İmza Sirküsü Nedir ve Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

A+
A-

Yapacağımız olan bir çok resmi ve hukuki işlemlerimizde son derece önem arz eden belgeler arasında yer alan İmza Sirküsü almak için sizlerden istenecek olan belgelerin neler olduğuna göz atalım. İmza Sirküsü hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bu makalemizde detaylı bir şekilde ele alacağız.

İmza siküsü nereden nasıl alınır

imza sirkusu nedir ve almak icin gerekli Belgeler Nelerdir

İmza Sirküsü nedir ne işe yarar?

İmza sirküsü bir kurumun, kuruluşun, herhangi bir ticari şirket veya işletmenin temsilcisinin, şirket adına imzaya yetkili olduğuna dair olan ve imza örneklerini içermekte olan resmi belgeye verilen addır. Bir bakıma bir kişinin imzasını noter huzurunda belgelendirmesi veya tasdik ettirmesi olarak da ifade edebiliriz.  İmza sirküsünün resmi belge niteliği taşıyabilmesi için noter onaylı olarak hazırlanması gerekmektedir. Bir diğer ifadeyle, imza sirküsü resmi belge olan ve işletmede görev yapan kişinin işletmeyi temsil ettiğini gösteren belgenin bir diğer adı olarak karşımıza çıkabilir. 3 farklı İmza Sirküsü bulunduğunu ve bu grupların her birinde farklı kişilerin bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

A grubu İmza Sirküsü

Firmanın ve işletmenin en üst kademesinde bulunan kişilerin İmza Sirküsü, bu kategori içerisinde yer almaktadır. Firmanın kurul başkanı ve yönetim kurulu üyeleri için düzenlenen imza sirküleri A kategorisi birinci derece önem arz eden belgeler arasında yer almaktadır.

B grubu İmza Sirküsü

Yönetim kadrosunun hemen altında bulunan kişilerin noter huzurunda aldığı imza sirkülerini B grubu imza sirküsü olarak sınıflandırabiliriz.

C grubu İmza Sirküsü

Firmanızda veya işletmenizde çalışan, ancak imzaları diğer gruplara göre çok fazla önem arz etmeyen kişilerin yer aldığı bu grupta, çalışanlara aldırılan imza sirkülerine verilen addır. Bu belgenin sahibi olan kişilerin işlemlerini daha hızlı bir şekilde yerine getirmesi gerektiğinde kullandıklarını da ayrıca belirtmek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol Kararın Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği

İmza Sirküsü almak için gerekli olan belgeler nelerdir?

İmza sirküleri noter huzurunda düzenlenmektedir. İmza sirküsünü herhangi bir notere giderek çıkartabilirsiniz, ancak imza sirküsü çıkarmak için notere gittiğinizde yanınızda bulunması gereken üç adet resmi belge olmalıdır.

 • Şirketinizin vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 • Şirketinizin kayıtlı bulunduğu sicil gazetesinin aslı gibidir imzalı belgesi,
 • Ve son olarak ise İmza Sirküsü çıkartmak isteyen kişinin kimlik belgesinin aslı bulunması İmza Sirküsü çıkartma sırasında sizlerden istenecek olan belgeler arasında yer almaktadır.

Yukarda bahsettiğimiz belgeler ile size en yakın notere giderek İmza Sirküsü çıkartmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Notere giderek başvuru yaptığınız bu belgenin çıkmasının 10 dakika içerisinde sona ereceğini belirtmek istiyoruz. Sadece tek bir İmza Sirküsü almak isteyen kullanıcıların birden fazla da İmza Sirküsü alma şansı bulunmaktadır. Bu konuda notere kaç tane almak istediğinizi belirtmeniz durumunda noter ona göre ücret talebinde bulunacaktır.

İmza Sirküsü Ücreti

2017 yılı içerisinde noterin belirlediği İmza Sirküsü masraflarının belirtmek istiyoruz. Tek sayfa alınacak olan nüsha için sizden alınacak olan ücretin 65,40 TL.dir bu ücret 1 nüsha imza sirküsü için geçerlidir, iki veya daha fazla imza sirküsü almak istediğinizde bu fiyat tarifeye göre artış gösterecektir.

İmza sirküsü ücreti ne kadar

imza sirkusu alma masrafi ne kadar

Noter ücreti ödenerek imza sirkününün tasdik edilmesinden sonra imza sirküsü alma işlemi tamamlanmış olacaktır. İmza Sirküsü hakkında merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını öğrenmek için sitemizde buluna yorumlar kısmına yazarak bizden bu konuda bilgi talep edebilirsiniz. Bu yazımızla merak edilen konulardan olan İmza Sirküsü nedir, imza sirküsü  almak için gerekli olan belgeler nelerdir? Sorularının cevabının vermeye çalıştık.

Sitemiz üzerinden Tüzel Şirket Nasıl Kurulur Masrafları Ne Kadar adlı yazımızı ortalama 2,5 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bertan Bengül dedi ki:

  Faydalı bir makale olmuş soluksuz okudum ve bu bilgilere çok ihtiyacım vardı. Admin’e teşekkür ediyorumç

  1. Admin dedi ki:

   Rica ederiz Bertan Bey.


Önceki yazıyı okuyun:
İmar Kirliliği Neden Olma Suçu ve Cezası

Toplumumuzda bir çok insan farkında olarak veya olmayarak imar kirliliği suçunu işlemektedir. Herhangi bir yapının inşaatına başlamadan önce, inşaat için...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016