İş Kazası Nedir

A+
A-

İş Kazası Nedir

İşverenin gözetim yükümlülüğü altında bulunan işçinin bedensel veya ruhsal olarak zarara uğraması İş Kazası olarak adlandırılmaktadır. İş Hukuku gereğince; işverenin iş yerinde her türlü iş güvenliğini alma zorunluluğu vardır. Bunun yanında işçilerinde iş güvenliği konusunda tüm uyarılara ve önlemlere uymaları gerekmektedir. 4857 Sayılı İş Kanunu da iş veren ile işçi arasındaki ilişkiyi düzenleyen yasalarımızdandır.

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Yasasının 13. Maddesinde SGK iş kazası tanımı, İş kazası bildirim ve soruşturması düzenlenmiştir. Bu konuna göre sigortalı çalışan işyerinde bulunuyor iken işverenin gözetimi altında bulunan işçinin bedensel ya da ruhsal olarak zarara uğraması iş kazası olarak adlandırılmıştır.

iş kazası nedirİşyeri Dışında Gerçekleşen Kazalardan Hangileri İş Kazası Olarak Değerlendirilir

-İşçi işverenin yürütmekte olduğu iş için kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyor olsa bile, işveren için yaptığı işten dolayı,

-İşçi iş nedeniyle çalıştığı işyerinin dışına gönderilmiş ve işyeri dışında asıl işi yapmaksızın geçen zamanda,

-Çalışan kadının, emziren kadın olması ve süt vermek için ayrılan zamanda,

-İşçiye işveren tarafından verilen araçta işe gidiş geliş sırasında,

Meydana gelecek olaylardan dolayı ve tüm bu hususlardan herhangi biri nedeniyle işçinin o anda veya daha sonra bedensel ve ruhsal engelli hale gelmesine neden olaylar iş kazası olarak adlandırılır.

iş kazası

İş kazası sayılan olaylar

İş Kazası Sayılan Olaylar Nelerdir

 • İşçinin iş yerinde bulunduğu sırada,
 • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle.
 • İşçinin işveren tarafından tahsis edilen bir araçla işin yapıldığı yere götürülüp getirildiği sırada veya bu benzer şekilde meydana gelecek olan olaylarda.
 • İşçinin işveren tarafından görevlendirilerek başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işi yapmak için geçen süre zarfında, işçiyi hemen veya sonradan bedence veya ruhsal olarak zarara uğratan olaylara iş kazası denir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcılığın İddianamesi Neden İade Edilir Şartlar Nelerdir

İşveren, iş yerinde işçinin iş sağlığını ve güvenliğini sağlamak zorundadır. Bu nedenle işyerinde tüm koruma ve güvenlik önlemlerini almakla yükümlüdür.

İşçiler ise işyeri tarafından iş güvenliği konusunda alının tüm uyarılara ve önlemlere uymak zorundadırlar.

İş Kazası Tazminat Davası Kim Tarafından Nereye Açılabilir

İş Kazası Tazminat davasını kural olarak meydana gelen olaydan dolayı zarar gören açabilir.  İş kazası nedeniyle ölüm meydana gelmiş ise ölen kişinin desteğinden yoksun kalan kişi veya kişiler tarafından iş kazası nedeniyle tazminat davası açılabilir.

İş Kazası nedeniyle tazminat davası, işin yapıldığı,  iş kazasının meydana geldiği ya da işverenin ikamet ettiği yerde bulunan İş Mahkemesine açılabilir.

İş Kazası Zamanaşımı Süresi ( Tazminat İçin )

İş kazası nedeniyle tazminat davası açabilmek için İş kazasının meydana geldiği tarihin üzerinden en fazla 10 yıl geçmiş olması gerekmektedir,  10 yıldan fazla süre geçmiş olması halinde zamanaşımına uğrar. Ancak ortada bir maluliyet durumu varsa ve bu zamanla artış göstermekte ise artışın meydana geldiği tarih zamanaşımı açısından başlangıç tarihi olarak kabul edilir. 5510 Sayılı Kanunun 97. Maddesine göre İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları nedeniyle hak kazanılan gelir ve aylıkların hakkın kazanıldığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde istenmemesi halinde zamanaşımına uğrayacağı kurala bağlanmıştır. 

iş kazası sonrası dava nereye açılır

İş kazası tazminat davası nereye açılır

İş Kazası Tazminat Davası Kime Karşı Açılabilir

İş kazası nedeniyle tazminat davasında kazanın meydana gelmesinde kusurları bulunan kişi veya kişiler tazminat davasının muhatabı olurlar. Bu İşyeri sahibi olabildiği gibi bununla birlikte İşyeri güvenliğini sağlamakla yükümlü yöneticiler, iş güvenliği uzmanı veya sorumlu çalışanlarda olabilir.

