İş Kurma Hayalleri Kosgeb Kredi Destekleri İle Gerçek Oluyor

A+
A-

KOSGEB’in açılımı: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri destekleme ve gelişimlerine yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur. Ticaret ile uğraşmak isteyip maddi imkânı olmadığı için istediği işi yapamayanlara hayallerini gerçekleştirme imkânı sunmaktadır. Yapmayı hayal ettiğiniz işi belli bir plan ve proje haline getirdikten sonra KOSGEB’e başvurduğunuzda sizlere maddi anlamda destek olmaktadır. Bu destek karşılıksız olabildiği gibi uzun vade de geri ödemeli de olabilmektedir. Ayrıca sadece yeni bir iş yeri açmak için değil, var olan işini geliştirmek, büyütmek isteyenlere de destek sağlamaktadır. KOBİGEL ( Kobi Gelişim Destek Programı) ile kredi kullanarak hayallerine ulaşma ve bu arada da ülkemizin ekonomisine katkı sağlama imkânını devlet bize sağlamaktadır.

iş kurma kosgeb

İş Kurma Hayalleri Kosgeb Kredi Destekleri İle Gerçek Oluyor

Herkes KOSGEB’den kredi alabiliyor mu? Bunun için gerekli şartlar nelerdir?

Bunun için kurumlar tarafından verilen eğitimi başarı ile tamamlayarak KOSGEB’den sertifika almak gerekmektedir. Üniversitelerin girişimci geliştirme bölümünden mezun olanlarda KOSGEB’den destek alabilmektedir. Ayrıca şirket olarak da kredi başvurusu yapılabilmekte, fakat bu durumda sertifikanın alındığı tarih önem arz etmektedir. Sertifikanızı almadan önce şirket kurmuş iseniz kredi alma ihtimaliniz düşmektedir. Çünkü şirket kurmadan önce eğitime katılarak sertifika almanız gerekmektedir. Şirket hususunda şu soru sorulabilir. Ortaklıkta en az yüzde kaç hisse sahibi olursam kredi alabilirim? Bu hususta da %30 hissenizin olması, kredi alabilmeniz için yeterli olmaktadır.

KOSGEB’den kredi alımlarında bayanlara pozitif ayrımcılık yapılmakta ve hanımlara % 90 oranında destek sağlanabilmekte iken, erkeklere %70 oranında kredi desteği sağlanmaktadır. Bu oranlar bölgesel olarak fark arz edebilmektedir. Özellikle ev hanımlarını istekli hale getirebilmek için kredi oranı hanımlarda biraz daha yüksektir. Devlet destekli hibe ile hanımlar iş hayatına adım atabilmekte hem aile bütçelerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak konuma gelebilme imkânına sahip olabilmektedir. Ev hanımlarına 50 bin lira hibe ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sunulmaktadır. Son zamanlarda sosyal medya üzerinden ev hanımları çeşitli işler yaparak evlerinin geçimine destek olmaya çalışmaktadır. Sosyal medya üzerinden amigurumi oyuncaklar, çeşitli kıyafetler örüp satışa sunmakta, pasta, börek yapıp satmakta bunları iyi bir iş planı hazırlayarak KOSGEB desteği ile iş yerine dönüştürmek hanımların elinde.

KOSGEB’den nasıl maddi destek alabiliriz?

Bu hususta araştırma yaptığımızda şu hususlar ön plana çıkmaktadır. İşyerinize aldığınız malzemelerin hiç kullanılmamış, sıfır ürün olması gerekmektedir. İkinci el ürünlere ödeme yapılmamaktadır. Birinci el aldığınız tüm ürünler de mutlaka fatura almanız gerekmektedir. Bilinmesi gereken diğer önemli bir husus ise; KDV’nin ödemesinin yapılmamasıdır. Aldığınız malzemelerin faturalarını KOSGEB’e ilettiğinizde birkaç ay içerisinde ödemesi yapılmaktadır.

kosgebten kredi alarak iş yeri kurma

kosgebten kredi cekip is yeri nasil kurulur

Ayrıca malzeme alımı ile ilgili, şu önemli bilgiyi de paylaşmakta fayda bulunmaktadır. Aldığınız malzemeyi 3 yıl satmamanız gerekmektedir. KOSGEB’e resmi sitesi üzerinden KOBİ beyannamesi doldurularak müracaat edilebilmektedir. KOSGEB başvurunuz uzmanlar tarafından incelenerek sizlere neticesi hakkında bilgi verilmektedir.

kosgeb kredisi

kosgeb kredi destekleri ile kendi isinizi kurabilirsiniz

KOSGEB’den kredi alarak yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız proje hazırlayıp sunmanız gerekmektedir. Projenin yazımında ise yapmak istediğiniz işi en iyi şekilde ifade edebilmelisiniz. Projenizi oldukça ayrıntılı ve net bir şekilde anlatmalısınız. İş planınızın kalitesi sizlere kredi hakkı kazanmanızda yardımcı olacaktır. Var olan işinizi geliştirmek istiyorsanız bu durumda proje hazırlamanıza ihtiyaç duyulmamaktadır. Bireysel olarak başvuruda bulunmak isteyenler iş ve işlemlerini kendisi takip edebileceği gibi bu hususta profesyonel olarak çalışan özel şirketlerden de yardım alabilmektedir.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İş Kazası Nedir

İş Kazası Nedir İşverenin gözetim yükümlülüğü altında bulunan işçinin bedensel veya ruhsal olarak zarara uğraması İş Kazası olarak adlandırılmaktadır. İş...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016