İmar Affı 2019 Kimleri Kapsıyor Nasıl Başvuru Yapılır (Şartlar)

A+
A-

Seçim öncesinde atılacağı belirtilen adımlardan birisi de ihtilaflı arazilerle ilgili oldu. Kendi kapsamında çeşitli düzenleme ve prosedürlere konu olduğu için imar affı 2019

9kimleri kapsıyor nasıl başvuru yapılır vb. konulara çeşitli ayrıntılarıyla değinilmesi yararlı olacaktır.

İmar Barışı 2019 Nedir

Bilindiği gibi bazı araziler devletle ihtilaflı ve bu arazilerle ilgili herhangi bir aksiyon alınması mümkün değil. İmar affı yasası kapsamında cüzi bir ödeme yapılması durumunda bu arazilerin kayıt altına alınması mümkün hale getirilecek. Söz konusu af imar yasasına uygun şekilde inşa edilmeyen tüm gecekondu ve imarları kapsayacak, hali hazırda inşaatı devam eden imarlar da imar affından yararlanabilecek.

İmar affı yasasının meclisten geçmesi durumunda imar izni olmadığı için su ya da doğalgaz gibi imkanlara erişimi olmayan kişilerin sorunu çözülmüş olacak. İmarın bulunduğu alan arsa olarak görünmekten çıkacak ve kat büyüklüğü, şehir ya da metrekare gibi kısıtlamalara tabii olmadan her imarın bu yasadan yararlanması mümkün kılınacak.

İmar Affı Hangi Binaları Kapsayacak

İmar barışının uygulanacağı binalarla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Söz konusu tasarının yasalaşması durumunda bundan en çok etkilenecek il İstanbul, ilçe ise Güngören, Esenler ve Üsküdar olarak belirtiliyor. Büyükşehirler ağırlıklı olarak hali hazırda imar sorunu bulunan 13 milyona yakın yapı bulunuyor, ülkemizdeki imar sayısı ise 25 milyon civarında aşağı yukarı mevcut imarların yarısının bu tasarının kapsamı içerisinde olduğunu söylemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 207 Madde : Özel Belgede Sahtecilik Suçu Dilekçe Örneği

İmarsız Yapılar Tapu Alabilecek Mi?

İmar affıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, söz konusu tasarının bir imar affından ziyade imar barışı olduğunu belirtti ve söz konusu imarların normal bir tapuya değil bir kayıt belgesine sahip olacağını açıkladı. Dolayısıyla bu düzenleme ile birlikte mal sahipliği, su tesisatı, doğalgaz tesisatı ve türevi sorunların üstesinden gelinmesi amaçlanıyor.

Belgenin Adı Yapı Kayıt Belgesi Olacak

İmar affından yararlanan imarların normal bir tapu alamayacağını belirten Yıldırım, 900 TL’lik inşaat metrekare fiyat üzerinden değerleme yapılacağını da açıkladı. Tasarıya göre barıştan yararlanacak imarların yapı maliyeti ve arsa emlak değeri üzerinden % 3’lük kayıt bedeli ödemesi yapması gerekecek.

Yapı Kayıt Belgesi kapsamında devlete ödenen ücretler bölgede gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm, ağaçlandırma ve türevi çalışmalarda kullanılacak.

İmar Barışı Ne Zaman Geçerli Olacak

İmar barışının ne zaman başlayacağıyla ilgili bir duyuru yapılmadı fakat bu barışın gündeme geldiği tarihten sonra yani 31 Aralık 2017 sonrasında yapılan kaçak imarların bu düzenlemeden yararlanamayacağı açıklandı.

İzinsiz Yalılar İmar Affından Yararlanabilir Mi?

İmar izni olmayan yalılarla ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, mevzuata aykırı olarak inşa edilen Boğaziçi yalıları başta olmak üzere tüm yalıların imar barışından yararlanabileceğini söz konusu barışla ilgili hiçbir istisnai durumun olmadığını belirtti.

İmar Barışından Sonra Cezaların Durumu

Yapı Kayıt Belgesi alınması imara istinaden herhangi bir hak sağlanılacağı anlamına gelmiyor, ancak imara ilişkin daha önceden açılan ceza davalarının tümünün düşeceği belirtiliyor. Hakkında yıkım kararı verilen imarlar da para cezası verilen imarlar da bu davalardan kurtulacak. Geçici süreyle doğalgaz, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan tesisatı döşeyebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tasarrufun İptali Davası Nasıl Açılır

Başvurular Nereye Yapılacak

İmar barışından yararlanmak için başvuru yapmak isteyen kişilerin e-devlet sistemi üzerinden talepte bulunabilmesi adına çalışmalar yapılacağı belirtildi.

