçlu dinlenmiş ise bu karara borçlunun itiraz hakkı yoktur ancak ihtiyati hacze karar verilirken borçlu dinlenmemişse bu karara karşı ona itiraz olanağı tanınmıştır.

İhtiyati Haciz Kararına İtiraz Nereye Yapılır

İhtiyati haciz kararına karşı itiraz işlemi, kararı veren mahkemeye yapılabilir. Ancak ihtiyati hacizde karar verildikten sonra alacaklı, borçluya karşı dava açmışsa itiraz davanın açıldığı mahkemede yaptırılmalıdır.

İhtiyati Hacze İtiraz Süresi Ne Kadardır

İcra ve İflas Yasasının 265/1.maddesinde ihtiyati haciz kararına itiraz süresi açıkça belirtilmiştir. Buna göre, ihtiyati haciz kararına karşı yedi gün içerisinde itiraz edilebilir. Yedi günlük itiraz süresi hak düşürücü niteliktedir. İtiraz süresi tebliğden veya tefhimden (yüzüne karşı) itibaren başlar

İhtiyati Hacizde Kararına İtirazım Reddedilirse Ne Yapabilirim

İhtiyati haciz kararına itiraz üzerine verilen karara karşı istinaf yoluna başvurulabilir. İstinaf başvurusu yetkili Bölge Adliye Mahkemesi tarafından incelenerek bu konuda karar verilir. Bölge Adliye Mahkemelerinin bu konudaki kararları kesindir. İstinaf yoluna başvuru, ihtiyati haciz kararının icrasını durdurmaz.

İhtiyati Haciz İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

İhtiyati haciz itiraz dilekçesi yazılırken, somut olaylar ele alınarak yazılmalı ve gereksiz konulara değinilmemelidir.  Dilekçede bütün deliller, kronolojik sıra içerisinde açık ve net şekilde gösterilmeli ve gereksiz tekrarlardan kaçınılmalıdır. İhtiyati haciz itiraz işlemlerinin karışık ve zor bir süreç içermesi nedeniyle avukatınızdan veya bu konuda uzman bir hukukçudan yardım alınarak dilekçenin yazılması ileride herhangi bir hak kaybı yaşanmaması açısından faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Reddedilen KOSGEB Projesine İtiraz Dilekçe Örneği (İşleyiş)

İhtiyati Haciz İşlemine İtiraz Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan ihtiyati haciz işlemine itiraz dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. İhtiyati haciz itiraz dilekçesi örneğinin, örnek olarak hazırladığını ve kurgudan ibaret olduğu unutulmalıdır. İhtiyati haciz itiraz dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.NOT : Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan ihtiyati haciz itiraz dilekçe örneği veya diğer dilekçe örnekleri tamamen kurgudan ibarettin ve bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Bu konuda yaşanacak olan herhangi bir hak kaybından sitemiz sorumlu değildir.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

ihtiyati haciz dilekçesi

İhtiyati Haciz Kararının Adi Senede Dayanılarak Kaldırılması İstemi Dilekçesi

İhtiyati Haciz Kararının Adi Senede Dayanılarak Kaldırılması İstemi Dilekçesi Sayfa 2

ihtiyati hacizin kararının kaldırılma istemi dilekçe örneği

İhtiyati Haciz Kararının Kaldırılması İstemi Dilekçesi

İhtiyati Haciz Nedeniyle Uğranılan Zararın Ödenmesi İçin Dilekçe Örneği

PDf formatı için aşağıdaki linklere tıklayınız.

ihtiyati haciz kararinin kaldirilmasi istemi Dilekce ornegi Adi Senede Dayanılarak Verilen

ihtiyati haciz kararinin kaldirilmasi istemi Dilekce ornegi

ihtiyati Haciz Nedeniyle Ugranilan Zararin odenmesi istemi dilekce ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İhtiyati Haciz Kararına İtiraz

İhtiyati haciz iki şekilde kaldırılabilir,  ihtiyati haciz kararına itiraz ve teminat gösterilmemesi halinde, ihtiyati haczin kaldırılmasına karar verilebilir. İhtiyati Haciz...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016