İş Yerine Araç Almak İçin Kredi – Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar

A+
A-

Kurumsal bazda kullanılan krediler ticari kredi olarak isimlendirilmektedir ve kredilerin tüzel kişilikler tarafından kullanılmasının da sağladığı bazı avantajlar vardır. Özellikle şirketinin aktifleri arasında yer alması için otobüs, tır, minibüs, kamyon ya da otomobil satın almak isteyen kişiler ‘Kredi ve Kredi Kartları Yönetmeliği’ uyarınca tüketici kredilerinden farklı olarak ticari taşıt kredisini 60 ay vade ile kullanabilme imkanına sahiptir. Cazip faiz oranları ve esnek ödeme planıyla kullanılabilen bu kredi türüne başvuru yapacak tüzel kişiliklerin finansmanı kullanabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı şartlar ve uygulaması gereken bazı prosedürler vardır.

iş yerine araç almak isteyenler için hangi bankalar kredi veriyor

İş Yerine Araç Almak İçin Kredi – Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar

Sıfır veya İkinci El Ticari Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Hangi sektörde faaliyet gösterdiği fark etmeksizin kurumsal kimliğe sahip, vergi levhası olan her şirket satın alacağı araç için ticari taşıt kredisi kullanabilir. Düşük faiz oranıyla kullandırılan bu kredinin ödeme planı satın alınacak aracın türüne ve kullanım şekline göre ara ödemeli, balon ödemeli, azalan ödemeli, eşit taksitli ya da 3 ayda 1 ödemeli olmak üzere farklı şekilde oluşturulabilir. Ek olarak her bankanın faiz oranlarında belirli bir esneme payı olduğu ve bu nedenle söz konusu faiz oranlarını web sitelerinde ya da kamuya açık şekilde çoğu zaman paylaşmadığı unutulmamalıdır. Bunun sebebi işletmenin kullanacağı kredinin miktarına, farklı bir bankacılık ürünü de alıp almayacağına ya da kredi notunun ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak faiz oranlarının düşebilecek olmasıdır. Bilindiği gibi ticari kredi kullanacak tüzel kişiliklerin her zaman için bireysel tüketicilerden farklı olarak faiz konusunda pazarlık yapma şansı vardır.

Ticari Araç Kredisi Başvuru Şartları

Daha önce de bahsedildiği gibi ticari araç kredisi başvurusu yapılabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar bankaların bazı istisnai durumları için değişebilecek olsa da genel itibariyle sağlanması beklenen şartlar;

 • İşletmenin en az 1 yıldır (istisnai olarak 2 yıl) faaliyette olması ve bilanço beyan edebilmesi,
 • İşletmenin daha önce kara listeye girmiş olmaması,
 • Kuruluş ve ortaklık yapısını gösteren bir Ticaret Sicil Gazetesi kaydının olması,
 • Vergi levhası bulundurulması,
 • Oda sicil kaydı bulundurması,
 • İmza sirküleri beyan edebilmesi,
 • İşletmenin ve işletme sahibinin kredi notunun yüksek olması,
 • Bir önceki yıla ait kurumlar vergisi beyannameleri ve detay mizanlarının beyan edilebilmesi,
 • Son döneme ait geçici olacak şekilde vergi beyannamesinin ve detay mizanının beyan edilebilmesi şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Uzun Vade İle Konut Kredisi Veren Bankalar

İş Makineleri Ticari Taşıt Kredisi Kapsamına Girer Mi?

İş makineleri bazı durumlarda işletmenin demirbaşlarından olabilir ve bu nedenle taşıt kredisi kapsamında iş makinesini finanse etmek mümkün değildir. Kredi çekerek iş makinesi almak isteyen işletmelerin rotatif kredi, spot kredi vb. ürünler sayesinde çok daha az faiz ödeyerek bunu yapabileceğini unutmaması gerekir.

iş makinası almak için hangi bankalar kredi verir

is makinesi almak icin kredi veren bankalar

Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar

Daha önce de bahsedildiği gibi ticari araç kredisi çekecek işletmeler için her bankanın teklif edeceği faiz oranı değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla kredi kullanmadan önce mümkün olduğunca çok banka ile görüşüp teklif almakta yarar olduğu unutulmamalıdır.

Vakıfbank Ticari Araç Kredisi

Marka veya model fark etmeksizin sıfır ya da ikinci el araçların firma adına finanse edilmesine yardımcı olan Vakıfbank’ın genel kredi şartlarına ek olarak tek beklentisi ikinci el aracın 8 yaşından küçük olmasıdır. Bu kapsamda tır, otobüs, kamyon, kamyonet, panelvan, minibüs, binek araç vb. her türlü araç için kullanılabilecek Vakıfbank ticari araç kredisinin en önemli avantajları:

vakıfbank araç kredisi

vakifbank tasit arac kredisi kampanyalari faiz oranlari

 • Ödeme planının firmanın gelir dönemlerine bağlı olarak oluşturulabilmesi,
 • Bazı markaların bazı modelleri için daha düşük faiz oranları ve vade imkanıyla kredi kullanılabilmesi,
 • İki veya daha fazla sayıda satın alınacak araç için filo kredisi kullanılabilmesi ve faiz oranlarının daha da düşmesi şeklindedir.

