İsim Değiştirme Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

A+
A-

İsim değişikliği (tahsisi) ancak, haklı sebepler gösterilerek hakim kararı ile mümkün olmaktadır. İsim değişikliğinin (tahsisinin) yapılabilmesi için nüfus kaydına yanlış yazıldığını iddia eden kişi dava açabilir, işim değişikliği talebinde bulunan kişinin reşit olmaması halinde kişinin velisi (anne babası), vasisi (yasal temsilcisi) tarafından da bu yanlışlığın düzeltilmesi için dava açılabilir. İsim değişikliğine ilişkin olarak vasi tarafından böyle bir dava açılmak isteniyorsa öncelikli olarak Sulh Hukuk Mahkemesinden buna ilişkin izin alınması gerekmektedir. Bir dava açılabilmesi için de takdir edersiniz ki bir dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Şimdi sizlere isim değiştirme nasıl yapılır bilgi verecek ve yazımızın sonunda hazırlamış olduğumuz isim değişikliği davası dilekçe örneğini paylaşmaya çalışacağız.

Hangi Sebeple İsim Değişikliği Davası Açılabilir

Kulağa hoş gelmeyen, yanlış anlaşılmalara neden olan, telaffuzu zor, küçük düşürücü, alay konusu olacak bir anlam ifade eden isimlerin değiştirilmesi için yapılan başvurular haklı sebep olarak kabul edilmektedir. İsim değişikliği nedeniyle zarar görenler bir yıl içerisinde kararı veren mahkemeye itiraz için başvurabilirler.

 Bu tür davalarda nüfus idaresi davalı taraftır ve duruşmada mutlaka bulunması gerekmektedir.

isim değşikliği için dilekçe

İsim değişikliği dava dilekçesi

İsim Değişikliği (Tashihi) Davası Nereye Açılır, Görevli ve Yetkili Mahkeme

İsim değişikliği davalarına bakmakla görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Bu tür davalarda yetki düzeltme talebinde bulunan şahsın ikamet ettiği yer mahkemesi veya nüfus kaydının bulunduğu yer mahkemesidir bu iki yerde de isim değiştirilmesi yani isim tashihi için dava açılabilir.

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır

İsim değişikliği yapılabilmesi için öncelikle haklı sebeplerin yazıldığı dilekçe ile görevli ve yetkili Asliye Hukuk Mahkemesine başvurulması gerekmektedir. Mahkeme hakimi tarafından yapılacak olan inceleme ve sonucunda isim değişikliği talebinin kabulüne veya reddine karar verilebilir. İsim tashihi davasında 2 adet tanık gösterilmelidir. Bu tanıklardan en az bir tanesinin aile dışından olması daha faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kişisel Verilerin İzinsiz Kullanılması Nedeniyle Şikayet Dilekçe Örneği

İsim değişikliği (tahsisi) davaları kamusal nitelik arz eder. Gerektiğinde hakim resen delil toplayabilir. Nüfus davalarında davalı taraf nüfus idaresidir ve Cumhuriyet Savcısı da duruşmalarda bulunmalıdır. İsim değişikliği davaları herhangi bir aksilik olmaması halinde ilk celsede sonuçlanır ancak iki veya üç celsede sürebilir. Açılacak olan davada mahkeme tensip zaptı düzenleyerek ilk celsenin yapılacağı duruşma gününü belirler ve duruşma gününe kadar toplanması gereken delillerin ve belgelerin hazır edilmesi amacıyla gerekli yazışmalar yapılır.

Nüfus davalarında kamu düzenini ilgilendiren durumlarda nüfus idaresinin talebi üzerine Cumhuriyet Savcısı tarafından da dava açılabilir. İsim değişikliği davalarında basit yargılama usulü uygulanır. Yapılacak olan değişiklikler nüfus siciline kayıt ve ilan olunur.