İmar Barışı Meclisten Geçti 2019

10.05.2018 tarihindeki oturum itibariyle vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere ikramiye ödenmesi ve imar barışıyla ilgili olan düzenlemelerin ilk bölümü meclisten geçti.

İmar Barışının İmar Affından Farkı Var Mı?

İmar affının olması halinde bu hakkın verildiği kişinin ilgili imarı yıkabileceğini, daha fazla kat sayısına sahip şekilde yeniden inşa edebileceğini veya emsalini değiştirebileceğini belirten Binali Yıldırım bu gibi durumların önüne geçilebilmesi adına söz konusu tasarının imar barışı olarak nitelendirileceğini belirtti. İmar barışından yararlanan kişilerin ilgili imarı yıksa dahi emsali neyse emsale istinaden geçerli olan kurallardan sorumlu olacağının altı çizildi.

imar affı

imar affi 2019

İmar Barışı Son Başvuru Tarihi

İmar barışından yararlanmaya karar veren kişilerin en geç 31 Aralık 2019 gününe kadar aksiyon alması gerekiyor. Bu tarihe kadar yapılan başvuru sonrasında temin edilen yapı kayıt belgeleri kentsel dönüşüm yapılıncaya dek geçerli olacak.

Tarım Arazisi Kiracının Olabilir Mi

İmar barışı sonrasında kira süreci içerisinde kira ödemelerini düzenli olarak yaptığı tespit edilen kişilerin kiracı olmaya devam edebileceği ya da ilgili araziyi satın alabileceği belirtildi.

İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu ve Cezası konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Gürcan dedi ki:

  Merhaba imar cezası olan kişilerin yapı kayıt belgesi aldıktan sonra belediyeye para cezası iptaline ilişkin dilekçe örneğiniz var mıdır acaba.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gürcan, imar affına ilişkin başvurular tamamlandıktan sonra belediye tarafından kesilen para cezasının iadesine ilişkin dilekçe verebilirsiniz, ancak bu konuda belediyelerin nasıl bir tavır takınacağı ile ilgili bir netlik yok, yine de bu konuyla ilgili konunun netlik kazanması halinde ileride bir dilekçe örneği hazırlayabiliriz.

 2. Esin ENDEZ dedi ki:

  Dört katlı apartmanımızda ortak kullanma alanımıza giren Çatı altına, önceki yıllarda yapılıp ancak 2016 yılında şikayet üzerine Belediyemiz tarafından yıkılan kacak yaşam alanına af var mıdır. Tekrar kullanılabilir hale getirilebilir mi? Sahipleri farklı olan diğer 3 kat malikinden imza almak gerekir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Esin Hn,
   Öncelikle konunun ve sorunuzun çok teknik olduğunu, bunun için en doğru cevabın, Belediyelerin İmar Affı ile ilgili birimleri olacağının altını çizerek başlayalım. İmar affı konusundaki en önemli kriterlerden birisi; ilgili kaçak yapının 31 Aralık 2017 tarihi ve öncesinde yapılmış olmasıdır. Örneğin; belediye sizin bu kaçak katınızı 1 Ocak 2018 tarihi ve sonrasında yıktıysa, hali hazırda bir kayıt bulunduğu için, söz konusu yeri sonradan tekrar yaptığınız belli olacaktır. Dolayısıyla aftan yararlanabilme kriteri olan 31 Aralık 2017 ve öncesi tarih kıstası ihlal edilmiş olacaktır. Cevabımızın başında da belirttiğimiz gibi; en doğru yol belediyenin İmar affı birimlerine müracaat etmektir.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

  2. Elif dedi ki:

   Merhaba belediyeye ait kiraladığım işyerini dilekçe vererek imar affı ile alabilir miyim?
   Bu tarz belediyeden imar affı ile yer alanlar var sanırım.
   Teşekkürler.

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım, mülkiyet sahibi değilseniz imar affından faydalanıyor olmanız mümkün değil,

 3. ramazan dedi ki:

  yapı ruhsatı alınan orman arazilerinin çevresindeki tarım alanlarıda satın alınacakmı

  1. muharrem dedi ki:

   muhammer. 2007 yılında yaptığım prafabrik evin oturduğu zeminin yarısı orman a ,yada hazineye ait .bu durumda imar affına müracat edebilirmiyim.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muharrem bey, orman ve hazine arazisine yapılan yapıların imar affı kapsamı dışında olduğunu biliyoruz ancak yine de tapu ve diğer belgeleriniz ile birlikte Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat ederek bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
İl Sağlık Müdürlüğüne Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuruda Bulunulur

İl sağlık müdürlükleri, genel olarak illerde bulunan hastanelerden tam sorumlu olan kurumlardır. Eğer bir hastane ile bir sorununuz ya da...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016