İnfaz Erteleme Dilekçesi Örneği (Hazır Dilekçe)

A+
A-

Kesinleşmiş olan cezanın infazının ertelenmesi belli koşulların oluşması halinde mümkün olmaktadır. Bu konuda daha önce yazmış olduğumuz Cezanın İnfazının Ertelenmesi Nasıl Olur konulu yazımızla ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık, bu yazımız da ise yine cezanın infazının ertelenmesi ile ilgili genel konulara değinerek cezanın infaz erteleme dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Ceza infaz erteleme dilekçesi

İnfaz Erteleme Dilekçesi Örneği (Hazır Dilekçe)

Cezanın İnfazının Ertelenmesi Nedir

Mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş kararla hükümlü hakkında verilen cezanın infazının ertelenmesi durumudur. Hükümlünün geçerli bir mazeretinin bulunması halinde, infazının ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilebilir. İnfazın ertelenmesi durumu cezanın affedildiği anlamına gelmemektedir. Cezası ertelenen hükümlü, erteleme süresinin bitiminde kesinleşmiş olan cezasının infazı için cezaevine alınır.

Cezanın infazının ertelenmesi ile Mahkeme tarafından verilen hapis cezasının ertelenmesi veya sanık hakkında Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması durumları birbirine karıştırılmamalıdır. Hapis Cezasının ertelenmesine veya HAGB kararının verilmesi ceza mahkemeleri tarafından karar aşamasında verilir. Cezanın infazının ertelenmesi durumu ise infaz evraklarının yerine getirilmek üzere Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesi sonrasında hükümlünün talebi ile mümkün olmaktadır.

Hapis Cezalarının Tamamının İnfazı Ertelenebilir mi

Hapis cezasının ertelenebilmesi için hükümlü hakkında mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş cezanın, kasten işlenen suçlarda 3 yıldan az süreli, taksirle işlenen suçlarda ise 5 yıl veya daha az süreli hapis cezası olarak verilmesi gerekmektedir.  Ayrıca, infazın ertelenmesi talebinin incelenebilmesi için Cumhuriyet Savcısınca hükümlüye çıkartılan çağrı kağıdı üzerine, hükümlünün yasal süresi içerisinde kendiliğinden Cumhuriyet Savcılığına başvurması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  GASKİ Abonelik Fatura İtirazı Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

Hükümlünün İstemi İle İnfazın Ertelenmesi

Hükümlü kendisine yapılan çağrı kağıdını aldıktan sonra yasal süresi içerisinde Cumhuriyet Savcılığına başvurmalı ve haklı sebeplerini göstererek infazın ertelenmesini talep etmelidir. Cumhuriyet Savcılığınca, infazın ertelenmesine yönelik talep incelenerek uygun görülmesi halinde cezanın infazının ertelenmesine karar verilir.

Hapis Cezasının İnfazına Ara Verilmesinin Koşulları

Hapis cezasının infazına ertelenmesine sadece infaza başlamadan ara verilmez. Hükümlünün infazına başlanmış olsa bile, cezaevindeki hükümlünün belli şartları taşıması ve talebi halinde Cumhuriyet Savcılığınca hapis cezasının infazına ara verilebilir.

 Hükümlünün hapis cezasının infazına ara verilme şartlarını maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Hükümlünün yükseköğretimi bitirebilmesi.
 • Hükümlünün ana, baba, eş veya çocuklarının ölümü.
 • Hükümlünün ana, baba, eş veya çocuklarının sürekli hastalık veya malullükleri nedeniyle ailenin ticari faaliyetlerinin yürütülebilmesinin veya tarım topraklarının işlenebilmesinin imkansız hale gelmesi.
 • Hükümlünün hastalığının sürekli bir tedaviyi gerektirmesi.

Hükümlünün hapis cezasının ertelenmesi için zorunlu ve çok önemli bir görülen hallerde Cumhuriyet Başsavcılığınca altı ayı geçmemek üzere ve en fazla iki kez hapis cezasının infazının ertelenmesine karar verilebilir.

Hapis Cezasının İnfazının Ertelenme Süresi

Hapis cezasının infazının ertelenmesi Cumhuriyet Savcılığınca gerekli görülmesi halinde her seferde bir yıl ve en fazla iki kez uygulanabilir. Cumhuriyet Savcılığınca erteleme istemi gerekli görülmesi halinde güvenceye veya başka bir şarta bağlanabilir.

