İki Kişi Arasında Düzenlenen Sözleşme Örneği : Nasıl Düzenlenir

A+
A-

Sözleşme, iki veya daha fazla kişi arasında yasal yükümlülükleri ve hakları yazılı olarak düzenlenen belge olarak tanımlanabilir. Sözleşmenin varlığından söz edilebilmesi için iki veya daha fazla kişi arasında düzenlenmiş olması ayrıca yasalara uygun olması gerekmektedir. Bu yazımızda sözleşmenin ne olduğu, nasıl düzenlenmesinin gerektiği hakkında bilgi verdikten sonra sözleşme örneğini paylaşarak istifadenize sunmaya çalışacağız.

iki kişi arasında yapılan sözleşme örneği

İki Kişi Arasında Düzenlenen Sözleşme Örneği

Sözleşme Nedir

Sözleşme, iki veya daha fazla kişi arasında düzenlenir ve düzenleyen kişilere yasal sorumluluk yükler. Sözleşmenin taraflarından biri veya birkaçının sözleşmede belirtilen şartlara uymaması halinde, sözleşmenin diğer taraf veya tarafları sözleşmeyi delil göstererek yasal haklarının temini için dava açma hakkına sahiptirler.

İki Kişi Arasında Yapılan Sözleşme

Sözleşme iki kişi arasında yapılabildiği gibi ikiden fazla kişi arasında da yapılabilir. Ancak, sözleşmenin taraflarının en az iki kişi olması gerekmektedir. Sözleşmede yasaya aykırı herhangi bir madde yer alamaz.

Sözleşme Çeşitleri Nelerdir

Sözleşme hayatımızın birçok alanında yer alır. Günlük hayatımızda kurumsal firmalarla yapmış olduğumuz telefon, su, internet, elektrik veya benzeri abonelikler için veya kiralamış olduğumuz bir ev sahibi ile yapmış olduğumuz kira kontratı bir sözleşmedir. Bu sözleşmelerde taraflar yapılması gerekenleri belli bir yasal düzene oturtmaya çalışır. Düzenlenmiş olan sözleşme ileride taraflar arasında meydana gelecek olan anlaşmazlığında hukuki dayanağı olacaktır. Genel olarak sözleşme çeşitlerini, Hizmet veya iş sözleşmesi, eser sözleşmesi, vekalet sözleşmesi, havale sözleşmesi olarak dört grupta sıralayabiliriz.

Sözleşme Nasıl Düzenlenir

Sözleşmenin ne tür bir sözleşme olduğu düzenlenmesi açısından önem taşır. Kurumlar ile yapılan hizmet sözleşmeleri genelde matbu olduğundan bu tür sözleşmelere müdahale etme şansımız yoktur. Ancak, yapılan iş sözleşmeleri, vekalet veya havale sözleşmelerinde tarafların karşılıklı olarak yapılmasını istedikleri şartları sözleşmeye yazmaları ve sözleşmenin bütün taraflarının da bunun altına imza atmaları gerekmektedir. Sözleşmenin geçerlilik kazanması için tarafların tamamının sözleşmeyi imzalaması gerekmektedir. Sözleşme taraf sayısı kadar düzenlenir ve düzenlenen sözleşme tarafların tamamına verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İSU Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

Noter Aracılığıyla Sözleşme Düzenlenmesi

Düzenlenecek olan sözleşmenin noter aracılığıyla düzenlenmesi ileride meydana gelecek olan anlaşmazlıkların yargı önünde daha rahat bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. Noter aracılığıyla düzenlenmeyen sözleşmelerin bir çoğunda taraflar sözleşmeye uymadıklarında, sözleşmenin altındaki imzanın kendilerine ait olmadığını, sözleşmede belirtilen bazı maddelerden haberlerinin olmadığını iddia edebilirler, bu da anlaşmazlığın çözülmesinin uzamasına neden olur. Yapılacak olan sözleşmenin noter aracılığıyla yapılması ileride haklarınızın korunması açısından faydalı ve bağlayıcı olacaktır.

Bazı sözleşme türleri ancak noter aracılığıyla düzenlenmiş ve onaylanmış olmaları kaydıyla geçerli olurlar. Ancak genel kural sözleşmenin adi yazılı şekilde yapılmasıyla geçerli olmasıdır. Taraflar sözlü olarak da kendi aralarında bir sözleşme yapabilirler, böyle bir durumda sözleşmenin doğruluğunun ispatı için ikrar gereklidir.

Sözleşme Örneği

Sözleşme türlerinin fazlalığı ve ayrıca aynı türden sözleşmelerin bile kendi içinde farklılık göstermesi nedeniyle belli bir sözleşme örneğinden söz etmek doğru olmayacaktır. Evlilik sözleşmesi, kira sözleşmesi, nakliye sözleşmesi, hizmet sözleşmesi, vekalet sözleşmesi, eser sözleşmesi, ödünç (karz) sözleşmesi gibi birbirinden farklı konularda binlerce sözleşme örneğinden bahsedebiliriz. Genel olarak kullanılan sözleşme örneklerine ilişkin olarak sitemizde bulunan örneklerden yararlanabilir, örnek sözleşmeler üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak düzenleme yapabilirsiniz.

sözleşme örneği

iki kisi arasinda yapilan bos sozlesme ornegi

Sözleşme Örneği PDF Formatında indirmek için;

iki kisi arasinda yapilan bos sozlesme ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bahar dedi ki:

  Sora borcu için sözleşme nə kadar geçerli?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bahar hanım,
   Borca ilişkin düzenlenen senet ve sözleşmeler vade tarihinden 5 yıl geçmesi ve bu süre içerisinde herhangi bir işlem yapılmaması halinde zamanaşımına uğrar, yapılan sözleşmelerin yükümlülüklerin devamı halinde geçerlilikleri de devam edecektir. Yani sözleşmenin düzenlenmiş olduğu tarihten itibaren bir geçerlilik süresinden bahsedemeyiz, ancak belli süreli sözleşmelerde bu kuraldan söz edebiliriz.


Önceki yazıyı okuyun:
İkametgah Değişikliği İçin Nereye Başvurulur (Cezası Var mı)

Yürürlükteki kanunlar gereği adres değişikliği yapan kişilerin bu değişikliğin bildiriminde bulunması yasal bir zorunluluktur. Söz konusu bildirim ikametgah değişikliği bildirimi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016