İhtiyati Haciz Talebi Dilekçe Örneği

A+
A-

İcra takibine konu olaylarda, borçlu olduğu iddia edilen kişilerin herhangi bir şekilde borçtan kurtulmak için, ellerinde bulunan mallarını çıkarmaya yönelik yapacakları eylemleri önlemek amacıyla, alacaklı olduğunu iddia eden kişi veya kişiler tarafından mahkeme kararı ile borçlunun mal varlığına tedbir kararı konulabilir. İhtiyati haciz kararının ne olduğu ve ihtiyati haciz ile ilgili yapılması gereken konularla ilgili, ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz İhtiyati Haciz Nedir konulu yazımızda bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda, ihtiyati haciz ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra İhtiyati Haciz Talebi Dilekçe Örneğini paylaşarak istifadenize sunacağız.

İhtiyati Haciz, para alacaklarına ilişkin olarak doğmuş veya doğacak olan takibin sonucunun güvence altına alınması amacıyla,  mahkeme kararı ile borçlunun mal varlığının tamamına veya alacak miktarınca bir kısmına el konulmasını sağlayan geçici bir hukuksal koruma yoludur.

ihtiyati haciz talep dilekçesi

İhtiyati haciz talebi dilekçe örneği

İhtiyati Haciz Kararının Amacı Nedir

İhtiyati haciz kararının amacı, alacaklıyı hukuksal olarak korumaya yönelik olarak yapılan geçici bir korumadır. İhtiyati haciz kararı ile, borçlu olan kişilerin kötü niyetli olarak yapacakları davranışların yapılmasını engelleyecek tedbirlerin alınması ve borçlu olan kişinin mal varlığının bir kısmına veya tamamına el konularak, alacaklının alacağına ilişkin hukuksal koruma sağlanmış olur.

İhtiyati Haciz Kararı Nasıl Alınır

İhtiyati haciz kararı, mahkeme kararı ile alınabilir. İhtiyati haciz kararları dava açılmadan önce veya davadan sonra da alınabilir. İhtiyati haciz kararı alınabilmesi için tam ispata gerek yoktur, yaklaşık ispat ile de bu karar alınabilir. Bu konuda görevli mahkemeler genel görevli mahkemelerdir.  Borçlunun yokluğunda da (gıyabında) ihtiyati haciz kararı verilebilir, yoklukta verilen kararlara itiraz edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Belediye Şikayet Dilekçesi Örneği

İhtiyati Haciz Dilekçesi Nasıl Yazılır

İhtiyati haciz dilekçesi hazırlanırken, dilekçenin anlam bütünlüğü içinde olduğuna dikkat edilmeli, kronolojik sıraya dikkat edilerek, özellikle ihtiyati haciz talebimizin dayanağı olan konular ile ilgili talepte bulunulmalı, bu hususlar dilekçede açıkça belirtilmelidir. Genel olarak alacak davalarına ilişkin işlemlerin, icra takip ve işlemlerinin karışık ve zor bir süreç içermesi nedeniyle ihtiyati haciz talebinde bulunmadan önce avukatınızdan veya bu konuda uzman bir hukukçudan yardım alınması ileride herhangi bir hak kaybı yaşanmaması açısından faydalı olacaktır.

İhtiyati Haciz Talep Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlamış olduğumuz ihtiyati haciz dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişikleri yaparak talebinize uygun uyarlama yapabilirsiniz. İhtiyati haciz dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikler yapılırken, gereksiz konulara değinilmekten kaçınılmalı ve dava konusu olay veya talebiniz dışındaki konulara değinilmemelidir. İhtiyati haciz dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan ihtiyati haciz dilekçe örneği veya diğer dilekçe örnekleri tamamen kurgudan ibarettir ve bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Bu konuda yaşanacak olan herhangi bir hak kaybından sitemiz sorumlu değildir.

Resimleri üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

ihtiyati haciz dilekçesi

İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği

İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği Sayfa 2

ihtiyati haciz istem dilekçesi

İhtiyati Haciz İstemi Dilekçesi Örneği

İhtiyati Haciz İstemi Dilekçesi Örneği Sayfa 2

Dilekçe örneklerini PDF olarak aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

ihtiyati Haciz dilekcesi ornegi

ihtiyati Haciz İstemi Dilekcesi ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İhtiyati Haciz Nedir

İhtiyati haciz nedir kısaca tanımını yapacak olursak; para alacaklarına ilişkin doğmuş veya doğacak takibin sonucunun güvence altına alınması için mahkeme...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016