İkametgah Değişikliği İçin Nereye Başvurulur (Cezası Var mı)

A+
A-

Yürürlükteki kanunlar gereği adres değişikliği yapan kişilerin bu değişikliğin bildiriminde bulunması yasal bir zorunluluktur. Söz konusu bildirim ikametgah değişikliği bildirimi olarak bilinmekte ve oy kullanmak, aile hekimi atamasından yararlanabilmek vb. birçok konu için büyük önem arz etmektedir.

ikametgah adres değişikliği için nereye müracaat edilir

ikametgah degisikligi icin nereye basvurulur

İkametgah / Adres Değişikliği için Nereye Başvurulur?

2007 yılında teknolojik bir dönüşüm programı başlamış ve aynı yıl içerisinde e-Devlet, e-Okul, e-Randevu vb. sistemler ortaya çıkmıştı. Yine aynı yıl içerisinde yürürlüğe giren bir kanun uyarınca kişilerin ikametgah adreslerinin veri tabanına kayıt edilmesi kararlaştırıldı ve herhangi bir değişiklik yapılması halinde bildirimde bulunulması gerektiğiyle ilgili yasa değişikliğine gidildi. Bu kapsamda ikametgah değişikliği yapacak kişilerin yararlanabileceği iki farklı hizmet kanalı bulunmaktadır:

  1. İl Nüfus Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmak,
  2. e-Devlet üzerinden bildirimde bulunmak.

İkametgahının nerede olduğunu öğrenmek isteyen vatandaşlar adres.nvi.gov.tr web sayfasını ziyaret edip sorgulama gerçekleştirebilir.

İkametgah Değişikliği için Gerekli Belgeler

İkametgah değişikliğini Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirecek kişiler;

  • Kirada oturmaları halinde kira sözleşmesi, elektrik faturası, su faturası veya doğal gaz faturası ile,
  • Satın aldıkları evde oturmaları halinde tapu veya kat irtifakı, elektrik faturası, su faturası, doğal gaz faturası ile ikametgah değişikliği bildiriminde bulunabilir.

Eğer bildirimde bulunulan adreste farklı bir kişinin ikametgahı bulunuyorsa apartman yöneticisi ya da mahalle muhtarından birlikte oturulduğuyla ilgili yazılı belge alınmalı ve bu belge ibraz edilmelidir. Ya da oturuluyorsa söz konusu evde ikametgah bildiriminde bulunan kişiyle birlikte oturulduğu bilgisi paylaşılabilir.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Nüfus Müdürlüğü’ne yukarıda belirtilen belgelerle randevu alınması gerekmeksizin gidilebilir. Sıra numarası alıp görüşme yapılan herhangi bir memurdan adres değişikliği talebinde bulunulmasına istinaden kısa süre içerisinde işlemler gerçekleşecektir.

Adres Değişikliği Bildirim Süresi

Adres değişikliği için en geç 20 iş günü içerisinde bildirimde bulunulması gerekir. Söz konusu süre içerisinde bildirimde bulunmayan kişiler tespit edildiğinde haklarında idari para cezası uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  5 Adımda Cumhurbaşkanına Nasıl Mektup Yazılır

İdari para cezası miktarı ise 50 TL’dir. Eğer ceza kesildiğiyle ilgili bildirim aldıktan sonra 2 hafta içerisinde ceza ödenirse % 25 indirimden yararlanılabilir ve 37.5 TL’lik ödeme yapılması mümkün olur.

Yanlış adres bildiriminde bulunmanın cezası ise tam 1000 TL’dir. Eğer hali hazırda oturmadığınız bir adreste ikamet ettiğinizi belirtir ya da devlet kurumunu yanıltıcı nitelikte bir bilgi paylaşırsanız aykırı bildirim cezasına maruz kalırsınız.

e-Devlet Adres Değişikliği

e-Devlet aracılığıyla adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşların mutlaka elektronik imza ya da mobil imza sahibi olması gerekir. Aksi taktirde adres değişikliği yapmak için Nüfus Müdürlükleri’ne başvurmaktan başka çare yoktur.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza alabilmek için BTK tarafından yetkilendirilmiş hizmet sağlayıcılarından birisi ile çalışmak gerekir. İlgili hizmet sağlayıcılarına elektronik imza için başvuru ilettikten sonra kişiye özel kripto bir şifre üretilecek ve bu şifrenin tanımlaması yapılacaktır. Söz konusu şifrenin tanımlı olduğu bilgisayar ya da telefon ile yapılan işleme kişinin en üst kademeden yetki vermesi mümkün hale gelerek gerçekleşebilecektir.

Sitemiz üzerinden Adli Kontrol Adres Değişikliği Dilekçe Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İhtiyati Tedbir Kararı Nedir Nasıl Çıkarılır

İhtiyati tedbir 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 389-406 maddeleri arasında ele alınmış olup,  Geçici Hukuki Korumalar başlığı altında, iki bölüm...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016