İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

A+
A-

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2019

İşsizlik maaşı; 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında bir işyerinde, bir hizmet akdine dayalı ve sigortalı olarak çalışan işçilerin bu kanunun ilgili maddelerinde belirtilen nedenlerle işini kaybeden ve ilgili kuruma başvurarak çalışmaya hazır olduğunu bildiren sigortalı işsizlerin kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan parasal ödemeleridir. İşsizlik maaşı nedir kısaca sizlere izah ettikten sonra şimdi de İşsizlik Maaşı nasıl alınır adım adım anlatalım.

İşsizlik Maaşı Şartları 2019

İşsizlik Maaşı Nasıl alınır ve şartları nelerdir bakığımızda; işsizlik sigortasından Yararlanmak ve işsizlik maaşı olabilmek için öncelikle kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılmış olunması gerektiğini görmekteyiz. Ayrıca hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışılmış olması, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası pirimi ödenmiş olunması. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekmektedir. Bu şartların oluşması halinde işini kaybetmiş işçiler işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır 2019 yılı

İşsizlik Maaşı almak için gerekli şartları oluşan işçiler şahsen İŞKUR kurumuna yapacakları başvuru veya İŞKUR Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapacakları başvuru ile gerçekleştirebilirler. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan işçiler yeni bir iş bulduklarında almış oldukları işsizlik sigortası maaşını ilgili kuruma başvurarak iptal ettirmeleri gerekmektedir. Bu işlem yapılmadığı takdirde yeni iş nedeniyle işverenin yapacağı sigorta başvurusunda sizin hem çalışıp hem de işsizlik maaşı almaya devam ettiğiniz tespit edildiğinde hakkınızda ceza işlem uygulanır ve almış olduğunuz işsizlik maaşları toplamı faizi ile birlikte sizden geri talep edilir. Bu nedenle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bu işsizlik maaşı alan işsizin iş bulması halinde, çalışmaya başlar başlamaz, ilgili kuruma durumu bildirmesi gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır 2019 Yılı 

Hizmet Akdinin feshinden son üç yıl içinde,

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MHP Af Teklifini Meclise Sundu (Tüm Detaylar)

Süre ile işsizlik maaşı ödenir. Ödenen en fazla işsizlik maaş süresi 300 gün yani 10 aydır.

İşsizlik Sigortası Kapsamında Sunulan Diğer Hizmetler

İşsizlik maaşı alanlara ve işsizlik sigortasından faydalanan işçilere İŞKUR tarafından;  İşsizlik maaşı verilmesi, genel sağlık ve sigorta primlerinin ödenmesi, yeni bir iş bulunması ve meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi verilmesi hizmetleri sağlanmaktadır.

işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı ne kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019 Yılı 

Bilindiği üzere işsizlik maaş oranları her yıl asgari ücret oranları esas alınarak güncellenmekte. İşsizlik maaş ödemelerinin kapsamının daha iyi hale getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

 2017 yılı içerisinde işsizlik maaşı üst limiti 1.421 Türk Lirasına yükseltilmiştir. 2017 yılı içerisindeki en düşük işsizlik maaşı ise 710 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Çalışanın işsizlik maaşı almaya hak kazanması halinde kendisine 2017 yılı içerisindeki üst limit ve alt limit değerleri dikkate alınarak hak ettiği (işsiz kalmadan önceki sigortalı çalıştığı süreler ve maaş miktarı)  oranda işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019 Yılı 

İşsizlik maaşı, sigortalının son dört aylık primine esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik maaşı, aylık asgari ücretin brüt tutarının  %80’ini geçememektedir. Kıssaca özetleyecek olursak, işsizlik maaşı hesaplanırken ilgili kurum çalışanın son 4 aylık prime esas kazançlarının aylık ortalamasını esas alarak yukarıda belirttiğimiz yüzdeler üzerinden işlem yapar, bundan sadece %0,759 oranında damga vergisi kesintisi yapılır geri kalan işsizlik maaşı olarak ödenir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Nereden Alınır

İlk işsizlik maaşının ödemesi,  İşsizlik maaşını almaya hak kazanan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılmaktadır.  T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı ile herhangi bir PTT şubesine başvurularak işsizlik maaşı alınabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
İşsizlik Maaşı Dilekçe Örneği

İşsizlik Maaşının Nasıl Alındığı, şartları, işsizlik maaşı başvurunun nasıl yapılacağı ve diğer hususlarla ilgili daha önce yazmış olduğumuz İşsizlik Maaşı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016