İşsizlik Maaşı Dilekçe Örneği

A+
A-

İşsizlik Maaşının Nasıl Alındığı, şartları, işsizlik maaşı başvurunun nasıl yapılacağı ve diğer hususlarla ilgili daha önce yazmış olduğumuz İşsizlik Maaşı konulu makalemizde sizlere bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımız da ise işsizlik maaşı konusuna genel olarak değindikten sonra, işsizlik maaşı dilekçe örneği ile ilgili hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerimizi sizlerle paylaşacağız.

İşsizlik Maaşı Nedir

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda işsizlik maaşı; bir iş yerinde, bir hizmet akdine dayalı ve sigortalı olarak çalışan işçilerin bu kanunun ilgili maddelerinde belirtilen nedenlerle işini kaybeden ve ilgili kuruma başvurarak çalışmaya hazır olduğunu bildiren sigortalı işsizlerin kanunda belirtilen süre ve miktarda parasal ödemeleri olarak tanımlanmıştır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ve Şartları 2019

İşsizlik maaşının nasıl alınacağına ve şartlarının neler olduğuna bakacak olursak; çalışanın, öncelikle işsizlik sigortasından yararlanmak ve işsizlik maaşı olabilmesi için kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılmış olunması gerekmektedir. Ayrıca hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışılmış olması, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası pirimi ödenmiş olunması. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekmektedir. Bu şartların oluşması halinde işini kaybetmiş işçiler işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılacak olan başvuru ve şahsen İŞKUR Müdürlüklerine yapılacak olan başvurularla işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DESKİ Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır 2019 Yılı

İşsizlik maaşının hizmet akdinin feshinden sonra, ne kadarlık sigorta primine karşılık ne kadar gün alınacağını ayrıntılı olarak İşsizlik Maaşı konulu makalemizden maddeler halinde ayrıntılı olarak yazmış olduğumuzdan, buna ilişkin detaylı bilgiyi bu makalemizi okuyarak edinebilirsiniz.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Oranları

 2019 yılı içerisinde işsizlik maaşı üst limiti 1.421 Türk Lirasına yükseltilmiştir. 2019 yılı içerisindeki en düşük işsizlik maaşı ise 710 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Hesaplaması

Sigortalının son dört aylık primine esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak işsizlik maaşı hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik maaşı, aylık asgari ücretin brüt tutarının  %80’ini geçememektedir.

İşsizlik maaşını miktarının nasıl hesaplandığını kısaca özetleyecek olursak, ilgili kurum, çalışanın son 4 aylık prime esas kazançlarının aylık ortalamasını esas alarak yukarıda belirttiğimiz yüzdeler üzerinden işlem yapar, bundan sadece %0,759 oranında damga vergisi kesintisi yapılır geri kalan işsizlik maaşı olarak ödenir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

İşsizlik maaşı başvuru dilekçesi yazılırken, talepte bulunan işçinin adı ve soyadının, T.C. Kimlik Numarasının, En son çalıştığı işyerine ait bilgilerin, İşe başlama ve işten ayrılma tarihlerinin dilekçe yazılı olduğuna dikkat edilmelidir. Ayrıca açık ve net şekilde işsizlik maaşı başvuru dilekçesinde, işsizlik maaşı başvurusu yapıldı belirtilmeli, gereksiz konulara değinilmemelidir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Dilekçesi Örneği

Sitemizde hazırlamış olduğumuz İşsizlik Maaşı Başvuru Dilekçesi örneği üzeride gerekli düzenlemeleri yaparak kendinize uygun şekilde uyarlamanız gerekmektedir.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

işsizlik maaş dilekçesi

İşsizlik Maaşı Dilekçe Örneği Sayfa 1

işsizlik maaş dilekçesi 2. sayfa

İşsizlik Maaşı Dilekçe Örneği Sayfa 2

İşsizlik maaşı dilekçe örneğimizi PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  UDAŞ Uşak Gaz Dilekçe Örneği (Abonelik İşlemleri, vs.)

İssizlik Maasi Dilekce OrnegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İSKİ Dilekçe Örneği : Abonelik, İptal, Şikayet, Fatura İtiraz

İSKİ ye Nasıl Başvurulur İSKİ, İstanbul ve çevresinde su dağıtım hizmeti veren bir kuruluştur. İstanbul ve çevresinde ikamet eden bireylere...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016