Hapis Cezasının İnfazının Ertelenmesinin Uygulanamayacağı Suçlar

İnfaz ertelemesi ve ara verilmesi aşağıdaki suçları işleyenler hakkında uygulanmaz.

 • Terör suçları,
 • Örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar,
 • Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olanlar,
 • Mükerrerlere özgü infaz rejimi uygulanmasına karar verilenler,
 • Disiplin ve Tazyik Hapsine mahkum olanlar, hakkında uygulanmaz.

Hapis Cezasının İnfazının Ertelenmesinden Kimler Faydalanamaz

         Hapis cezanın infazının ertelenmesinden kimlerin faydalanamayacağını aşağıdaki şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz.

 1. Kasten işlenen suçlardan 3 yıldan fazla, taksirle işlenen suçlarda 5 yıldan fazla hapis cezası alan hükümlüler.
 2. Ceza miktarına bakılmaksızın Cumhuriyet Savcılığının çağrısı üzerine gelmeyen ve hakkında yakalama çıkartılan hükümlüler.
 3. Terör suçları örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olan hükümlüler.
 4. Mükerrerlere özgü infaz rejimi uygulanmasına karar verilen hükümlüler.
 5. Disiplin veya tazyik hapsine mahkum olan hükümlüler

Hapis cezasının infazının ertelenmesinden faydalanamazlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

Hastalık veya Akıl Hastalığı Nedeniyle Hapis Cezasının İnfazının Ertelenmesi

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 16. Maddesinde hapis cezasının infazısın ertelenmesi hususu ele alınmıştır.

Buna göre;

 • Akıl hastalığına tutulan hükümlünün cezasının infazı geriye bırakılır, ve iyileşinceye kadar TCK nın 57. Maddesinde belirtilen sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınır. Sağlık kurumunda geçirmiş olduğu süreler cezaevinde geçmiş sayılır.
 • Diğer hastalıklarda hapis cezasının infazı resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlar için ayrılan yerlerinde devam olunur. Ancak cezanın infazı mahkumun hayatı için tehlike teşkil ediyorsa infaz hükümlü iyileşinceye kadar ertelenir.
 • Hapis cezasının infazı ertelenmesi, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş olan kadın mahkumlar için de uygulanır. Çocuk ölmüş veya anasından başkasına verilmiş olursa, doğumdan iki ay geçtikten sonra cezanın infazına devam olunur. infazın ertelenmesine karar verilir.
 • Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık veya engellik nedeniyle kendi hayatını ceza infaz kurumları içerisinde tek başına idame ettiremeyen, toplum güvenliği için ağır ve somut tehlike oluşturmayan mahkumlar içinde iyileşinceye kadar hapis cezalarının infazının ertelenmesine karar verilir.

Cezanın İnfazının Ertelenmesi Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır

Hapis cezasının infazının ertelenmesi için öncelikli olarak yukarıda yazmış olduğumuz şartları taşıyıp taşımadığına dikkat edilmelidir. Cezanın infazının ertelenmesi için yazılacak olan dilekçede öncelikli olarak geçerli mazeretimiz belirtilmeli ve gereksiz konulara değinilmemelidir. Ayrıca, ertelenmesi istenen cezanın, mahkeme adı esas ve karar numarası ve savcılık ilam numarasının da dilekçede belirtilmesi faydalı olacaktır.

Hapis Cezasının İnfazının Ertelenmesi Talep Dilekçesi Örneği

Hapis cezasının infazının ertelenmesi dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Sitemizde yayınladığımız dilekçe örnekleri bilgilendirme amaçlı olup, dilekçede belirtilen olaylar kurgudan ibarettir. Hapis cezasının infazının ertelenmesi talep dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.  

İnfazın ertelenmesi talep dilekçesi

Ceza İnfaz Erteleme Dilekçesi Örneği

İnfaz hapis etelenmesi için dilekçe örneği

Hapis Cezasının İnfazının Ertelenmesi Talep Dilekçesi

Ceza İnfaz Erteleme Dilekçesi Örneklerini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Cezanin infazinin Ertelenmesi istemi dilekcesi ornegi

Hapis Cezasinin infazinin Ertelenmesi Talep dilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Halil ibrahim soyak dedi ki:

  2.11.2015 te 4 yıl 22 ğün hapis cezası aldım bu cezanın ne kadarını yatarım yada denetim için kaç ğün yatarım ayrıca aldığım cezanın ertelenmesi mümkünmüdür ayrıcı. Sgk lıyım calışıyorum rica etsem yazabilirmisiniz bu arada aldığım ceza sigara getirmem di kaçak sigara tşk şimdiden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil İbrahim bey,
   Tarafınıza verilen sonuç ceza 4 yıl 22 gün hapis cezası ise;

   Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 11 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız.

