İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği ve Hizmetler

A+
A-

Ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul eşsiz güzelliği ile insanları büyülemekte buna bağlı olarak da özellikle 1980 sonrasında aldığı göçler yüzünden nüfusu katlanarak artmaya devam etmektedir. Nüfusun artışı ve yeni yerleşim yerlerinin oluşması ile İstanbul Büyükşehir ve diğer ilçe belediyelerinin hizmete ve sorunların çözümüne ilişkin yaptıkları çalışmalar da bu duruma bağlı olarak gün geçtikçe artmaktadır. Öncelikli olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından vatandaşların ulaşım, su, kanalizasyon, çöp ve imar işleri gibi birçok ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapılmakta, vatandaşlarımızın görüş ve önerileri doğrultusunda, sorunlarına çözüm bulunmaya ve daha kaliteli hizmet sunulmaya çalışılmaktadır. Bu yazımızla İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında merak edilen hizmet alanları, Abonelik işlemleri, hizmet birimleri, çalışma saatleri, iletişim bilgileri ile diğer genel konularda okurlarımıza bilgi vermeye çalışacağız, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına hitaben yazılacak olan dilekçe örneklerini paylaşarak okurlarımızın istifadenize sunacağız.

ibb dilekçe örneği

istanbul buyuksehir belediyesi dilekce ornegi

İstanbul Belediyesi İletişim Bilgileri

İstanbul belediyesi şehirde yaşayan bütün vatandaşlarına önemli hizmetler sağlamaktadır.  Bu hizmetler ile ilgili bilgi almak isteyen kişilere iki farklı telefon numarası ve faks gönderme seçenekleri sunulmuştur. 0212 455 13 00 ve 0212 440 40 00 telefon numaraları ile İstanbul Belediyesi’ne ulaşarak ilgili menüyü seçmek ve bilgi almak istenen konu ile ilgili bölüme yönlendirme almak mümkündür.  Ayrıca İstanbul Belediyesi faks numarası ise 0212 455 27 00’dır.

İstanbul Belediyesi Hizmet Binaları

İstanbul Belediyesi ana hizmet binası Bakırköy Saraçhane’de yer almaktadır. Bunun yanında Kartal ve Kasımpaşa’da da iki farklı ek binası mevcuttur. Bu binalara ulaşım ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar için iletişim telefonları kullanılabilir.  Kartal ve Kasımpaşa’da yer alan belediye ek hizmet binaları Bakırköy’deki ana binada yapılabilecek bütün işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

İstanbul Belediyesi Çalışma Saatleri

Diğer kamu kuruluşlarına benzer şekilde İstanbul Belediyesi de 08.30-12.00 ve 13.00-17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu çalışma saatleri haricinde kullanılabilen çeşitli e-hizmet seçeneklerine de ibb.istanbul adresinden ulaşılabilmektedir.  İstanbul belediyesi bu çeşitli çevrimiçi hizmet alma imkanları ile kişilerin daha kolay bir şekilde bilgi almasını da sağlamaktadır.  Bu hizmetler arasında e-başvuru, gelir mükellef rehberi, e-ödeme, e-sorgu bulunmaktadır ve hepsi kolaylıkla kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PTT Kargo Takip İşlemi Nasıl Yapılır En Kolay Yöntem

İstanbul Belediyesine Yapılabilen Abonelik Başvuruları

Belediye’ye bağlı bulunan ve Çevrecilik ve Şehir Planlama bakanlığı tarafından denetlenen İSKİ, yani İstanbul Sular Kurumu idaresi şehirde verilen su hizmetinin alınabilmesi için kişilerin abonelik gerçekleştirmesi gereken kurumdur. Bunun yanında doğal gaz sayaç işlemleri ve abonelikleri için İGDAŞ hizmet vermektedir. Bu kurumların adreslerine ve ilgili abonelik başvurusunun gerçekleştirilebileceği en yakın binaları ve başvuruya ilişkin diğer konuları öğrenmek için de iletişim telefonları kullanılarak detaylı bilgi edinilebilir.

İstanbul Belediyesi Şikayet

Şehir sakinlerinin karşılaştıkları ve İstanbul Belediyesi’ne bildirerek şikayetçi olmak istedikleri pek çok farklı konu bulunmaktadır. Bunun için  İstanbul belediyesi Beyaz masa hizmetleri belirtilen çalışma saatleri dahilinde ve haricinde Alo 153 hattı ile sunulmaktadır. Beyaz masa hizmeti için ise ibb.istanbul adresi ana sayfasından hizmetler sekmesi dahilinde yer alan e-belediye hizmetleri başlığını kullanmak mümkündür. Kişiler bu sayede şikayetlerini çevrimiçi olarak da Belediye’ye iletebilmekte ve bunların takibine dair belirli bir takip numarası alarak kısa bir süre içerisinde de gerekli bilgilendirmeye ulaşmaktadır.

İstanbul Belediyesi Birimleri

Şehircilik ve şehir planlamacılığını İstanbul gibi yoğun nüfuslu bir kentte başarılı bir şekilde uygulayan İstanbul belediyesi bunun için çok sayıda alt birimi bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlar arasında Afet Koordinasyon merkezi, Başbakanlık Savunma Sekreterliği,  Bilgi işlem daire başkanlığı  gibi kurumların yanı sıra Hıfzısıhha, Zabıta gibi çok önemli diğer birimler bulunmaktadır. Vatandaşlar İstanbul Belediyesi’nin iletişim numaralarını kullanarak sağlanan hizmetleri ve bunlarla ilgilenen birimlere dair detaylı bilgi edinme imkanına sahiptir.

İBB Dilekçe Örnekleri

ibb başvuru dilekçesi

istanbul Buyuksehir Belediyesi Basvuru Dilekcesi Ornegi-1

ibb dilekçesi

istanbul Buyuksehir Belediyesi Dilekce Ornegi-1

PDF olarak dilekçe örneklerimizi indirmek için;

istanbul Buyuksehir Belediyesi Basvuru Dilekcesi Ornegi

istanbul Buyuksehir Belediyesi Dilekce Ornegi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sözleşmeli Memur Olmak İçin Başvuru Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuru Yapılır

Sitemiz üzerinden Belediye Dilekçe Örnekleri bölümümüzde daha fazla alternatife ve kapsamlı bilgilere de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nihat erol dedi ki:

    Ankara da gaziler belediye otobüsleri metro ankara ray belediye park ları vs gazi kartlarıyla hiç sorun yaşamıyor istanbul ‘da bunların hiç biri çözülmemiş kıbrıs gazisi yim istanbul da problem yaşadım


Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Barosu Adli Yardım Avukat Arama İletişim

Adli yardımın ne olduğu, kimlerin adli yardımdan faydalanacağı ve adli yardım başvuru dilekçesi ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016