İsim Değişikliği Dilekçe Örneği

İsim değişikliği (tashihi) davalarında,  ad ve soyadın birlikte değiştirilip veya düzeltilmesi talep edilebileceği gibi bazen sadece adın değiştirilmesi veya düzeltilmesi bazen soyadının değiştirilmesi veya düzeltilmesi talep edilebilir. Ayrıca, anne veya baba adının değiştirilmesi davası da bu davalarla benzer davalardır. Bu tür davalarda da talebe uygun anlaşılır dilekçe yazılması veya dilekçe örneğinden faydalanılması gerekmektedir. Hazırlanmış isim değişikliği dilekçe örnekleri aşağıda paylaşılmış olup, bu dilekçeleri kendinize göre uyarlamanız gerekmektedir.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

isim değişikliği dilekçesi

İsim Değişikliği Davası Dilekçe Örneği

isim değişikliği dilekçesi

İsim Değişikliği Davası Dilekçe Örneği

isim değiştirme dilekçesi

İsim Değişikliği Davası Dilekçe Örneği

İsim Değişikliği Davası dilekçe örneklerimizi bilgisayarınıza PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

İsim Değişikliği Davası Dilekçesi (Avukatlı)

İsim Değişikliği Dava Dilekçesi

İsim Değişikliği (Tashihi) Davası DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 55 YORUM
 1. Ece dedi ki:

  Merhaba iki ismim var ama ikinci ismim nüfusta geçmediği için karışıklık oluyor ailem ikinci ismimle büyüttüler beni ama nüfusta ilk ismim yazdığı için ilk ismimle hitap ediliyorum sosyal cevrede bu durum ikinci ismimi eklemek için haklı sebep mi dilekceyi kendi yazımla mi yazmaliyim internetten mi ve tanıklardan biri nufustaki ismimle tanıyan arkadaşım diğeri ailemden biri olsa olur mu ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ece hanım,
   Sitemizde paylaşmış olduğumuz isim değişikliği dilekçe örneklerinden faydalanarak dilekçenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz, el yazısı da olabilir, geçerli bir mazeretiniz var bu nedenle aile yakınlarından veya dostlarımızdan birilerini tanık olarak gosterebilirsiniz

 2. Mecnun yardım dedi ki:

  Merhaba benim de bir sorum olucakti isim değiştirme dilekçesini nereye vericez adliyeye ise adliyede nereye vericez ve benim adım Mecnun ve çok fazla dalğa konusu oluyor değiştirilme ihtimali nasıl olur mümkün olurmu sizce

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mecnun bey,
   Adınız alay konusu olarak kullanılmaya müsait olduğunda haklı sebeplerle değişik yapılacağı kanaatindeyiz, sitemizde yayınlanan isim değişikliği veya ad değişikliği dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, davayı Asliye Hukuk Mahkemesine açmanız gerekmektedir, avukat tutmadan da davanızı takip edebilirsiniz. Ortalama 450-500 civarında bir yargılama giderleriniz olacağı kanaatindeyiz.

 3. A dedi ki:

  Merhabalar benim iki ismim var ve ben ilk ismimi sildirmek istiyorum. Bügüne kadar ailem dahil kimse ilk adımı kullanmadı. Adımın anlamından hoşlanmıyorum ve bana öyle seslenilmesinden de rahatsız oluyorum. Adımı sildirebilir miyim? nasıl bir süreç izlemem gerekli ve çok masraflı bir işlem midir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   İki adınızdan birini sildirebilirsiniz bunun için aynı isim değiştirme işleminde olduğu gibi Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir, ortalama 400-500 TL civarında masrafınız olacaktır.

 4. Anonim dedi ki:

  Merhaba ben ismimi değiştirdim yeni kimlik de elime ulaştı mezunum ama henüz diplomayi almadim şimdi başvuru yapsam okula yeni ismimle alabilirmiyim diplomayi


Önceki yazıyı okuyun:
İŞGEM Kayıt Yaptırmak İsteyenler İçin Ayrıntılı Rehber

İşletmenizin giderek büyümesini sağlamak için zaman zaman nakit yardımı almak durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzdende KOSGEB bünyesinde oluşturulan İŞGEM’in sizlere sunmuş...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016