   11 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılacaksınız.

   Tarafınıza verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmeniz gerekmektedir.

  2. Halil ibtahim soyak dedi ki:

   Efendim erteleme yapabilirmiyin. Cezayı yapabilirsem ne kadar erteleme olur tşkler ayrıca verdiğiniz bilgiden dolayı

  3. Halil ibrahim soyak dedi ki:

   Aldığım cezayı ertelemek istiyorum 4yıl 22 gün 2.11.2015 te aldığım sigara getirmekten. Bandorulsuz. Yarigtaydan onama. Geldi yerel mahkeme den bekliyorum şuan yazmış oldugunuz yorumunuzu okudum. Rica etsem bunada cvp yazarsanız sevinirim tşkler şimdiden Halil ibrahim soyak

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil İbrahim bey,
   İnfaz ertelenmesi ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmanız gerekiyor, değerlendirme yapacak olan infaz savcısı uygun görmesi halinde ertelemeye karar verebilir.
   Hükümlünün istemiyle infazın ertelenmesi koşulları, suçun kasten veya taksirle işlenmesine göre değişmektedir. Kanuna göre, kasten işlenen suçlarda 3 yıl, taksirle işlenen suçlarda ise 5 yıl veya altındaki hapis cezalarının infazı ertelenebilir. Hapis cezası, bu süreleri aşıyorsa infazın ertelenmesi kararı verilmesi mümkün değildir.

 2. Necmi can dedi ki:

  Ben necmi can 2015 tarihinde konulan akciğer küçük hücreli kanser hastasıyım ayrıca 2017açık kalp amaliyatı geçirdim 19.03 2018 tarihinde trabzonda uyuşturucu ticareti veya sağlama suçundan tutukladım mahkemem devam ederken 11.01.2019 tarihinde trabzon karadeniz ünüversite hastanesinin hastalığı ölümcül olduğundan ve ceza evinde tekbaşına hayatını devam ettiremez raporuyla tahliye edildim 19.04 2019 tarihinde 4yıl ceza aldım şuan cezam isnad mahkemesinde ne yapmam gerek yardımcı olurmusun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Necmi bey,
   Hakkınızdaki karar onanırsa aynı raporla yine infaz savcılığına başvurmanızı gerekiyor.

  2. Fehmi DÜZGÜN dedi ki:

   Merhaba ben fehmi DÜZGÜN 1 yıl 2 ay,8 ay,10 ay olmak üzere 3 ceza geldi yani toplam 32 ay cezam geldi mükerrer olduğu için erteleme yapamazsın diye söylendi acaba bunun ertelemesi oluyor mu kişisel sebeplerden dolayı hastalık vb. gibi sebeplerden dolayı değil.Cevabinizi merakla bekliyorum teşekkür ederim.

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fehmi bey,
   İnfazın ertelenmesi ilgili Cumhuriyet Savcısının takdirine kalmıştır ancak mukerrirlere uygulanan infaz rejimi farklıdır. Mukerrirlere infazın ertelenmesinin uygulanmadığı kanaatindeyiz ancak hastalı nedeniyle infazın ertelenmesi ile ilgili işlem yapılabilir, bu da Cumhuriyet Savcısının takdirine kalmıştır.

 3. Hacer kara dedi ki:

  Merhaba hayirli aksamlar bir yakinim acik ceza evinden izin donusu saati yanlis gordugu icin saatinde teslim olamadi onceki izin donus saatleri goz ardi edilmiyormu hep erken teslim oluyordu simdi ne kadar kapalida kalicak ☹20 ay cezasi kaldi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hacer hanım.
   Bu durumu ceza evi idaresi değerlendirecektir uyarı cezası veya disiplin cezası verilebilir, yine de ayrıntılı bilgi için cezaevi idaresi ile görusmenizi tavsiye ederiz.

 4. Ahmet evren aydın dedi ki:

  Herkese iyi akşamlar ben 1 yıl 13 ay ceza aldım bünün yararı nedir bilgilendirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   İnfaz yasasında yapılacak olan değişikliğin yasallaşması ile infaz hesaplanması yapılması daha doğru olacaktır.


Önceki yazıyı okuyun:
İmza Sirküsü Nedir ve Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Yapacağımız olan bir çok resmi ve hukuki işlemlerimizde son derece önem arz eden belgeler arasında yer alan İmza Sirküsü almak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016