Ceza İnfaz Ertelemesi Nasıl Olur

A+
A-

Ceza infaz ertelemesi, sanık hakkında mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş cezanın infazının ertelenmesi durumudur. Yani sanığın cezaevine giriş tarihinin ileri bir tarihe ertelenmesidir.  İnfazının ertelenmesine karar verilen sanık, ertelenme süresi boyunca cezaevine girmeyecektir.  İnfazın ertelenmesi sanığın affedildiği ya da cezanın infaz edilmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Ceza infaz ertelenmesi ile hapis cezasının ertelenmesi hususları birbirine karıştırılmamalıdır. Hapis cezalarının ertelenmesine ceza mahkemelerinde karar aşamasında hükmedilir. Ceza mahkemeleri tarafından verilen kararlarda,  sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan üç aydan daha fazla bir hapis cezası ile hükümlü olmaması halinde,  2 yıl veya daha az süreli hapis cezalarının ertelenmesine karar verilebilir.  Aynı şekilde 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyükler için 3 yıl ve daha az süreli hapis cezaları ertelenebilir.

Hükümlünün İstemi İle İnfazın Ertelenmesi

Kasten işlenen suçlarda 3 yıl ve daha az süreli,  taksirle işlenen suçlarda 5 yıl ve daha az süreli hapis cezaları bulunan,  Cumhuriyet Savcısının çağrısı üzerine kendiliğinden gelmeleri halinde Cumhuriyet Savcılığınca cezalarının infazının ertelenmesine karar verilebilir.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından gerekli inceleme yapılarak,  cezanın infazının ertelenmesinin şartlarının uygun görülmesi halinde uygulanmasına karar verilir.

Hapis Cezasının İnfazına Ara Verilmesi

Hapis cezasının infazına başlanmış olsa bile, bazı hallerde Cumhuriyet Savcılığınca hapis cezasının infazına ara verilebilir. Hapis cezasının infazına ara verilme şartlarını maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Hükümlünün yükseköğretimi bitirebilmesi.
  • Hükümlünün ana, baba, eş veya çocuklarının ölümü.
  • Hükümlünün ana, baba, eş veya çocuklarının sürekli hastalık veya malullükleri nedeniyle ailenin ticari faaliyetlerinin yürütülebilmesinin veya tarım topraklarının işlenebilmesinin imkansız hale gelmesi.
  • Hükümlünün hastalığının sürekli bir tedaviyi gerektirmesi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borca itiraz Dilekçe Örneği

Gibi zorunlu ve çok önemli hallerde. Cumhuriyet Başsavcılığınca altı ayı

geçmemek üzere ve en fazla iki kez hapis cezasının infazının ertelenmesine karar verilebilir.

Hapis Cezasının İnfazı Ne Kadar Süre İle Kaç Kez Ertelenebilir

Ceza İnfazının Ertelenmesi her seferinde bir yılı geçmemek üzere en fazla iki kez uygulanabilir. Cumhuriyet Savcısının gerekli görmesi halinde erteleme istemi güvence gösterilmesine veya diğer bir şarta bağlanabilir.

Kimler Ceza infazının ertelenmesinden faydalanabilir

Ceza İnfazının Ertelenmesi

Kimler Ceza İnfazının Ertelenmesinden Faydalanamaz

Cezanın infazının ertelenmesinden yararlanamayacakları aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralayabiliriz.

  1. Kasten işlenen suçlardan 3 yıldan fazla, taksirle işlenen suçlarda 5 yıldan fazla hapis cezası alan hükümlüler.
  2. Ceza miktarına bakılmaksızın Cumhuriyet Savcılığının çağrısı üzerine gelmeyen ve hakkında yakalama çıkartılan hükümlüler.
  3. Terör suçları örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olan hükümlüler.
  4. Mükerrerlere özgü infaz rejimi uygulanmasına karar verilen hükümlüler.
  5. Disiplin veya tazyik hapsine mahkum olan hükümlüler

Ceza infazının ertelenmesinden faydalanamazlar.

Hapis Cezasının İnfazının Hastalık Nedeniyle Ertelenmesi

Hapis cezasının infazının hastalık nedeniyle ertelenmesi 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 16. Maddesinde açıkça ele alınmıştır. Buna göre;

Akıl hastalığına tutulan hükümlünün cezasının infazı geriye bırakılır ve iyileşinceye kadar TCK nın 57. Maddesinde belirtilen sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınır. Sağlık kurumunda geçirmiş olduğu süreler cezaevinde geçmiş sayılır.

Diğer hastalıklarda hapis cezasının infazı resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlar için ayrılan yerlerinde devam olunur. Ancak cezanın infazı mahkumun hayatı için tehlike teşkil ediyorsa infaz hükümlü iyileşinceye kadar ertelenir.

Hapis cezasının infazı ertelenmesi, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş olan kadın mahkumlar için de uygulanır.  Çocuk ölmüş veya anasından başkasına verilmiş olursa, doğumdan iki ay geçtikten sonra cezanın infazına devam olunur. infazın ertelenmesine karar verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Zorlu Elektrik Abonelik İptali Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık veya engellik nedeniyle kendi hayatını ceza infaz kurumları içerisinde tek başına idame ettiremeyen, toplum güvenliği için ağır ve somut tehlike oluşturmayan mahkumlar içinde iyileşinceye kadar hapis cezalarının infazının ertelenmesine karar verilir.

Cezanın İnfazının Ertelenmesi Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır

Cezanın infazının ertelenmesi talep dilekçesi yazılırken dilekçenin çok kısa veya çok uzun olmamasına dikkat edilmeli ve anlam bütünlüğü içerisinde gereksiz tekrarlardan kaçınılarak ertelemeyi gerektirecek somut olaylara değinilmeli ve deliller açık şekilde gösterilmelidir. dilekçenin okunur ve anlaşılır bir dille yazılmasına dikkat edilmelidir.

Hapis Cezasının İnfazının Ertelenmesi Talep Dilekçesi Örneği

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

 

 

Ceza İnfazının ertelenmesi için dilekçe örneği

Ceza İnfaz Erteleme Dilekçe Örneği 2019 Güncel

 

Ceza İnfaz Erteleme Dilekçe Örneği Word Formatında

Vermiş olduğumuz dilekçe örneğimizi bilgisayarınıza word formatında indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Cezanın İnfazının Ertelenmesi İstemi Dilekçesi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ceza İndirimi ve Etkin Pişmanlık Nedir ve Ne Kadar Uygulanır

Sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanarak ceza indirimi yapılabilmesi için öncelikli olarak kanunda bu suç için tanımlanmış olan özel hükümlerin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016