Koç Finans Ticari Taşıt Kredisi

Koç Holding’e ait Koç Finans’ın aslında bu listede olmaması gerekir zira herhangi bir bankacılık lisansına sahip değildir ve bankacılık faaliyetlerinde bulunamaz, ancak Koç Finans özellikle Ford marka otomobil satın almayı düşünen işletmeler için başvuruda bulunulabilecek en düşük faiz oranlarını sunan finans şirketlerinden birisidir ve yine sektörün en önde gelen kredi kuruluşlarındandır. Dolayısıyla taşıt kredisi kullanmayı düşünen firmaların Koç Finans ile görüşüp en azından teklif almasının fayda sağlayacağı su götürmez bir gerçektir.

koç finans taşıt kredisi

koc finans tasit kredisi imkanlari

Koç Finans aracılığıyla kullanılabilecek en düşük miktarlı kredi 10 bin TL’dir ve araç fatura değerinin yüzde 100’üne kredi kullanılabilir. İlgili finansmanın da firmanın gelir modeline bağlı olarak esnek ödeme planıyla oluşturulabilmesi mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf İçin Özel Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Finans Ticari Taşıt Kredisi

Katılım Bankacılığı faaliyetlerini devam ettiren ve çok yakında isminin Selis Katılım Bankası olması beklenen Türkiye Finans’ın da firmalara taşıt kredisi sağladığı bilinmektedir. Diğer bankalardan farklı olarak ticari taşıt kredisi kar oranını açıkça bildiren Türkiye Finans, 12 ay vadeli finansmanları için % 1,2 kar oranı, 24 ay vadeli finansmanları için % 1,20 kar oranı, 36 ay vadeli finansmanları için % 1,23 kar oranı ve 48 ay vadeli finansmanları için ise % 1,26 kar oranı ile ödeme planı oluşturmaktadır.

finansbank ticari araç kredisi

turkiye finans ticari arac finansmani kampanyalari

Ziraat Bankası Ticari Araç Kredisi

Ziraat Bankası’da ticari taşıt kredisi çekmek isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceği bankalar arasında yer alır. Firma için en uygun vade ve ödeme planıyla kullanılabilen ticari araç kredisi için başvuruda bulunmak isteyenler en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilir.

ziraat bankası ticari araç kredisi

ziraat bankasi ticari arac kredi kampanyalari

ING Bank Ticari Araç Kredisi

Yakın zamanda bireysel tüketicilere yönelik çeşitli açılımlar yapan ve bu tabanda ciddi bir pazar payı elde etmeyi başaran ING Bank, halen firmaların yararlanabileceği en avantajlı bankalar arasındadır. Döviz ya da TL cinsinden kullanılabilen taşıt kredisine konu aracın sigortasını ING Bank aracılığıyla yaptıran işletmelere ek faiz indirimi uygulayan ING Bank, sıfır araçların kasko değerinin % 70’ini, 5 yaşına kadar olan ikinci el araçların ise kasko değerinin % 50’sini kredilendirmektedir.

ing bank ticari araç kredisi

ing bank ticari arac almak icin kredi kampanyalari

Filo kredisi de sağlayan ING Bank’ın anlaşmalı olduğu otomobil markaları: Volkswagen, Fiat, Volvo, Ford, Toyota, Honda, Tata, Hyundai, Suzuki KIA, Mazda, Subaru, Mitsubishi, Skoda, Seat, Renault, Nissan, Opel ve Peugeot’dur.

Garanti Ticari Araç Kredisi

48 ay vade imkanı ile çok kısa bir süre içerisinde satın alınması planlanan aracı kredilendirebilmeyi taahhüt eden Garanti Bankası bazı otomobil markaları için ekstra faiz indirimi ve vade olanağı da sunmaktadır. Garanti Bankası’nın ticari taşıt kredisi için talep ettiği faiz oranları 6 – 48 ay arası vade fark etmeksizin % 1,44 olarak duyurulmuştur.

garanti bankası ticari araç kredisi

garanti bankasindan ticari arac aliminiz icin kredi cekebilirsiniz

İş Yeriniz ile ilgili KOSGEB ve diğer devlet desteklerini öğrenmek için buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İş Sözleşmesinin Sona Ermesi Feshi İşlemi

İşçi ve işveren arasında devam eden iş sözleşmesinin usulüne uygun olarak sona erdirilmesi (fesih) gerekmektedir, aksi halde bu durumun hem...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016