Manevi tazminat davasını sadece cismani zarara uğrayan kişiler açabilir. Manevi tazminat davasını açmadan kişinin ölmesi halinde bu davayı açma hakkı mirasçılarına geçmez.  Ancak kişi davayı açtıktan sonra ölmüşse mirasçıları davayı takip edebilir.  İşçinin iş kazası nedeniyle hayatını kaybetmesi halinde Ölen kişinin desteğinden yoksun kalan kişi veya kişiler tarafından manevi tazminat talepli dava açılabilir.  Ayrıca olayın oluş şekline göre sorumlular hakkında ceza davası da açılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bimer Nedir

İş Kazası Nedeniyle Hangi Tazminatlar Talep Edilebilir

İş Kazası nedeniyle meydana gelen zararları, maddi ve manevi zararlar olarak ikiye ayırabiliriz. Burada önemli olan İş Kazası nedeniyle meydana gelen zararın karşılanmasıdır.

Manevi tazminat talebi ile üzüntülerinin dindirilmesine yönelik tazminat talebinde bulunulabilir.

Maddi Zararları maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

– Çalışamama nedeniyle doğan zararlar.

– Tedavi Giderleri

– Daimi iş görmemezlik halinde ileride uğrayacak zarar ve kaybı.

-İşçinin kaza sonucu ölümü halinde destekten yoksun kalan kişi veya kişilere uğradıkları zararlar.

Yukarıda sıraladığımız maddi zararlardan kişiler uğradıkları zararın

türüne ve miktarına göre tazminat davası açabilirler.

Ölümlü İş Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatını ölen kişinin çalıştığı süre içerisinde bakmakta olduğu, ölümü nedeniyle bu maddi yardımdan yoksun kalan kişiler ve ölenin ailesi talep edebilir.

iş kazasında tazminat hesabı

İş kazası tazminat hesaplama

İş Kazası Tazminat Hesaplama

İş Kazası sonucu yaralanan işçinin alacağı tazminat miktarı ya da ölen işçinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin alacağı tazminat miktarı, mahkeme tarafından bir çok yönleri ile ele alınır ve buna göre hesaplanır, İş kazasının olmaması halinde işçinin maddi durumu, ölen işçinin yaşı ve kaza olmaması halinde yaşayacağı muhtemel yaşam süresi ve buna benzer uğranılmış olan maddi ve manevi zararlar bilirkişiye incelettirilerek hesaplattırılır. Hâkim bilirkişi raporunu esas alarak hakkaniyetli bir şekilde indirim veya artırım yaparak tazminata hükmedebilir.

İş Kazası Tazminat Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Hukuk mahkemelerine açılan diğer davalarda olduğu gibi iş kazası tazminat davalarında da dilekçe yazılırken dilekçe yazma kurallarına riayet edilmeli,  davanın tarafları, talep konusu, açıklamalar, hukuki dayanak ve istem açık bir şekilde belirtilmelidir. Gereksiz konulara değinilmeden ve tazminat davası ile ilgisi bulunmayan hususlara dilekçede yer verilmemelidir.

İş Kazası Tazminat Davası Dilekçe Örneği

İş kazalarındaki tazminat davalarında olayın oluş şekli, tazminat miktarları, zaman ve yer gibi bir çok farklılıklar bulunduğundan bir hukuk uzmanından bilgi alınması ileride hak kaybına uğramamak açısından önem arz etmektedir.  Sitemiz içerisinde örnek olarak hazırlanmış dilekçe örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak kendinize uyarlayabilirsiniz. İş Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Dilekçe Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. MZ. TUNÇ dedi ki:

  Çok faydalı oldu, teşekkür ederim.

  1. Dilekçe Sepeti dedi ki:

   Rica ederiz, iyi günler dileriz


Önceki yazıyı okuyun:
İş Kazası Maddi Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Daha önce siz değerli okurlarımız için İş Kazası ile ilgili bilgilendirme yaptığımız üzere; yine bu yazımızda da İş Kazası Nedeniyle...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016