İptal Davası Dilekçe Örneği (Hazır Dilekçe)

A+
A-

İdari yargılamada en çok karşılaşılan dava türü olan iptal davaları ile ilgili olarak 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa göre gerekli düzenleme yapılmıştır. İptal davasına ilişkin olarak daha önce yazmış olduğumuz İdari yargılamada İptal Davası Nedir, Konusu, Özellikleri ve Ön Koşulları konulu yazımızla okurlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazımızda iptal davasına ilişkin genel konulara değinerek iptal davası dilekçe örneğini paylaşarak sizlerin istifadesine sunacağız.

İdare mahkemesi iptal davası

İptal Davası Dilekçe Örneği (Hazır Dilekçe)

İptal Davası Nedir

Hukuka aykırı olduğu iddia edilen eylem ve işlerin geçmişe etkili olacak şekilde ortadan kaldırılması amacıyla açılan davalar iptal davası olarak adlandırılmaktadır. İptal davası ile idarenin keyfi ve kural tanımaz bir anlayış sergilemesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. İptal davaları, idari hukuka özgü bir dava çeşididir.

İptal Davasının Özellikleri

Genel olarak iptal davalarını özellik bakımından yedi ana başlık altında aşağıdaki şekilde gösterebiliriz. Buna göre;

 • İptal davaları objektif nitelikte bir davadır.
 • İptal davasının konusunu idari işlemler oluşturur.
 • İptal davası bir idari işlemin hukuka aykırılığı iddiası ile açılabilir.
 • İptal davası idari işlemin iptal edilmesi amacıyla açılır.
 • İptal davasında idare, gerçek anlamda davanın tarafı değildir.
 • İptal davasının açılabilmesi için “menfaat ihlali” gerekir.
 • İptal davası kamu düzenindendir.

İptal Davasının Konusu

İptal davasının konusunu idari işlemler oluşturur. İdari işlemler ise idarenin kamu gücünü kullanarak tek yanlı irade açıklaması ile yapmış olduğu işlemlerdir. İdarenin tek yanlı olarak yapmış olduğu her işleme karşı iptal davasının açılması mümkün değildir.

İptal davasının açılabilmesi ve yapılan işlemin iptal davasına konu olabilmesi için aşağıdaki üç özeliği taşıyor olması gerekmektedir.

 • İdari işlem tamamlanmış olmalıdır.
 • İdari işlem etkili (icrai) olmalıdır.
 • İdari işlem kesinleşmiş olmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza Mahkemesi İstinafa Cevap Dilekçesi Örneği

İptal Davasının Ön Koşulları

İptal davasının esasına geçilebilmesi için ön koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Ön koşulların oldukça geniş bir konu olması ve başlı başına ele alınması gerektiğinden başlıklar halinde bu konuya değinmek daha faydalı olacaktır. İptal davasının ön koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için İptal Davasının Ön Koşulları konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana başlıklar halinde iptal davasının ön koşulları

 • Mahkemeye ilişkin ön koşullar
 • Davanın konusuna ilişkin ön koşullar
 • Davacıya ilişkin ön koşullar
 • Davacıya ilişkin ön koşullar
 • İptal davasının biçimine ilişkin ön koşullar
 • İptal davasının süresine ilişkin ön koşullar

İptal Davası Dilekçesinin Yazılması

İptal davası dilekçesi yazılırken yine hukuk mahkemelerinde olduğu gibi Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesindeki kurallara riayet edilmeli, Talepte bulunanın davacının T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı, adresi eksiksiz olarak dilekçeye yazılmalıdır. Davalı tarafın veya kurumun adı ve adresi de dilekçede ayrıntılı bir şekilde belirtilmelidir. İptal davalarında özellikle muhatap kabul edilen davacı tarafın dilekçeye doğru yazılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, dilekçede iptal talebine ilişkin konular açık ve net şekilde belirtilmeli, dilekçede deliller ve tanıklar gösterilmeli ayrıca mümkünse delillerden birer suret dilekçeye eklenmelidir.

İptal Davası Dilekçe Örneği

Sitemizde diğer dilekçe örnekleri mevcut olduğu gibi iptal davasına ilişkin örnek dilekçe de mevcuttur. İptal davası dilekçe örneği üzerinde gerekli düzenleme yapılarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinin bilgilendirme amacıyla istifadenize sunulduğu unutulmamalıdır. Dilekçe yazmadan önce avukatınıza veya bir hukuk uzmanına danışmanızın faydalı olacağı kanaatindeyiz. İptal davası dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

İptal davası dilekçe örneği

İlçe İdare Kurulunun Kararının İptali Dilekçesi Örneği

İdar mahkemesi iptal davası dilekçe örneği

İptal Davası Dilekçe Örneği

İptal Davası Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İzgaz (İzmit Gaz) Dilekçe Örneği (Abonelik Fatura İşlemleri)

ilce idare Kurulunun kararinin iptali dilekcesi ornegi

iptal Davasi Dilekce ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İnfaz Hakimliğine Dilekçe Örneği : Şikayet ve İtiraz İşlemleri

İnfaz hâkimliklerinin kuruluşu, amacı ve işleyiş şekilleri 4675 Sayılı İnfaz Hâkimleri Kanunu ile düzenlenmiştir. İnfaz hâkimliği kurulmasının amacı, ceza infaz...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016